Kertokaahan viisaammat miksi meillä toimii moitteetta n. 15 vuotta vanha 150wattinen invertteri jolla lataamme kännykät, läppärit ja katomme telkkaria tai kuuntelemme radiota. Kännyt ovat älykapuloita.
Missä sen huomaa ja miten se vaikuttaa jos aalto ei ole siniä?
Onko sähkö jotenkin erilaista akussa jos se on kanttia?
Missä sen huomaa ja miten se vaikuttaa jos aalto ei ole siniä?
Onko sähkö jotenkin erilaista akussa jos se on kanttia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei varmaan ole yleispätevää vastausta tuohon, mutta noin yleisesti uudempi elektroniikka on nihkeämpää saamansa sähkön suhteen.
Laitteet, joissa on akku (= ladataan tasavirralla) kuten kännykkä ja läppäri toimivat kanttiallollakin, mutta jos se käyttää suoraan verkkovirtaa, on krantumpi. Tällaisia lienevät normi-pc, taulu-tv ja digiboksi.
Joku viisaampi saa jatkaa...
"Missä sen huomaa ja miten se vaikuttaa jos aalto ei ole siniä?
Onko sähkö jotenkin erilaista akussa jos se on kanttia? "
Akuissa on aina tasasähköä, jolla ei ole mitään alltomuotoa. Kun siitä tehdään vaihtosähköä, niin tämän aaltomuoto vaihtelee tekotavan mukaan. Generaattori tuottaa tasaisen pyörimisliikkeen takia tasaista siniaaltoa, mutta invertterissä vaihtosähkö tehdään elektronisesti, joten aaltomuoto ei ole vakio. Kanttiaallon tuottama invertteri on helpompi ja halvempi valmistaa kuin siniaaltoinvertteri.
Tarkoitin invertterin 220v laturin kautta kännyn tai läppärin akkuihin tulevaa kanttia. Myös tv ja radio pelaa ok. Myös digiboksi. Mitä muita härpäkkeitä aurinkomökillä on jola ei toimi kantti 220v llä?
Moottorit ei oikein toimi kunnolla kanttiaallolla. Esim. jääkaappi mielellään tahtoisi siniaaltoinvertterin.
-Panu
oletko viitsinyt tarkistaa skoopilla aallon?
ei 15 vuotta vanha välttämättä ole huonompi kuin uusi, voi olla jopa
hintaisiaan uusia parempi.