Ei tunnu vielä sekoamisen merkkejä

Kolme viikkoa leikkauksesta. Eipä tunnu vielä siltä että olisi pakko tehdä itsemurha. Kuten ei tuntunut lapsenakaan, vaikkei mitään hoitoja osannut edes kaivata. Joko nyt myönnätte että teorianne kusevat? Joko nyt myönnätte että sukupuoli on sosiaalinen konstruktio?
15229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Sori, mutta ei myönnetä. Et todistanut mitään leikkauksellasi. Sukupuoli on ensisijaisesti biologinen ja sitten vasta sosiaalinen konstruktio.

Äänestä

>Floodaa palstan täyteen mielisairasta vuodatusta
>Ei tunnu vielä sekoamisen merkkejä

Äänestä
  • Mielisairauden määritelmä on "toistaa samoja asioita ja odottaa erilaista lopputulosta". Minä olen pyrkinyt muuttamaan kulttuuria edistyksellisempään suuntaan. Te vannotte biologisen determinismin nimeen ja odotatte erilaista lopputulosta kuin mitä kävi 30-luvulla Saksassa.

    So Yeah.

    Äänestä

Sukupuoli on käsite, jolla kuvataan sekä sosiaalisia piirteitä ja rakennelmia, että erilaisia fyysisiä ominaisuuksia ja seikkoja ja näiden kahden välillä jatkuvasti vuorovaikuttavaa keskustelua kulttuurissa. Tavalllaan voidaan siis sanoa, että kyllä, sukupuoli on sosiaalinen konstruktio, sillä ensisijaisesti sukupuoli on tuo hyvin laaja käsite, jonka eri ulottuvuuksien suhteista toisiinsa neuvotellaan kulttuurissa jatkuvasti ja siinä mielessä "sukupuoli" on "vain" kulttuuria.

Ei se silti tarkoita sitä, etteikö niillä fyysisillä, neurologisilla ym. seikoilla olisi vaikutusta siihen, että asia on kulttuurisestikin ylipäätään olemassa, että on jotain mitä kulttuurin "pitää" jäsentää.

Älä tartu sanoihin liikaa, mutta toisaalta yritä ymmärtää että juuri sanoilla on merkitystä.

3 vikkoa ei ole kuitenkaan todiste yhtään mistään isommasta sen enempää kuin yhden ihmisen tapauskaan.

Toivottavasti olo on hyvä.

Äänestä
  • "Ei se silti tarkoita sitä, etteikö niillä fyysisillä, neurologisilla ym. seikoilla olisi vaikutusta siihen, että asia on kulttuurisestikin ylipäätään olemassa, että on jotain mitä kulttuurin "pitää" jäsentää."

    No miksei kelpaa sellainen jäsennys että luovutaan suosiolla kaikista taantumuksellisista piirteistä mitä sukupuolijärjestelmään nykyisin liittyy? Mitä täälläkin ja puuterissa propagoidaan.

    Sitä paitsi tuo tapa muotoilla asia vahvistaa sen mitä olen aikaisemmin argumentoinut: rotu on *vähintään yhtä paljon* olemassa kuin sukupuoli. On olemassa jotakin, jota eri kulttuureissa on kehittynyt tällaisia sanoja jäsentämään.

    "3 vikkoa ei ole kuitenkaan todiste yhtään mistään isommasta sen enempää kuin yhden ihmisen tapauskaan."

    Ai jaa? Eikös David Reimerin tapausta aina lainata "todisteena" aivosukupuolista näissä piireissä?

    "Toivottavasti olo on hyvä. "

    On, ja sellaisena pysyykin. Ilmeisesti olen sitten luonnonoikku. Pitää pysyä piilossa ja hiljaa kokemuksistani ettei huolella rakennetut ja lukkoonlyödyt fundamentalistiset maailmankuvat horju eikä kenellekään tule emotionaalisia ongelmia. Onhan eettisesti kyseenalaista aiheuttaa kreationistille tai kapitalistille ahdistusta sanomalla hänelle että hän elää harhoissa.

    Äänestä

  • Huono trolli.

    Äänestä

Hullu kait se on, joka ittensä tappaa leikkauksen jälkeen? Kyllä kait se on kyse enemmänkin "keskitysleiriltä" vapautumisesta, kuin hengen päälle käymisestä.

Eiköhän se suurempi vaara ole, jos jutut eivät etene ennen korjausleikkausta.

Ja mielestäni sukupuoli on vain osaksi, jos lainkaan, sosiaalinen kostruktio.

Jos em (sukupuoli) on mikä, niin kylä se on mielen ja bodyn keskinäinen harmonia. Siis kehon, ruumiin kokemus on sellainen, kuinka sen kokee ja näkee itsensä sisältäpäin katsottuna.

Reflektio on pelkkä palaute, ei sisäinen ja ruumiillinen id, joka näkyy ulospäin ja tai ulkoa päin.

Monasti kultturissamme on vaan jaksettava elää negatiivisen reflektion kanssa. Varsinkin myöhemmällä iällä omaan olemukseensa ei voi aivan rajattomasti vaikuttaa.

Ihminen se on rumakin ihminen. Ja toisaaltaan rumat ne vaatteilla komeilee, eivät sisäisesti kauniit.

Äänestä
  • >>id

    Lopetan tekstin lukemisen aina kun näen freudilaista terminologiaa.

    Äänestä

useimmat lopettaa lukemisen aina kun näkee kirjoittajana alienin

Äänestä
  • Jep

    Äänestä

minulle ei tullut mieleenkään kirjottaa tuollaista tekstiä leikkauksen jälkeen, oli siinä pari muutakin juttua pohdittavana

Äänestä
  • Samoin mutta pitäähän jotenkin päästä kehaisemaan että prosessi on edennyt loppuvaiheeseen pään kunnosta huolimatta.

    Äänestä

  • Ahaa? Pitäisikö minun siis lopettaa asioiden syvällinen pohdiskelu ja taantua samanlaiseksi kaikkea vain pintaliitona käsitteleväksi työn perässä juoksevaksi "normaali-ihmiseksi" mitä täällä kaikki ovat?

    Jos sinulla on ollut vaikeaa niin miksi minullakin pitäisi olla?

    Äänestä

  • AlienIndie kirjoitti:

    Ahaa? Pitäisikö minun siis lopettaa asioiden syvällinen pohdiskelu ja taantua samanlaiseksi kaikkea vain pintaliitona käsitteleväksi työn perässä juoksevaksi "normaali-ihmiseksi" mitä täällä kaikki ovat?

    Jos sinulla on ollut vaikeaa niin miksi minullakin pitäisi olla?

    Vai tarkoititko sitä että leikkauksen jälkeen olon pitäisi olla niin ekstaattinen että sellaista sanaa kuin "itsemurha" ei pysty edes ajattelemaan, kontekstista riippumatta? Vaikka olisit tarkoittanut sitä, on se ihan yhtä lailla osoitus tyhjäpäisyydestäsi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AlienIndie kirjoitti:

Kolme viikkoa leikkauksesta. Eipä tunnu vielä siltä että olisi pakko tehdä itsemurha. Kuten ei tuntunut lapsenakaan, vaikkei mitään hoitoja osannut edes kaivata. Joko nyt myönnätte että teorianne kusevat? Joko nyt myönnätte että sukupuoli on sosiaalinen konstruktio?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu