Mitä mieltä olette Pekka Nurmen kirjoituksesta yleisönosastolla tämän päivän Keskipohjanmaassa? Kommentoikaa.
Pekka Nurmen mielipidekirjoitus
uskovainen kristitty
851575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 85
Vanhimmat
Eittäin vähän asia kuuluu Nurmelle jotta antaa oikeuksia rueta penäämään minkään yhteisön toimenpiteitä. Mikä hän luulee olevansa??? Tarpeeksi vaikea asia ja liikaakin jo mediassa asianosaisten kannalta. Jos kaikki yksittäiset henkilöt alkaisi penkomaan samalla lailla juttuja niin menis aika hulinaksi. Onkohan hän lähettänyt kokkolan seurakunnalle samat kysymykset tai rauhansanalaisille tai muille lahkoille / kokkolan kaupungille, koska kaikissa näissä on samoja asioita tapahtunut!
Haiskahti yhden yhteisön leimaamiselta ja ihan oikein ovat vastanneet ettei lähde kommentoimaan koska asian hoito kuuluu yhteiskunnalle ja viranomaisille ikä lahkolle. Ja muutenkaan ei mikään lahko ole tilivelvollinen Pekka Nurmelle. Tai muille yksityishenkilöille, kuten ei ole kokkolan kaupunki ja seurakuntakaan evlut, joissa samoja asioita ollut vaikkei niistä ole samalla mitalla uutisoitu ja mälläilty.
Ihan itse ovat itsensä leimanneet. Ei siihen apua ole tarvittu. Nyt suurta julkisuutta ja asiat esille. Eipäs pääsekään kuin koira veräjästä pedo tässä kaupungissa vaikka kuinka siellä sädekehäänsä kiillottelee. Olisi miettinyt sitä silloin. Nyt on myöhäistä katua, kun se kakka on jo housussa.
Nurmi hakee vain julkisuutta nyt kun vaalit ovat ovella, pelimies joka asiassa. Omaa etuaan ajaa kuitenkin....
Millään tavalla ei yksittäisen ihmisen teko voi leimata koko yhteisöä. Vai onko suomi pedofiili kun suomessa on pedofiileja? Ei. Jokainen joka väärin tekee on tilivelvollinen vain ja ainoastaan yksin. Ei siihen syyttömiä voi sotkea mukaan.
Pekka Nurmen kirjoitus/huoli tiistain keparissa oli osoitus siitä, että asioiden esille nostaminen aiheuttaa ähinää "sepissä" - aivan kuten aiemmat kirjoitukset tässä topiikissa osoittavat - etenkin ei uskovan kirjoitus.
KAri K. Mukan elokuvassa "Maa on syntinen laulu" jo nähtiin tämän uskonharrastajien todelliset "tarpeet", ne ovat todellisia - niitä nytkin eri elimissä puretaan. Hyvä Pekka, että otat asian näkyvästi esille!
Joutava kirjoitus.Kaikkia sitä yritetään,että saataisiin ääniä.
Vääryyksien poistaminen kuuluu kaikille.
ei uskova -------taitaa olla sen tason rikollinen joka ajattelee että jos kukaan ei tiedä niin vääryyttä ei ole tapahtunut.
Kaikki yksittäiset vääryydet pitää jonkun tuoda esiin, jotta oikeus voisi kehittyä parempaan suuntaan tässä vääryyden kukoistamassa yhteiskunnassa, muuten kaikki menee hulinaksi.
ei uskovan ---seurakunnassa vääryyttä kokeneet vaietkoon tai vaiennetaan.
"yhteiskunnalle ja viranomaisille"
En ole viranomainen, mutta viranomaiset ovat yhteiskunnan lainvalvoja ja siksi minäkin yhteiskunnan jäsenenä vaadin, että vääryydet pitää selvitää ja tuoda julkisuuteen.
Muuten ihmisille jää mieleen, että joissakin serakunissa tapahtuu salaa kauheuksia.
EN KUITENKAAN ÄÄNESTÄ KOKOOMUKSEN LISTOILLA OLEVIA.
