1:40 seosbensa

Eli paljon tollanen seos on niinku prosentteina, siis kun aatellaa vaikka kolme prosenttinen seosbensa on sellasesta, missä on kolme desiä kymppilitrassa niin paljon tuolla 1:40 suhteella on ?
58942
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

2,5%. 2,5dl 2-T öljyä ja 9,75 litraa 98E bensiiniä = 10 L 2,5%:sta 2T polttoainetta.

Äänestä

niinku desi öljyä/4 litraa bensaa, eli litra öljyä 40l bensiiniä.. siinähän se on sanottuna.
desi /5 litraa olis 2%, tuo on 2.5%

Äänestä
  • niinku desi öljyä/4 litraa bensaa...no ei. Niinku desi öljyä + 3,9 litraa bensaa = 2,5%

    Äänestä

Ei,, vaan alkuperäinen 1:40 on todella 40, eikä 39 litraa, muutoin se olisi niin merkitty.
Eli, ei aleta saivartelemaan, vaan tehdään, kuten ohje kehoittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pqsbi kirjoitti:

Eli paljon tollanen seos on niinku prosentteina, siis kun aatellaa vaikka kolme prosenttinen seosbensa on sellasesta, missä on kolme desiä kymppilitrassa niin paljon tuolla 1:40 suhteella on ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu