Elikkä siis kuinka aikaisin kannattaa laittaa hakemusta menemään? itse olen AFS:sää järjestöksi aatellut ja Aasiaan päin olisi suunta. Nyt olen ysillä ja lukion ekan vuoden jälkeen haluaisin vaihtoon lähteä. Kannaattaako alkaa hakemaan jo ensi kevään puolella, vaiko milloin? tärkee asia ja toivon että joku voisi neuvoa:)
milloin hakea vaihtoon?
1
175
Vastaukset
- anonyymi .
Hyvä, että olet alkanut jo hyvissä ajoin miettiä hakemisajankohtaa. :)
Etenkin Aasiaan hakiessa hyvä nyrkkisääntö on hakea heti kuin haku haluamallesi vuodelle alkaa. Aikaisesta hausta ei haittaakaan ole, päinvastoin. Ei kannatta jättää mitään, mihin itse voi vaikuttaa, liian myöhään; uutta mahdollisuutta ei tule.
Voit AFS:n sivuja stalkkailla tarkemmista hakuajan alkamis kohdista.
Kannattaa käyttää aikaa ja vaivaa laadukkaan hakemuksen aikaansaamiseksi. Pyri vastaamaan kaikkeen jotakin, äläkä missään nimessä jätä mitään allergioita tai sairauksia mainitsematta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233133Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3753Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68750Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3670Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35597Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32591Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19530- 40521
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3519- 37513