Pekankin pitäisi olla selaisella listalla, jossa todella ollaan huolissaan vääryyksistä joita yhteikunnan vähäosaisille tehdään.
Politiikan pitäisi olla puolustus-ase, eikä heikompiosaisten tappo-ase.
Kirjoittaa vain koska vaalit ovat lähellä, kirjoitus koskee tietenkin jonkin verran myöskin Keskustalaisia josta Nurmi lähti ja haluaa ehkä antaa vähän omaa lääkettä.
Sinänsä asia on pahalaatuinen mutta ei niitä millään mielipidepalstalla puida, vaan oikeudessa yms...
Eiköhän kirjoitus ole ihan puhdas Pekan vaalitemppu. Ei kai hän oikeasti itsekään usko, että lestadiolaiset ryhtyvät lehtien palstalla tätä asiaa puimaan. Itse asia on tietysti vakava ja siihen tulee ensisijaisesti viranomaisten puuttua, mutta tällä tavoin Pekka juuri sopivasti vaalien alla julkisuutta nostamalla vanhan asian taas esille.
Luulen että tämä kirjoitus kertoo kepun sisällä olevasta "mafiasta" joka savustaa kaikki sen ulkopuolella olevat henkilöt pois puolueesta.
Miettikääpä ketkä kepun "nousevat tähdet" ovat poistuneet puolueen kunnalliselämästä tämän "mafian" vuoksi.
Ehkä uskonto on ollut yhdistävänä tekijänä tässä 2mafiassa".
Pahuudet ja sodat loppuvat vasta, kun ihmiskunta hylkää uskonnot.
Jaa no niin tännekin kirjoittavat uskovaiset ja ei uskovaiset (o_v_o)
Uskokoon kukatahansa mihintahansa, kunhan muistavat, että pahimmat rötökset on tehty laillisesti.
Laki on niinkuin juristit "sopivat", samaa voi sanoa raamatusta, tulkintoja riittää aina löytyy selityksiä mihinkätahansa pahuuteen joka muuttuu hyveeksi riippuen tulkitsijasta.
Eihän suomalainen usko enenkuin näkee, mutta saahan sitä luulla kaikenlaista.
äänettömille päivää
Kyllä pahimpia rikoksia on ne, joita aikuinen ihminen tekee puolustuskyvyttömälle lapselle .
Seuraavatko Keskustalaiset Kokoomuksen pakeille...uskomattomalta tuntuisi....Kokoomuslaiset ovat muuten aika herkkiä ottamaan nettikirjoittelusta nokkiinsa....
Nettipoliisilla ei ole valtaa, siellä taitaa olla seriffinä joku "heitukka" tai haitukka.
Palstalta poistetaan asioita, kun valittaa ja sanoo olevansa palsta-alueen "silmäntekevä" joka valittaa palstan ylläpidosta oikein korkealle taholle, mikäli taviksen mielipidettä ei poisteta.
Miksi täältä pitäisi poistaa asia joka kelpaa sit. (kepul) lehden palstalle?
Minä olen kyllä pitänyt tätä Suomi24 palstaa todella paljon vapaamielisempänä kuin Keparia.
PS. Sitä saa mitä tilaa.
Hyvä hyvä!! Asiat tietoon ja julkisuuteen vaikka vääryydet ovat muka poliisin mielestä vanhentuneet niin vaadimme tietoa! Mahtavaa, että joku ottaa asian esille. Nyt sait kuule mahdollisesti äänestäjän. Sen verran arvostan rohkeutta puuttua asioihin.
Eikö ole rohkeutta kertoa kuka on tämän kirjan taustalla? Suojeleeko usko omiaan vai mikä on taustalla?
Nurmen Pekalle pisteet siitä että tuli esiin omalla nimellään asiassa josta varmaan saa yhtä paljon risuja kuin ruusujakin.
Keskustassa on Kokkolassa tehty paljon vääriä asioita, äänestäjät tietävät sen.
