Kuinka usein varastatte töistä? :P

joskus niin tekevä

Kahvilassa tai ravintolassa työskennellessä tulee paljon heitettyä hävikkiin täysin syömäkelpoista ruokaa, leivonnaisia, sämpylöitä, raaka-aineita jne. Henkilökuntakaan ei näitä saisi syödä ilman maksamista, mutta kuinka moni teistä näin kuitenkin tekee, jos olet yksin töissä tai paikalla on pelkkä toinen työkaveri?

3

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liissssssssss

      Porukalla jaetaan "roskis" kamat töiden jälkeen, viedään kotiin kavereille yms. Aina tehty näin. ja tullaan tekemään.

    • rohmulainen

      Kyllä meillä työpaikalla syödään pieleen menneitä / ylimääräisiä tarjoilematta jääneitä ruokia. Ei siitä mitenkään puhuta, vaan napsitaan vaan ohimennen lärviin, jos ehditään. Samaten jokainen tietää ne henkilöt joiden silmien alla tällaista ei tietenkään harrasteta.

      Yksin tehtävään iltavuoroon on ladottu niin paljon kaikkea hommaa sen varsinaisen asikkaiden palvelemisen lisäksi, että ihan saletisti työnnän suuhuni sen yhden viinerin ja laukkuun parit viimeisen päiväyksen sämpylät tehtyäni koko tauottoman illan. Olen huomannut muutaman työkaverin ottavan selvästi enemmänkin ja kyllä asiasta vallitsee sellainen hiljainen yhteisymmärrys.

    • 687

      Komppaan edellisiä vastaajia, närkitään mitä keretään ja jos jotain isompaa jää yli niin viedään kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      139
      11248
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5759
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4483
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe