Uudesta Honda CRV:sta pyörän pultit poikki

X-Hondamies

Vaihdoin keväällä kesärenkaat ja pyörän pultti napsahti poikki. Yli satasen maksoi uudet pultit.

Huoltoliikkeessä väitettiin, että olen kiristänyt liian tiukkaan.

Nyt huollossa tarkistettiin muutkin pultit ja olivat pikkuisen venahtaneet. Takuu ei korvaa, koska väittävät, että kiristetty liian tiukkaan. Käsittämättömän heikkoa laatua.

Täytyy todeta, että Honda on lähtenyt karsimaan kustannuksia ja heikentämään laatua väärästä paikasta. Pyörän pultit on vaihdettu kunnon teräksestä pehmeään paskarautaan. Koska tulee ensimmäinen onnettomuus, kun pyörä lähtee?

16

6178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heiti taass

      Oikein satuläpän. En ole missään kuullut pöyränpultin katkenneen. Anna rekkari, tarkistetaan.
      Oletko se paskaa palstalle syytävä hölmö?

      • heiti heiti

        Se on taas näköjään yhdelle hondahomolle vaikeaa myöntää totuus Hondan heikosta nykylaadusta.


    • X-Hondamies

      Tosi on.

      • FRG

        Minulle kävi samalla tavalla. Ostin käytetyn CRV.n ja ensimmäisellä huollolla merkkikorjaamossa todettiin että pyöränmutterit oli kiinni kuin hitsatut.
        Entinen omistaja oli kiristänyt liikaa ja vielä ilman rasvaa, seurauksena oli kaikki mutterit uusiksi ja 3 pulttia katkesi. Verstan pojat yritti kyllä saada auki kiltisti muttei auttanut, näin meni.
        Myöhemmin katkesi vielä 2 pulttia, oli kai venyneet sen verran. Vaihdoin ne itse, ei ole vaikea homma, mutta vaatii että on jotain itse roplannut autojen kanssa.
        Käsikirja sanoo kiristysmomentiksi 11,5 kp.
        Ehkä ne ovat mielestäni vähän ohueita, muistan vanhasta DS21: stä että olivat paljon paksuimpia.
        Pidän Hondastani enkä vaihda pois,


      • ..
        FRG kirjoitti:

        Minulle kävi samalla tavalla. Ostin käytetyn CRV.n ja ensimmäisellä huollolla merkkikorjaamossa todettiin että pyöränmutterit oli kiinni kuin hitsatut.
        Entinen omistaja oli kiristänyt liikaa ja vielä ilman rasvaa, seurauksena oli kaikki mutterit uusiksi ja 3 pulttia katkesi. Verstan pojat yritti kyllä saada auki kiltisti muttei auttanut, näin meni.
        Myöhemmin katkesi vielä 2 pulttia, oli kai venyneet sen verran. Vaihdoin ne itse, ei ole vaikea homma, mutta vaatii että on jotain itse roplannut autojen kanssa.
        Käsikirja sanoo kiristysmomentiksi 11,5 kp.
        Ehkä ne ovat mielestäni vähän ohueita, muistan vanhasta DS21: stä että olivat paljon paksuimpia.
        Pidän Hondastani enkä vaihda pois,

        Sinä pidät hondastasi vaikka se leviäisi käsiin..


      • FGU
        .. kirjoitti:

        Sinä pidät hondastasi vaikka se leviäisi käsiin..

        No ei se ole levinnyt käsiin jos joku pultti joutuu vaihtamaan


    • 17mm avaimet hajoo

      Onneksi Hondassa on mutterin koko 19mm eikä säälittävä 17 mm pultin päässä.

    • voimaa

      Minullakin napsahti poikki 2004 -mallisesta. Vaikka aina pultit vaihtojen yhteydessä kuparitahnalla rasvattu. Oma vika, liian pitkä vipuvarsi vääntimessä , äijä yli 100kg ja liikaa voimaa. Vaihdoin uudet pinnapultit ja ostin kunnon momenttiavaimen. Vika ei ole autossa vaan renkaiden vaihtajassa. Näkyy peilistä.

      • CivicilläPääsee

        Ei kannattaisi käyttää kuparitahnaa tuossa kohtaa. Kupari ja rauta on huono konbinaatio. Alumiinitahna parempaa.


      • Anonyymi
        CivicilläPääsee kirjoitti:

        Ei kannattaisi käyttää kuparitahnaa tuossa kohtaa. Kupari ja rauta on huono konbinaatio. Alumiinitahna parempaa.

        vaseliini tai grafiittirasva


    • Nipponkippon

      Yleensä rengasliikkeessä teetetyn vahdon jälkeen on kiristetty aivan liian tiukkaan. Samoin oli Vehossa joskus yhteen mitsuun pistetty talvirenkaat niin tiukkaan että tarvitsi avaimeen jatkovartta. Osaaminen nolla.

    • Suomalaiseen kulttuuriin kuuluu, että pyöränpultit isketään kiinni takomalla mutteripyssyn maksimilla tai vääntämällä jatkovarren kanssa otsasuonet pullottaen.

      "Niin että pysyy."

      Tätä ihmetellään maailmallakin. Ainakin erään suuren valmistajan (ei Honda) Euroopan huoltopäällikkö ihmetteli Suomessa järjestetyssä maahantuojan huoltoseminaarissa, että pyöränpulttien katkeilua ei esiinny missään muualla kuin Suomessa.

    • Anonyymi

      pultit kunnolla kiinni... ja muista jälki kiristys muutaman kilometrin ajon jälkeen ... eikä se momentti avainkaan paljoa maksa,,, t, tolikka jolla irtos rengas,, parempi tiukka ku löysällä,,, saa herjata,,,

      • Anonyymi

        Pultti koneella 400Nm kireyteen vain vetoakselin pultti!


    • Anonyymi

      Hondassa on oma avain, jolla voi vääntää pyörän mutterit kiinni. Sillä niitä tuskin kovin paljoa liian tiukkaan vääntää. Ristikkoavaimella ne menee aina liian tiukkaan. Momenttiavaimeen 110 Nm ja se riittää. Kansantajuisesti menee siten, että noin 10 kilon painolla vääntää metrin pituisella varrella. Sen tuntuu yllättävä vähältä. Typerää rikkoa kierteitä väärin toimimalla.

    • Anonyymi

      kyllä on civic 1.8 2012 pyöränpultit 2 napsahtanut.. vaihdoin kaikki uudet pultit helppo takaavaihtaa levyt pois ja lyömällä lähtee,mutta laitto kiristyksellä varovasti voi jopa siinä pulti venyä
      laitoin tarvikepultit alkuperäiset niin hepposet .. voipi olla tarvike kestävämpi..3eur kipale uudet mutterit alkuperäiset 7 eur kpl..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7443
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4724
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4678
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4150
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      71
      4137
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3639
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3072
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      68
      2776
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1970
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1705
    Aihe