Kiiros Pekka Nurmelle! Kyllä on sairasta sakkia täälä jotka aattelee, että kyseessä olis vain vaalien takia tehty lehtijuttu. Ihimiset herätkää jo tähän päivään ja myöntäkää, että uskovaiset tekee hirmutekoja lapsilleen. Aivan hirvittävän hyvä, että näitä juttuja nousee joka viikko julkisuuteen, jospa tekijät pikkuhiljaa saatais vastuuseen. Ja silti nämä julkisuuteen tulevat jutut on vain se kuuluisa "jäävuoren huippu". Kaikki uskonlahkot pitäs lailla lopettaa Suomesta! YÄK.
Eihän Pekka ois kirjottanut tota jos ei vaalit olis olleet kysymyksessä. Sitä vähän ihmeteltiin kun Pekka väitti tollasta pedofiilipeittelyä olevan semmosissakin yhteisöissä jotka ei oo uskonnollisia. Kaverin kans haettiin uutisia saemmosista yhteisöistä joissa on pedofiliaa, insestiä ja niitten peittelyä niin ei löytyny ainuttakaan yhteisöä joka ei ois ollu uskonnollinen.
Kaveri laitto Keskipohjanmaahan yleisönosastoon avoimen kysymyksen Pekalle että se ilmottais mitä nuo ei- uskonnolliset pedofiiliyhdistykset on. Saa nähä julkaseeko lehti sitä kun se on kumminki keskustalaisia ja kristittyjä suojeleva lehti.
Täällä raamattuvyöhykkeellä kun ei semmosen sananvapaus oo suuri joka ei oo keskustalainen eikä kristitty. Siinä oon PeRSUn kanssa samaa mieltä että kaikki uskonnot pitäis saaha pois Suomesta. Ovat tosi oksettavia.
Viikottain tehdään pedo ilmoituksia ei uskonnollisista ihmisistä, mutta ketä ne kiinnostaa eikä niitä uutisoida. Ihan jokaisessa yhteiskuntaluokassa ja lahkossa ja ei lahkossa ja ihan normikansalaisissa näitä on ! ja tämä on sata faktaa perusteita en tässä voi julkistaa. Valtaosa lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista on normikansan tekemiä eilman uskontoja. Ikävä kyllä, mutta se ei myy mediassa eikä kiinnosta ketään. uskontoja ja lahkoja halutaan leimata
Onko sulla luetun ymmärtämisvaikeuksia, vai etkö lukenut koko kirjotustani? Pekka Nurmi kirjotti että on ei uskovia yhteisöja joissa harjoitetaan pedofiliaa, insestiä ja niitten peittelyä. Siis nimenomaan yhteisöjä. Sellasia ei löydetty, mutta jos sulla asiasta perillä olevana on tällaisista yhteisöistä tietoa, laittanet tähän ketjuun linkit mistä löytyy. Vielä parempi jos linkkisi ovat "sata faktaa" kuten tietos näyttää muuten olevan..
Vai onko kohdallas kyse vaan vanhan sanonnan mukaan "Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa"?
Hei Pekka, oletpa kirjoittanut monta viestiä ja kehunut itseäsi. Lliian läpinäkyvää kehumista.
ihan samalla tavalla voidaan ajatella että ei uskovat etkevät pahaa lapsilleen ja ovat pedofiileja! Takuuvarmasti joku pedofiileista on ollut ei uskovainen ja siksi on tuomittava kaikki ateistit pedofiileiksi -tyyliin. Joko ymmärsit oman kirjoituksesi järjettömyyden?
Pekkahan kirjoitti että on olemassa ei- uskonnollisia yhteisöjä jotka piilottelee pedofiliaa ja insestiä Tähän mennessä ei ole tullut kuin uskovia yhteisöjä joissa on tuollaisia harrastuksia. Pekka näyttää siis valehtelevan.
Ei kai kukaan ole kiistänyt sitä, että teot ovat hirmuisia ja vääriä ja ne täytyy viranomaisten selvittämään ja syyllisten tulee saada lain mukainen tuomio.
Nurmi on tässä asiassa kuitenkin yksityishenkilö eikä viranomainen eikä ilmeisesti myöskään asianosainen taikka tällaisen asianajaja. Joten jos Nurmi oli jo henkilökohtaisesti kysynyt asiaa rauhanyhdistykseltä saamatta vastausta, kuinka todennäköistä on, että kyseinen yhdistys lähtisi nyt sitten asiaa selvittelemään lehtien palstoilla. Eiköhän nämä asiat tarvittaessa selvitetä ennemminkin poliisin kanssa.
Jos kirjoitus ei millään tavalla liittyisi vaalien läheisyyteen, miksi Nurmi on kirjoittanut sen vasta nyt, vaikka samat huhuthan ovat pyörineet kaupungissa jo pitkään tässä asiassa ja myös esim. tällä palstalla?
Oikein hyvä muuten mutta politiikot vois vähän olla esillä vaalien välissäkin.En tarkoita Nurmea vaan yleensä kaikkia politiikkoja.
Keskustan ehdokkaana viime kunnallisvaaleissa oli äänikuningas(?) Siitä lohkesi Hallituksen Puheenjohtajan paikka, josta luopui. Esille pitää päästä ja jollain lailla saada äänestäjiä taakse, vaikka Kokoomukseen teki jättiloikan, noin niin kuin poliittisesti ajatellen.
Mikään ei ole niin oksettavaa kuin käsitellä ja riidellä uskonasioista lehdistön palstoilla ja tällä sivustolla.
Jokainen ajatelkoon miten tahtoo.
Ja jokainen saa henkilökohtaisen tuomionsa viimeistään Pietarin portilla.
Oletko sinäkin niin TOSItyperys että uskot johonkin Pietariin porttivahtina? Eipä näytä paljon sinullakaan järki päätä pakottavan.
Sitten vielä kunnallisvaaliehdokkaana! Ei taida olla pelkoa äänivyörystä tuolla ymmärrystasolla.
Tai voihan se olla niinkin että persujen ymmärrys on juuri tuolla tasolla, mistäpä sellaista normaali- ihminen voisi tietää.
Takinkääntäjäloikkarien ääni määrä monesti laskee reippaasti aina seuraavissa vaaleissa ja niin käy varmasti Nurmellekkin että äänimäärä laskee. Tämän Keparin kirjoituksen jälkeen se laskee vielä enemmän. Olikohan Nurmi testauttanut tekstin tukipoika porukallaan ennen kuin lähetti sen...
Toden totta, ja onkohan nurmen kaappi kunnossa jos tarkistus tulisi. Kyllä pitää olla omat asiat hyvässä mallissa, että kärsii tämmöistä julkaista. Kyseinen asia on minunkin mielestäni törkeä, mutta pitäisi kyllä tietää paljon että tohtisin julkaista moista kyselyä. Asiahan on pyörinyt tässä saitissa jo ikuisuuden. Kummasti tuli Pekan mieleen näin vaalien alla julkaista keparissa. Menetit pekka ainakin yhden äänestäjistäsi.
Juu tämä oli vain äänten keruu kirjoitus.Mutta aihe oli väärä.
Miksi niistä väärintekijöistä pitäisi vaieta? Eikö tällaiset asiat ja niihin mahdollisesti syyllistyneet pitäisi olla julkisuudessa.Minusta Nurmen Pekka on siinä oikeassa.
Ehkä hän tietää enemmän kuin me ja näkee syyllisen hyvin vaikutusvaltaisella paikalla yhteiskunnassa.
Ihmettelen???? Mielestäni on törkeää yrittää kalastaa ääniä lapsiuhrin kustannuksella!! Asia kuuluu viranomaisille ja toivottavasti rangaistukset ovat sitten tarpeeksi ankaria. Poliitikon olisi syytä esittää jotain järkevää kuntatalouden hoitamisesta ja kunnan elinvoiman säilyttämisestä. Kyseisellä henkilöllä nyt ei kuitenkaan valitettavasti ole mitään muuta annettavaa kuin senmsaatiohakuisuus. Viime kunnallisvaaleissakin ihan naurettava korttijupakka ja typerät äänestäjät menivät sitten täysin lankaan
Pekka tekee mitä Pekka osaa muutaman ei voi vaatia tämä on jo kyllä minunkin mielestäni arvoinen keino eikä kyllä ainakaan äänimäärää lisää
Oiskoon tämä Pekalla nyt sitä Hemohessiä mitä huippu-urheilussa sanotaan doupingiksi. Epäreilujen keinojen käyttöä, paremman tuloksen saavuttamiseksi. Nyt vain näyttäs siltä, että Tuli käry douppaamisesta.
Kansalaisten pitää tietää mitä pahuutta ympäristössä tapahtuu, vääryydentekijät ja salaajat pitäisi viedä sille mäelle jossa noin 2000v sitten oli hirsipuut.
Lapsiuhreja voi tukea tuomalla esiin totuus.
Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa,
Onko sitten parempi äänestää niitä jotka suojelevat niitä jotka näihin tekoihin ovat syyllisiä?
Eikö olisi paljon reilumpi äänestäjiä kohtaa kertoa se mikä on totuus?
Olisitko tyytyväinen jos saisit tietää äänestäneesi henkilöä joka olisi ollut peittelemässä näitä tekoja?
Varmasti niin kunhan vain tietäisi mikä on faktaa ja mikä fiktiota. Kannattaisi varmaan pikkuhiljaa miettiä työllistämistä nythän on noita nettipoliisejakin seuraamassa että mitä ja ketkä täällä toimii huhujen tai valheellinen informaation perusteella tuomareina .
Totuus ei pala tulessakaan ja vääryydestä ei tarvitse vaieta.
No hypätkää älykääpiöt sinne totuuden tuleenna, ja häipykää häiriköimästä täältä. Täällä olis kiva keskustella muustakin aiheesta. Joten totuuden torvet painukaa paistumaan.
Ai niin, mistä pitäisi keskustella, irti olevista kissoistako. Olisikohan ne tärkeämpiä asioita, no joidenkin mielestä varmaan.
Olet tosi TORVI, kun et tiedä mitkä asiat ovat kunnallispolitiikassa tärkeitä. Pedofiilit kuuluvat linnaan. Poliitikot, jotka yrittävät kalastella ääniä pedofiilin kohteeksi joutuneen lapsipoloisen kustannuksella eivät kuulu kunnanvaltuustoihin.
Mutta kun on tärkeintä olla parrasvaloissa ei keinoja kaihdeta ääniä yritetään kaikilla konsteilla. Ällöttävää .....
Sopiiko usko ja politiikka yhteen, niin kuin keskustapuolueessa on. Miksi Antti Hietaniemi kannatti puolueen puheenjohtajaksi Sipilää eikä kokkolalaista Tuomo Puumalaa. Eiköhän siinäkin ollut yhteinen usko kysymyksessä.
En äänestä Nurmea, mutta ymmärrän hänen kirjoituksensa syyn.
Minäkin ymmärrän Nurmen kirjoituksen syyn. Se on kunnallisvaalit.
Kuka on Kokkolan keskustan johtaja? En usko että se kuitenkaan on Kauko Ojala.
Eiköhän hän ole juuri sellaisen kompromissin tulos jota Pekka Nurmi ei voinut hyväksyä. Jos kaupunginvaltuuston suurin ryhmä on noin hajallaan kun kepu on, niin ei voi hyvää odottaa kaupungin hallinnolle.
Toivottavasti nyt kun kiintiöpaikat jäävät pois niin asiat muuttuvat.
Ei Pekkaole mihinkään lähtenyt kepusta toimii edelleen Keskustan valtuustoryhmässä, en tiedä sitten käykö heidän kokoksissa.
