Onko heillä poliisin oikeudet eli repiä vaatteet ulos kaapista ja nuuskia joka nurkka? Patjat pois sängystä ja kirjat hyllystä?
Perhetyöntekijän oikeudet
mikä meininki
6108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No ei ole mikäli et ole sijaishuollossa sijoitettuna huostaanoton perusteella, mutta luulen että jätät jotain olennaista tapaukseen liittyvää kertomatta.
Nuoren omassa kodissa on pengottu paikat. Sikäli kun tiedän, mitään huumeita tai alkoholia ei ole koskaan ollut kuvioissa mukana.
Nuori oli jonkin aikaa sijoitettuna, mutta sijoituksen päättymisen jälkeen perhetyöntekijät tulivat kotiin ja penkoivat paikat.
Eiväthän vanhemmat voi tietää tällaisten toimien laillisuudesta ja jokainen tietää, että lastensuojelutyöntekijöillä on valtaa.
Eli voivatko johonkin tekaistuun 'huoleen' vedoten tehdä näitä tupatarkistuksia?
Onko ahv:n juttu?
Sijoituksella on aina syynsä, ja on mahdollista että tämä kodin tutkinta liittyy siihen. Mutta asia on niin, että jos vanhemmilta on kysytty lupa, ja he ovat sen antaneet niin asia on sillä selvä. Tai voihan olla että nuori on itse antanut luvan osana kotiuttamissuunnitelmaa.
Tähän on hankala sanoa mitään tarkempaa mistä on ollut kyse, kun annat noin niukasti ja tipoittain tietoa, joten vastauksetkin jäävät yleiselle tasolle.
Oli ollut kotonaan jo kuukausia eli ei mikään välittömästi kotiuttamisen jälkeen -tarkistus. Sijoituskin oli lyhytaikainen.
Vai peräti rikosilmoitus? Ahv korkeintaan heristää sormea.