hattua,kaikille partiolaisille Padasjoella.Vettä tulee taivaalta,mutta ei haittaa 12000 partiolaista elää ja nauttii leirielämästä.Jippii Jamboree,huomenna tavataan vierailupäivän merkeissä.
nostan..
5
1007
Vastaukset
- Pertsa
Tänään kävin Taruksella moikkaamassa tyttöystävää ja hyvin he siellä viihtyvät vaikka vettä on satanutkin/satoikin. Kuivia vaatteita kyllä toimitin ettei hänen tarvinnu märissä olla. Kannattaa valita sellaiset kengät joiden kanssa ei tarvitse mutaa väistellä eli kengät likaantuu väkisinkin.
Muuten koko homma oli hyvin järjestetty mutta kuljetus "parkkipaikalta" eli tien varresta vain kesti 1 tunti ja 15 minuuttia kun oli näitä paikallisia "ruuhkia" ja alueelle on niin kapea tie ettei siitä mahtunut kuin yksi bussi, joten aikaa kannattaa varata hyvin kun sinne lähtee. Eli bussien kunnollinen ajojärjestelyjen sumpliminen pikkutiellä oli vähän hakoteillä, muuten homma pelasi.- tinttarella
Olimme eilen Taruksella ja huh mikä pieni "kaupunki" metsän keskellä takana kaukana missä ei ole mitään.Ja mitä hurjaa jengii.Makuualustat ja makuupussit kosteena ja niissä nukutaan.Ei meikäläisten hommaa,mutta tytär oli hengissä ja hyvin näytti voivan. Ja se ilme,kun tuotiin kuivia sukkia ym.
Hieno homma ja kannatti lähteä 500km päähän katsomaan näitä upeita nuoria partiolaisia.Sade se näyttäytyi myös meille vierailijoille välillä. Mut eihän säässä ole vikaa, vaan asusteissa????. - mekin
tinttarella kirjoitti:
Olimme eilen Taruksella ja huh mikä pieni "kaupunki" metsän keskellä takana kaukana missä ei ole mitään.Ja mitä hurjaa jengii.Makuualustat ja makuupussit kosteena ja niissä nukutaan.Ei meikäläisten hommaa,mutta tytär oli hengissä ja hyvin näytti voivan. Ja se ilme,kun tuotiin kuivia sukkia ym.
Hieno homma ja kannatti lähteä 500km päähän katsomaan näitä upeita nuoria partiolaisia.Sade se näyttäytyi myös meille vierailijoille välillä. Mut eihän säässä ole vikaa, vaan asusteissa????.Meidän partiolaiset näyttivät lauantaina aika väsyneiltä. Toivottavasti johtajilla on aikaa huolehtia pienimmistä leiriläisistä kaikkien muiden hommien lomassa. Mekin veimme puhtaita ja kuivia vaatteita, huolettaa vähän ne, joiden kotoa ei huolto sinne asti pelaa. Tuntuu, että liikaa luotettin kotiväen huolehtimiseen. Esimerkiksi märkiä vaatteita tuntui olevan aika monella. Kuivauksesta olisi pitänyt huolehtia paremmin, ei ehkä pienimmät vielä osaa itse huolehtia kaikkia kamojaan kuivaustelttaaan. Ilmasto siellä tuntui olevan todellakin niin kostea, että on vaikea saada ulkoilmassa kuivattua mitään.
Mahtava kokemus leiri varmasti on kuitenkin.
Toivottavasti säät paranee :) - vaeltaja
mekin kirjoitti:
Meidän partiolaiset näyttivät lauantaina aika väsyneiltä. Toivottavasti johtajilla on aikaa huolehtia pienimmistä leiriläisistä kaikkien muiden hommien lomassa. Mekin veimme puhtaita ja kuivia vaatteita, huolettaa vähän ne, joiden kotoa ei huolto sinne asti pelaa. Tuntuu, että liikaa luotettin kotiväen huolehtimiseen. Esimerkiksi märkiä vaatteita tuntui olevan aika monella. Kuivauksesta olisi pitänyt huolehtia paremmin, ei ehkä pienimmät vielä osaa itse huolehtia kaikkia kamojaan kuivaustelttaaan. Ilmasto siellä tuntui olevan todellakin niin kostea, että on vaikea saada ulkoilmassa kuivattua mitään.
Mahtava kokemus leiri varmasti on kuitenkin.
Toivottavasti säät paranee :)moi
olin ite taruksella.. siellä kyllä sato, mutta kaikilla oli hauskaa..vaikka haikilla oli kaikki vaatteet märkiä... sen kyllä tajus ku sai kuivia vaatteita et miten ihanaa se on... - tyttö-87
vaeltaja kirjoitti:
moi
olin ite taruksella.. siellä kyllä sato, mutta kaikilla oli hauskaa..vaikka haikilla oli kaikki vaatteet märkiä... sen kyllä tajus ku sai kuivia vaatteita et miten ihanaa se on...juu mä olin kans taruksella!:) olihan se mielettömän mahtava leiri vaikka märkää olikin mut sillekin enää naureskelee.. xD mä olin haikilla yhdellä rastilla.. onks sulla joka olit taruksella, Mesee??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1026651KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696221Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603093Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112574Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082225- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341365Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237