PEKKA VALITSI TYÖLÄISTEN PULUEEN, NIIN KUIN KATAINEN SANOO
http://ariojapelto.blogspot.fi/2010/08/miten-kokoomuksen-arvot-toteutuvat.html
On tuo Pekka pelimies aina ennen vaaleja!
Vime kunnallis vaaleissa nosti kaupungin johtavien virkamiesten palkkojen korotukset esille, ja sai äänestäjien sympatiat.
Nyt hyppäsi kokoomuksen laulukuoroon, missä vaaditaan vanhuspalvelujen yksityistämistä, ja rahastamista avuttomilla vanhuksilla.
Kyllä vanhushuolto pitää olla osa kunnallista huoltoketjua, valtiolta kuntiin korvamerkittyä rahaa, niin että vanhus voi arvokkaasti ja turvallisesti vanheta, ja kunta hinnoitella hinnat niin, ettei siihen yksityinen pysty kilpailemaan.
HYVINVOINTI PALVELUILA EI SAA TEHDÄ BISNESTÄ
.
Onko koplauksia joihinkin firmoihin.?Kytköksiä??
ihan sama vaikka on vaalikikka pekalta mutta pedofiilit kuuluvat vankilaan!!!
Aivan samaa mieltä, miksi peitellä asioita, minusta se on sama kuin antaisi hyväksynnän näille teoille.
Tästä kirjan jutusta minä en tiedä enempää, mutta tiedän tapauksia jossa asiat on vaiettu ja nyt uhrit käyvät rikkirevityin mielin pitkässä terapiassa ja syyllinen on kunnioitettava uskovainen.
Tuli vain sopivaasti vaalien alla. Kyllä Pekka osaa. Mielestäni kyseen alainen konsti??
Mielestäni on aika kyseenalaista suojella näitä saastaisia pedofiilejä!
nimim. joopa joo . Hyväksytkö pedofilian?
Tuskinpa sitä hyväksyy kukaan täysipäinen ihminen. Mutta tämä palsta on aivan väärä kanava tälle asialle. Jos asia ja syylliset on selviä, poliisi hoitaa kyllä varmasti sen päätökseen. Mielestäni on kuitenkin juorujen ja huhujen perusteella törkeää leimata täällä eri ihmisiä. Siinä asiassa Pekalla on oikeaa siviilirohkeutta, että tohtii esiintyä omalla nimellään.
Kyllä mää oon rohkea, ettekö tiedä?
Tämä kanava ei ole mikään väärä millekään asialle. Jos et jaksa aiheesta lukea tai kirjoittaa, niin älä tule tähän ketjuun. Jos asia on Suomen lain mukaan vanhentunut, niin poliisi ei sitä tutki. Asian saa ja pitää kuitenkin nostaa esille! Rikosta se ei kuitenkaan muuta tekemättömäksi, vaikka asianosaiset sitä täällä kuinka vaativat. Pedofilia-rikoksista pitäisi poistaa kokonaan vanhentumisaika, koska uhrit on lapsia ja toiseksi nämä tekijät yleensä aina toistavat rikoksensa. En voi mitenkään ymmärtää, että rikoksesta kulunut aika muuttaa sen tekemättömäksi tämmöisen asian ollessa kyseessä!!
Kannattaa varmaan olla sitten tarkasti tietoinen mikä on totta ja mikä keksittyä, koska suomessa ei ole kukaan ennen syyllinen ennenkuin se on oikeudellisesti toteen näytetty. Minusta tälläpalstalla ihmisten mustamaalaus ja perätön syyllistäminen ilman fakta tietoa on ainakin riskialtista. Olen senverran lukenut näitä juttuja, että olen tullut siihen käsitykseen että tätä keskustelua pitää yllä jotkut joilla on jollakinlailla asian kanssa tekemistä. Ja kaikki tyylin mukaan nimettömänä. Siitähuolimatta olen sitä mieltä, että Pekalta aika ala-arvoinen ääntenkeräily konsti.Kyllä varmaan löydätte paljon muunlaisiakin juttuja josta saatte lisää keskusteltavaa, kunhan kaivelette 2-30 vuoden selvittämättömiä asioita.
?
Syyllisten nimet esiin !
Tietysti melskaa vaalien alla. Pakkohan sen on kun loikkariksikin ryhtyi. Minä äänestään edelleenkin Puumalaa. Ei hötkyä niinkuin Nurmi.
Mitä Puumala on saanut aikaan Kokkolan valtuustossa, kysyn vain?
Mies on yrittänyt luoda omaa poliittista uraa puolueessa, mutta näyttää että kerran hävinnyt on entinen tähti. Kannattaisiko käydä opintomatkalla Amerikassa?
Ei mitään. Tai onhan se kuluttanu rahaa turhiin museoprojekteihin.
Kannatan Puumalalle Ameriikkaa kanssa. Vilipitön mies, mutta Siperia opettais.
No nyt ollaan isolla valolla liikenteessä. Kuuluisan sössöttäjän esko ahon jäljille ei lähde kyllä kukaan politiikassa oleva. Puumala on nuorimies vielä. Vähän höpötystä puhua entisistä tähdistä.
Kysykää veteliläisiltä onko entinen teinipolitiikko todella iso tähti? Missä on Esko Ahon saavutukset, no toinen sija presidentinvaaleissa ei ollut paha. Jäljet Hiihtoliitossa olivat karmeat.
Hyvä Pekka!
Anteeks nyt, kun itteäni vähän kehun.
Ei mitään tehoja,ei Puumalat ei muut.Vaihtoon vaan.Turhakkeita.Pallopäitä.
Onko Kokkolan valtuusto eläkeläisten vallassa seuraavallakin kaudella? Siellä ei ole kuin eläkeläisiä ja kaupunkiin virka-tai työsuhteessa olevia. Kenen asioita siellä silloin ajetaan?
Näitä urheilumiehiä ei kannata äänestää.Niillä on omalehmä ojassa ja vankasti
Iliman muuta Puumala. Pakkohan se on olla joku, joka meitä köyhiä muistaa.
Ei näistä ole kukaan saanut aikaiseksi muuta,kuin velkaa kuntalaisille.Ei mitään,tyhjiä puheita,kolisee kuin peltitynnyrit.Ensimmäiseksi kaikki hanat kiinni 2 vuodeksi,ei mitäään investointeja.Kouluja voi käydä 2 eri vuorossa ,oaj opetelkoot jo tulevaan romahdukseen.
Nurmen vaalityö on todella läpinäkyvää.Hyväntekeväisyyskonserttia,liian läpinäkyvää.Liian imelä tyyppi.
HISTORIAN HUMINAA, JOLLOIN DUUDARIKIN TIESI KETÄ ÄÄNESTÄÄ!
http://www.youtube.com/watch?v=Fzhqh3Sf178&feature=g-upl
Haisee ja pahasti omat koplaukset.Miettikää nyt hyvät ihmiset ketä äänestätte.
Huomenna ratkeaa ketä on taas äänestetty ja suurin osa jo valtuustossa istuvista jatkaa Kokkolan velkaantumista. Tietty tulee joitakin tähtilentoja mukaan jotka ovat kampanjoineet 1kk ajan ja kuittaavat sillä paikan.
Ehdokkaat, jotka tekee hyvää Kokkolan puolesta vaalienkin välissä eivät valitettavasti ole kiinnotavia.
?
Mitähän palstalla lakipykäliä ja madonlukuja esittänyt ns.lakimies , kokkolalaisen
mittapuun mukaan, sanoo sivusta seuranneena tällaisista henkilöön käyvistä herjauksista?
Taitaa tulla pitkä lista uusia lakipykäliä ja jälleen uusi poliisitutkinnan aloitus.
milloinkahan tämä poistetaan
Tuskin poistetaan, eihän tässä ketjussa ole mitenkään loukattu ketään. Ehkä moni olisi odottanut Pekalta lisätoimia, mutta vaalithan menivät jo.
nurmen pekka on ehdokkaana seuraavissa eduskuntavaaleissa. Ans kattoo.