Mistä johtuu se, että kun tänään hehkutetaan hyviä talouslukuja, sun muita pörssiosakkeiden kurssin kannalta merkittäviä asioita, niin johan jo huomenna kaikki onkin kääntynyt päälaelleen. Taantumassa ollaan ja työttömyys koko maapallolla on ennennäkemättömän korkea ym. ym. negatiivista ja pörssikurssit rysähtävät alas. Kuinka ihmeessä touhu voi olla näin lyhytnäköistä? Eikö ole ketään, joka osaisi antaa vähän pitemmälle ajalle jonkinlaisen keskimääräisen arvion talouden kehityksestä? Kaikki analyytikot (niin pää-, kuin tavallisetkin) ja ekonomistit tuntuvat elävän vai siinä hetkessä, joka on juuri tässä ja nyt. Heti kun pörssikurssit jonain päivänä nousevat, annetaan sellainen käsitys että tästä eteenpäin se onkin sitten vaan yhtä nousua. Seuraavana päivänä sitten taas lähdetään laskuun, jonka annetaan ymmärtää olevan pysyvää jne. jne. Kukaan ei koskaan ennakolta (Timo Soinia lukuunottamatta) osaa arvata lähellekään oikein, annetaan vaan jonkinlaisia ympäri pyöreitä lausuntoja, joiden mukaan kaikki voi mennä miten tahansa. Sitten kyllä jälkeen päin tiedetään pilkun tarkasti, mitä tapahtui ja mistä on kysymys. Tuntuu siltä, että analyytikon ja ekonomistin hommassa kuka tahansa kadun mieskin pärjäisi yhtä hyvin, kuin nämä nykyiset. Merkillistä!
Mistä johtuu?
niin vaikeaako?
592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No ainaki muutama osake on jo niin alhaalla, että kyllä niitä kannattas jo ostella ihan jemmaan, ei ne paljoa enään alas mene. Ylös tullaan jossain vaiheessa.
Samaa mieltä olen tuosta, että analyytikot ennustavat lyhyellä tähtäimellä. Tämä taantuma on alkanut USASTA, loppui ja nyt eurokriisi on puhjennut täällä euroopassa 1,5 vuotta sitten. Syvällä mennään täällä mutta taidetaan olla jo aikalailla aallon pohjassa.
Ei Soinikaan ole vissiin osakkeita ennustanut.
On paljon helpompaa ennustaa BKT:n kehitys kuin osakkeiden, yksittäisestä osakkeesta nyt puhumattakaan. BKT kun perustuu todelliseen tuotantoon, osakkeiden hinnoissa on aina spekulaatiota, niin että raskaasti tappiollisen firmankin kurssi voi nousta räjähdysmäisesti.
Kansan syvien rivien ehkä eniten tuntema talousindikaattori työttömyys taas tulee BKT:n perässä viiveellä, niin että työttömyys voi olla korkealla edellisen notkahduksen jäljiltä vaikka BKT olisi roimassa kasvussa. Esim. Suomen 90-luvun laman jälkeen BKT oli nousussa jo joskus -93, mutta työttömyys jäi korkealle vuosikymmenen loppuun saakka, eikä itse asiassa ole vieläkään ikinä laskenut 80-luvun parhaiden vuosien tasolle. Eikä ilmeisesti tule ikinä laskemaankaan, kun nykyisin kai katsotaan reilun työttömien reservin olevan tarpeenkin talouden sujuvan pyörimisen takaamiseksi.
Kyllä pörssikurssit noin niinkuin keskimääräisesti kulkevat käsi kädessä kansainvälisen talouden kanssa. Ainahan tietenkin voi yksittäiselle pörssiyhtiölle tapahtua jotain ennalta aavistamatonta.
Jos ja kun Timo Soinin ennustus siitä, että Espanja vielä tämän syksyn aikana pyytää EU:lta apupakettia toteutuu, on se huomattavan paljon paremmin paikkansa pitävä ja paljon merkittävämpi ennuste, kuin mitä noilta virallisilta analyytikoilta ja ekonomisteilta on odotettavissa. Hyvin harvoin heiltä etukäteen saa mitään paikkansa pitäviä ennusteita, jälkiviisauksia sitäkin enemmän.
En sen kummemmin ole mikään Soini-fani, mutta todella hyvin hänen ennustuksensa EU:n suhteen ovat paikkansa pitäneet. EU:n käänteethän, jos mitkä vaikuttavat näinä aikoina kansainväliseen talouteen.
Jos nyt jotain samankaltaista suuntausta osakkeissa onkin, niin ihan vaan kun katsot Helsingin pörssinkin indeksiä, niin siinä on viimeisten 15v aikana moninkertaisia heittoja ylös ja alas. Ei tälläista reaalitaloudessa nähdä koskaan, vaan jo esim. 10% pudotus bkt:hen on lähes ennenkuulumaton. Samaten bkt ei koskaan nouse kymmeniä prosentteja vuodessa.
Eikä esim. alkuvuodesta Suomen taloudella mennyt mitenkään kehuttavasti, mutta kurssit olivat jossain vaiheessa nousussa.
Eli kyllä spekulaatiot kurssia heiluttavat ylös-alas. On siellä taustalla toki se reaalimaailma jossain antamassa pohjaa, mutta ei tosiaan voi sanoa, että Soini olisi osakkeita osannut ennustaa oikein, vaikka euron kohdalta onkin oikeaan osunut.
Siinä olet oikeassa, että ei pörssi-analyytikoiden sanoillekaan kannata paljon painoa antaa.
Talousuutisilla tai kansainvälisellä taloudella ei ole sinänsä mitään tekemistä pörssin liikkeiden kanssa. Suurempaa liikettä tapahtuu vain silloin, kun pörssi yllättyy jostakin tai ennakoi tulevaa tapahtumaa joka ei ole vielä otsikoissa kaikkien nähtävillä.