Kummityttöni oli meillä lapsia hoitamassa viikon. Kirjoitin siitä hänelle työtodistuksen. Kerroin, että siitä saattaa saada lisäpisteitä esim. OKL:een hakiessa. Ei tietenkään yksittäisestä viikosta, mutta kun niitä viikkoja kertyy vuosien varrella useita.
Pitääkö tuo paikkansa, mitä kummitytölle kerroin? Hänellä on vielä muutama vuosi aikaa kerätä niitä työkokemuspisteitä, ja joku kerhotoiminnasta saatu todistus hänellä on jo ennestää.
Pitääkö tuo paikkansa, mitä kummitytölle kerroin? Hänellä on vielä muutama vuosi aikaa kerätä niitä työkokemuspisteitä, ja joku kerhotoiminnasta saatu todistus hänellä on jo ennestää.
Vastaukset 4
Vanhimmat
no enpä ole kyllä naurettavampaa kuullut...
Jyväskylän OKL:n sivuilla sanotaan näin:
"Muista hakulomakkeessa ja liiteasiakirjoissa esitetyistä ansioista lasketaan hakijan saamaan yhteispistemäärään enintään kuusi (6) lisäpistettä seuraavasti:
1. Opettajakokemus ja kouluavustajana toimiminen 0 - 2 p
2. Rauhanajan palvelusvelvollisuus (varusmiespalvelus/siviilipalvelus) 0 - 1 p
3. Opintosuoritukset 0 - 3 p
Seuraavassa yksityiskohtaisempi tarkastelu lisäpisteisiin oikeuttavista tekijöistä:
1. Opettajakokemus, kouluavustajana toimiminen 0 - 2 p
Opettajakokemus ja kouluavustajana/ koulunkäyntiavustajana toimiminen
Aika Esivalintapisteitä
4 - 7 kk 1
8 - kk 2
Opettajakokemus ja kouluavustajana/koulunkäyntiavustajana toimiminen lasketaan yhteen. Työkokemuksen on pitänyt kestää yhtäjaksoisesti vähintään kaksi kuukautta, jotta se voidaan ottaa huomioon pisteityksessä.
Opettajankokemukseksi hyväksytään opetussuunnitelmaan perustuva esiopetuksessa, peruskoulussa, lukiossa, ammatillisissa oppilaitoksissa tai vastaavissa opettajana toimiminen. Opettajakokemuksessa otetaan huomioon päätoiminen (16 t/vk) työ. Opetuksen on oltava ryhmäopetusta.
2. Rauhanajan palvelusvelvollisuus 0 - 1 p
Rauhanajan palvelusvelvollisuus (varusmiespalvelus/ siviilipalvelus) - suoritettu tai meneillään oleva 1 p
3. Opintosuoritukset 0 - 3 p
- ylioppilastutkinnossa hyväksytysti suoritettu matematiikan laaja tai vaativampi koe 2 p; - yliopistolliset arvosanat tai opintokokonaisuudet: a/väh. 15 ov (perusopinnot) = 2 p, cl/väh. 35 ov (perus- ja aineopinnot) = 3 p
Pisteitä saa vain hakuajan päättymiseen mennessä loppuun suoritetuista opinnoista.
Huom! Lisäpisteitä saa hakuajan päättymiseen mennessä suoritetuista ansioista. Jäljennökset todistuksista, joista suoritukset ilmenevät, on liitettävä mukaan hakemukseen."
Eli enpä usko, että lapsenvahtihommat toisivat lisäpisteitä. Katselin myös Rauman OKL:n sivuja ja samalta nämä kriteerit näyttivät.
... minä hain yliopistoon sellaisena aikana, että minulla ei ollut mitään pojojen keräämistä rasitteenani. En tosin OKL:een päässytkään eka kerralla. Ei ollut mitään osaamista eikä kokemusta mielenkiinnon lisäksi.
Pääsin ylioppilasvuonna yliopistoon kieliä opskelemaan ja suoritin sitten aineenopettajan kelpoisuuuden myöhemmin. Vaikka minulla oli runsaasti työkokemusta ennen pedagogisia opintojani, en saanut mitään erivapauksia opintojeni auhteen. Minusta oli hyvä näin.
Olet kummitäti menetellyt tässä tilanteessa aivan oikein. Kaikki mahdolliset pinnat on otettava talteen. Joillain opiskelijoilla on jo päästessään saman verran opintoviikkoja kuin minulla oli valmistuessani!
Olen kiitollinen siitä, että omakin poikani on saanut opiskeluaikanaan helpommin opettajan sijaisuuksia kuin insinöörin hommia. Lisäksi hän voisi menestyä minua paremmin siinäkin ammatissa. Ei ole turhia rasitteita vaan tekee varman päälle omaa kouluaikaansa muistellen.
Onneksi nykyisin ei anneta opetustaidon arvosanoja, mutta ainakin omalla kohdallani 5/5 edellytti kaiken entisen kyseenalaistamista.
Täällä Tampereella OKL ottaa huomioon vain pidempiaikaiset työt..
Lastentarhanopettajakoulutus:
"Huomioon otetaan peruskoulun ala-asteikäisten ja sitä nuorempien lasten parissa tehty työ. Työsuhteen on pitänyt kestää yhtäjaksoisesti vähintään kaksi kuukautta ja 20 t/viikko (opettajilla 16 t/viikko). Työtodistuksesta tulee ilmetä työnantaja, työtehtävä, osa-aikatyöstä keskimääräiset työtunnit viikossa, työsuhteen aloitus- ja päättymispäivämäärät sekä lasten ikä- tai kehitystaso. Min.4kk"
Luokanopettajakoulutus:
"Opettajakokemus ja kouluavustajana/koulunkäyntiavustajana toimiminen lasketaan yhteen. Työkokemuksen on pitänyt kestää yhtäjaksoisesti vähintään kaksi kuukautta, jotta se voidaan ottaa huomioon pisteityksessä.
Opettajakokemukseksi hyväksytään opetussuunnitelmaan perustuva esiopetuksessa, peruskoulussa, lukiossa, ammatillisissa oppilaitoksissa tai vastaavissa opettajana toimiminen."
Että tänne ei ainakaan tällä hetkellä noista viikon työsuhteista ole hyötyä. Mutta valintaperusteet tosin voivat aina muuttua..