Outo oireisto, ei diagnoosia

surupaita

Hei, onkohan täällä kellään samanlaista tilannetta kuin mulla... Eli 16-vuotiaasta asti oon kärsinyt erilaisista neurologisista oireista. Faskikulaatioita (emng:llä hyvänlaatuisiksi todettuja) ja jalkapohjien pistelyä vuosikaudet, outoja tuntemuksia ympäri kroppaa. Päänahan ja kasvojen puutumista/kihelmöintiä, nyt viimeisimpänä ihmeellisiä "kuumia aaltoja" pitkin vasemman jalan sisäsyrjää, todella inhottavan tuntuisia. Ihan kuin pissaa valuisi jalkaa pitkin :D

MRI päästä on otettu kolme kertaa, kaikki normaalia. Viimeisin kuvaus tehtiin pari kk sitten. Neurologit ovat sanoneet, että MS näkyisi niissä kuvissa. Ok, mutta mikä ihme mua sitten vaivaa?

Mulla on kamala ALS-pelko ollu jo nuoruudesta saakka, MS olisi mulle iso iso helpotus. Järjellä kun yritän ajatella, niin nämä mun oireet (tuntohäiriöt) ei ilmeisesti kuitenkaan viittaa ALS-tautiin (?) Löysin kuitenki tietty netistä jonkun ALS-potilaan kirjoitukset lihasten polttelusta yhtenä oireena ja menin paniikkiin. Jostain luin, että MS voi näkyä pelkästään selkäydinnäytteessä, onko noin? Onko täällä ketään muuta oudoista oireista kärsivää vailla diagnoosia?

Olen 34-vuotias nainen, eli yli puoli ikää tässä on tapeltu. Välillä oireet ovat olleet poissakin.

5

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäsä mase

      ei tuo kyllä ms taudilta vaikuta,,,mutta tahän tautiin (itsellä n, 4v sitten puolittui näkö toisesta silmästä ,todettiin selkäydinnesteestä,työelämässä vielä)

      Ymmärrän kyllä "yskäs" on se kurjaa kun koko NUORUUS menee tämmöisten oireiden mietiskelyyn, kun olisi parasta aikaa ELÄÄ?
      Minulla tuo voimattomuuden tunne vaivas varmaan baut 10v ajan!
      Voi kuulostaa typereltä: Ensi kerran kun oireita ilmenee niin pistät lenkkarit jalkaan ja käyt lenkillä suikuun/saunaan,liikunta on todella hyvä lääke moneen tautiin (itse huomannut ms lihasoireiden viheliäisessä mailmassa)

    • Yksityinen

      Mee yksityiselle ja pyöräytä tutkimukset sitä kautta käyntiin. Eikös yksityisetkin ota selkäydinpunktioita? Musta tossa vaiheessa edes raha ei ratkaise. Hankit tutkimusrahat ja pyydät tarvittavat tutkimukset, jotta saat mielenrauhan tai sitten diagnoosin jostakin.

      Jos oot tohon asti päässyt ilman mitään neurologista diagnoosia mistään, tilanteesi ei musta kovin vakavalta vaikuta. Ms:n pahenemiset kyllä huomaat ja niin huomaa neurologikin.

    • MS1981

      Olen MS-tautipotilas nykyisin, mutta nuorempana paniikkihäiriön ja vakavan masennuksen aikaan kärsin tasan noista samoista oireista, mitä aloittaja kuvasi. Enkä moneen vuoteen suostunut myöntämään, että olin psyykkisesti sairas.
      Käväisisin myös psykiatrilla :)

      • Jojoko

        Hei, näköjään suurin osa on laittanut nämä viestit jo aikoja sitten, mutta laitanpa nyt tännekin foorumille viestiä. Ne kenellä on neurologisia häiriöitä, mutta ei ole löydetty diagnoosia tai on epäselvyyksiä niin suosittelen, että tulisitte ryhmäämme jota olemme perustamassa. Siellä voisimme jakaa näitä ajatuksia ja ideoita lisää. Tarkoituksena olisi perustaa järjestö, mikäli on paljon sellaisia tarvitseville. Pohjoismaiden ryhmämme on Funktionella neurologiska symptom ja löytyy Facesta.


    • Oudot oireet, joita

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7445
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5384
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4595
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4495
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3247
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2348
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2313
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2174
    Aihe