Ahdistaa

Minua ahdistaa hengellisesti, ihan todella. Voinko keskustella kanssasi?
8923
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ahdistaa?

Äänestä

Mutta saat jo nyt uskoa kaikki synnit anteeksi. Ja jos sinä olet väärästä hengellisyydestä osallinen, niin sinun täytyy hyljätä se.

en nyt juuri kerkiä sähköpostimaan, mutta huomenna varmaan jo.

Lähden Alajärven Kesäseuroihin.

Äänestä
  • postita tähän.

    Äänestä

VL piireissä hoidetaan hadistusta silleen teeä käsketään tehdä jostakin parannus ja luullaan että se auttaa mutta se on vain luulo.
Sinun kannattaisi käydä ensin ammattiauttajalla ja sen jälkeen kun olet saanut ensihoitoa ahdistukseesi niin sitten voisit jutella jonkun kanssa siitä että mikä ahdisti ja urittää ennalta ehkäistä sitä.
Itselläni oli sellainen tilanne että ahdisti ja veljet ja sisaret aina sanoi että sinussa on väärä henki joka tekee sinut sairaaksi.
Mutta todellisuudessa se väärä henki olikin juuri vanhoollislestadiolaisuus.

Äänestä
  • että standardivastaus vanhoillislestadiolaiselle, joka reaalielämässä erehtyy mainitsemaan jotakin mahdollisista vaikeuksistaan ja ahdistuksistaan, on:

    "Usko vaan syntisi anteeksi."

    Auttaako tämä ahdistunutta? Entäpä, jos ei ole kyse mistään synnistä. Onko tuo tyyli ainoa sielunhoidon muoto vl-herätysliikkeessä?

    Avaajalle:

    Mikä ahdistaa? Varmasti anonyymisti voit ainakin jotakin tässä kertoa paljastamatta itsestäsi mitään henkilökohtaista.

    Äänestä

  • Sympatia kirjoitti:

    että standardivastaus vanhoillislestadiolaiselle, joka reaalielämässä erehtyy mainitsemaan jotakin mahdollisista vaikeuksistaan ja ahdistuksistaan, on:

    "Usko vaan syntisi anteeksi."

    Auttaako tämä ahdistunutta? Entäpä, jos ei ole kyse mistään synnistä. Onko tuo tyyli ainoa sielunhoidon muoto vl-herätysliikkeessä?

    Avaajalle:

    Mikä ahdistaa? Varmasti anonyymisti voit ainakin jotakin tässä kertoa paljastamatta itsestäsi mitään henkilökohtaista.

    vaikkei tarkkaan tietäisikään, mikä ahdistaa.

    Joskus minullakin on vaan sellanen kiusattu olo, ja tulee halu pyytää armoevankeliumia.

    Helpottaa kummasti oloa...

    Äänestä

Tällä palstalla on vaikea keskustella, koska kirjoittajat edustavat monenlaista hengellisyyttä. Voit saada mitä vastauksia tahansa. Sähköpostillakin on vaara saada väärää tietoa vl-opista "Etsikää ensin Jumalan valtakunta niin kaikki muu sen mukana teille annetaan." Suosittelen, että käyt rauhanyhdistyksen järjestämissä seuroissa ja jos tunnet, että sieltä saat avun, niin tee parannus. Siellä jokainen uskovainen voi julistaa sinulle evankeliumin. Sinä saat uskoa kaikki synnit anteeksi rauhaan, vapauteen ja iloon asti.

Äänestä

asia ahdistaa? Mutta tulee mieleen, että kannattaa mennä jonkun juttusille henkilökohtaisesti. Riippuu missä ole, että kenen luo menisit. Mutta uskovaisiin puhujiin esimerkiksi voit ottaa yhteyttä. Tai keneen luulet voivasi luottaa, jos tunnet jonkun uskovaisen. Rukoile, että Jumala johdattaisi. Kerro ne ahdistusten syyt sille, jonka luo menet... ota kaikki mieltä ahdistava mukaasi, ja Jumalan lasten luona kuuluu ja julistetaan kaikille katuville ja sellaisille synnit anteeksi, jotka sen synninpäästön haluavat ottaa vastaan. Ilman ehtoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ahdistunut kirjoitti:

Minua ahdistaa hengellisesti, ihan todella. Voinko keskustella kanssasi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu