Verovinkki vuodelle 2013

joiojjo

10

247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas se alkaa

      No en eroa en, monista sinä viestiäsi ihan niin paljon kuin haluat.

    • erosin ja kannatti

      Erosin jo monta vuotta sitten ja olen näillä säästetyillä rahoilla muutaman ulkomaanreissun. Itselläni tuo säästö on vuodesta toista tonnia, joten miksi ihmeessä maksaisin täysin turhasta. Hautaan pääsen täysin samalla hinnalla kuin muutkin eikä siunaamiseeni pappia tarvita.

      Erotkaan ihmeessä kirkosta jos ette sen palveluita käytä. Miksi maksaa tyhjästä yhtään mitään ?

      Koko kirkko pitäisi erottaa valtiosta. Ne tukisivat jotka haluaisivat oikeasti.

      • Miten olisi

        Eikö ne säästetyt pennoset kannattaisi pitää kaapissa eikä tuhlata niitä ulkomaanmatkoihin, voisi sitten aina iltaisin silitellä niitä?


      • erosin ja kannatti
        Miten olisi kirjoitti:

        Eikö ne säästetyt pennoset kannattaisi pitää kaapissa eikä tuhlata niitä ulkomaanmatkoihin, voisi sitten aina iltaisin silitellä niitä?

        Miksi ihmeessä niitä rahoja pitäisi silitellä? On ihana matkustella ja katsoa maailmaa. On sitä elämään Askolan ulkopuolellakin.


    • www.liitykirkkoon.fi

      Se siitä.

      • papit niitä pehempia

        Mitä ihmettä saa kirkosta ? Noh maksaa turhasta ...jos joku haluaa tukea pedofiilien toimintaa, niin siitä vaan. Kirkon sisällä tapahtuu paljon epäasiallista toimintaa lapsia kohtaa. Papit käyttävät seksuaalisesti hyväkseen......näistähän on vähä väliä uutisissa juttuja.


    • paaviliksi

      Ketkä valtion kirkon papit ovat pedofiilejä? Kuka on siitä tuomittu? Ei pidä sekoittaa kirkosta eronneita lahkoja tai katollista kirkkoa isä kirkkoon.

      Parempi laskea montako pulloa viinaa saa kirkollisverolla. Siihenhän se menee eikä riitäkään.

      • Paitsi että

        Yritit vastata huuhelolle joka monistaa tätä samaa tekstiään eri paikkakuntien palstoilla, aivan kuten tuo avaajakin, vapaa-ajattelijoilla kun on taas se vuotuinen roskapostituskampanja käynnissä.


      • syvältä on
        Paitsi että kirjoitti:

        Yritit vastata huuhelolle joka monistaa tätä samaa tekstiään eri paikkakuntien palstoilla, aivan kuten tuo avaajakin, vapaa-ajattelijoilla kun on taas se vuotuinen roskapostituskampanja käynnissä.

        En ole ensimmäistäkään tekstiäni monistanut enkä ole tämän ketjun alkuperäinen kirjoittaja. Tottahan se on kuitenkin että on hullua maksaa satujen kuuntelemisesta ja jouluvirsien laulusta tonnia vuodessa. Jokainen voi mennä kirkkoon ilman kirkollisveron maksuakin. Itse erosin kirkosta jo vuosia sitten enkä ole katunut päivääkään. Erotkaan ihmeessä kirkosta jos tuntuu että maksatte turhasta ja tuette pedojen toimintaa. Kyllä evlut kirkko on samanlainen kuin katollinen kirkkokin....


    • Vuodenvaihde lähenee

      Vuodenvaihde lähenee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2023
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      170
      1697
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      980
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      964
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe