Keväällä reissu Madeiralle edessä, onko kukaan ollut tässä hotellissa? On kuulemma keskellä ei mitään =) Kulkevatko bussit Funchaliin hyvin? Vai kannattaako vuokrata auto?
Jardim Atlantico
7
247
Vastaukset
- mad-man
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/Jardim Atlantico tid:5507?term_keywords=Jardim Atlantico
edellisiä juttuja ao. hotellista - Talviasukas
En ole asunut, mutta olen käynyt useamman kerran. Upea paikka. Julkisia busseja kulkee muutama päivässä ylempänä olevan kylän kautta. Suosittelen auton vuokraamista.
- Parox taas
Eipä löytynyt asujia noista keskusteluista. Entä kuinka helppoa on ajella Madeiralla? Saarihan on pieni, onko kyltitetty hyvin? Löytääkö siis helposti paikkoihin? Olen ensikertalainen ja vähän matkustellut, joten neuvoja ja vinkkejä kaivataan.
- mad-man
saarella on isolla eu-/ lainarahalla rakennettu isojen teiden verkosto.
niitten ulkopuolella onkin sitte oikeasti kimuranttia.
bussimatkat on halpoja ja bussit kulkee ajallaan.
aikataulujen selvittely voi olla ja varmasti onkin aluksi työlästä.asia vaatii perehtymistä ihan tosissaan.
koko saaren yhteenvedettyä bussiliikenteen aikataulukirjasta ei nykyään ole.
netissä on -usein muuttuvat- ajantaiset tiedot.
myös bussipysäkeillä on aikatauluja niistä busseista, jotka siihen pysähtyy.
saarella on (funchalin) kaupunkibussit ja pitkänmatkan bussit erikseen.
keltaiset on kaupunkibusseja kiinteällä taksalla, ilman vaihto-oikeutta samalla lipulla.
sarjalippuja on myös olemassa ja ne ostetaan/ ladataan tietyissä myyntipisteissä.niitä käyttäen matkat on todella edullisia (viime talvena yksi matka kaupunkibussilla n.1,1 €/ kerta)
muut bussien värit on liikennöijän mukaan ja jo väristäkin voi päätellä,missä osaa saarta liikennöivät.
ensikertalaiselle aikamoinen haaste selvitellä aikataulut ja oikeat kaupunkipysäkit ,kun on matkalla kaupungin ulkopuolelle.
tässä alla kooste liikenteestä tälle palstalle kirjoitettuna.osa tieto voi olla vanhentunutta eli tarkista milloin on kirjoitettu palstalle.
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/liikenne tid:5507?term_keywords=liikenne
Suurilla teillä on ihan hyvä ja helppoa ajella autolla. Pienillä teillä joutuu ainakin aluksi itse ja auto koville. GPS on hyvä apu. Jos on osaava kartanlukija mukana, pärjää hyvin. Kiemuraiset tiet ovat varsin haastavia. Siis ykkösellä ylös ainakin kaarteissa. Jos ei ole kokenut kuski, ei kannata ainakaan pienimmille teille lähteä. Umpikujaankin voi joutua helposti. Jos oppi systeemin eikä pelkää liikka, on Madeiralla tosi kiva ajaa. Joillakin moottoriteilläkin joutuu ajamaan jopa kakkosvaihteella, kun tiet ovat paikoin tosi jyrkkiä.
Saari on täynnä EU-rahalla tuettuja tunneleita. Kun ei halua kulkea autolla samaa (yleensä hitaampaa) reittiä, niin moottoritiet ovat hyvä tapa palata Funchaliin. Merkinnät ovat kohtalaisen hyviä, mutta aina ei voi olla varma, joutuuko ajamaan pidemmän ajan, vaikka menee kilometreissä lyhyempää reittiä, koska ne lyhyemmät menevät monesti korkeiden vuorien yli ja ovat pelkkää serpentiiniä.
Kuten mad-man kertoi, bussireittien/aikataulujen selvittely on aikaa vievää puuhaa. Useamman päivän liput ovat edullisia. Bussilla matkustaminen on mielenkiintoista ja lähes aina näköalareissaamista. Esim. kasvitieteelliseen meno tai Monteen. Samoin Nunnalaakson bussireissu on kokemisen arvoinen.(Eemelin reissu 2) http://keskustelu.suomi24.fi/node/10259441#comment-52405905 tuossa linkissä on omia (ja muidenkin) kokemuksia autolla ajosta. Joulukuussa koetan laittaa Eemelin reissu 3:een lisää autolla-ajokokemuksia.
- Talviasukas
eemeli10_ kirjoitti:
(Eemelin reissu 2) http://keskustelu.suomi24.fi/node/10259441#comment-52405905 tuossa linkissä on omia (ja muidenkin) kokemuksia autolla ajosta. Joulukuussa koetan laittaa Eemelin reissu 3:een lisää autolla-ajokokemuksia.
Läntisen Madeiran linja-autojen aikatauluja löytyy tästä linkistä:
http://www.rodoeste.pt/horarios.html
Täältä löytyy myös Jardim Atlantico hotellin lähellä olevan kylän (Pratzeres) kautta kulkevat bussit. Hotellilta on hyvä yhteys Funchaliin moottoritietä pitkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281828Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3511550- 1471181
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111004
- 285995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938