Ajattelin hommata ainavalmiin tilalle (koska sähköä menee 6kWh/vrk vaikka ei saunoisi eikä sähkön hinta ainakaan tippumassa ole...) jonkun jatkuvalämmitteisen kiukaan, helpoimmin tilalle heittäisi ittekseen lattialla jöpöttävän kivikasatötterön. Miten olisi esim. Harvia Cilindro PC70 6,8kW, onko noissa nyt varsinaisesti mitään eroja? Sauna ei ole iso, 6 kWh riittää hyvin. Hintaluokka on max. jotain 350 eur mitä olen valmis investoimaan. Muuten voisi hommata seinään kiinnitettävän mutta kun en tiedä miten siellä koolaukset menevät niin eipä viitti ihan paneeleihin kiinnittää, repsahtavat ajansaatossa (edellisessä kämpässä näin oli tehty).
Ittekseen seisova kiuas
19
11307
Vastaukset
- Osta Harmia
Kuuluu sarjaan "nopee nätti".
Kokemusta on. Sauna lämpiää korvien yläpuolelta, ei polta korvia.- Kiukaanehkävaihtava
Tulkitse nyt tuota sitten, oletko puolesta vai vastaan?
- puolesta
Ilmeisesti tarkoitit, että olet ostamassa kertalämmitteisen kiukaan. Hyvin tuo on toiminut. Meillä on tossa n70kg kiviä sisäs, enemmänkin mahtuisi jos latois tiheemmin. Tulee oikein makosat kosteet löylyt.
Jos sauna lämpiää vain korvien yläpuolelta on vika saunan ilmankierrossa, ei kiukaassa.- takapuolesta?
Mielenkiintoisia kirjoituksia? Ainavalmiin tilalle jatkuvalämmitteinen jota ei kiinnitetä seinään johon vastaus oletko hankkimassa kertalämmitteistä?
Jos sauna lämpiää vain korvien yläpuolelta kyseessä on joko puutteellinen ilmanvaihto tai s-kiukaan valmistaja. - suolesta
takapuolesta? kirjoitti:
Mielenkiintoisia kirjoituksia? Ainavalmiin tilalle jatkuvalämmitteinen jota ei kiinnitetä seinään johon vastaus oletko hankkimassa kertalämmitteistä?
Jos sauna lämpiää vain korvien yläpuolelta kyseessä on joko puutteellinen ilmanvaihto tai s-kiukaan valmistaja.Niin, Cilindro on kertalämmitteinen kiuas ja koska ap siitä kyseli niin arvelin että kyse oli kertalämmitteisestä vaikka jatkuvalämmitteistä kyselikin
- pyllystä?
suolesta kirjoitti:
Niin, Cilindro on kertalämmitteinen kiuas ja koska ap siitä kyseli niin arvelin että kyse oli kertalämmitteisestä vaikka jatkuvalämmitteistä kyselikin
Eiköhän se kuitenkin ole sähkökiuas? Kerta- ja jatkuvalämmitteisillä tarkoitetaan yleensä puukiukiukaita.
- Kiukaanehkävaihtava
suolesta kirjoitti:
Niin, Cilindro on kertalämmitteinen kiuas ja koska ap siitä kyseli niin arvelin että kyse oli kertalämmitteisestä vaikka jatkuvalämmitteistä kyselikin
Cilindro on jatkuvalämmitteinen, minulla on nyt varaava kertalämmitteinen.
http://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kiuas# - Kiukaanehkävaihtava
Kiukaanehkävaihtava kirjoitti:
Cilindro on jatkuvalämmitteinen, minulla on nyt varaava kertalämmitteinen.
http://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kiuas#Itseasiassa tuo 'kertalämmitteinen' ei ehkä sovi terminä sähkökiukaaseen (vaikka varaava kiuas kerran lämmitetään kuumaksi) koska tarvitsee lämmön ylläpitoon virtaa. Ota näistä nyt selvää, mutta siis jatkuvalämmitteinen on sellainen jota lämmitetään vaikkapa puoli tuntia, sitten saunotaan lämmityksen ollessa päällä ja sitten kiuas jäähtyy kun virta otetaan pois tai puut ovat palaneet. Näin olen asian ymmärtänyt.
- takapuolesta?
suolesta kirjoitti:
Niin, Cilindro on kertalämmitteinen kiuas ja koska ap siitä kyseli niin arvelin että kyse oli kertalämmitteisestä vaikka jatkuvalämmitteistä kyselikin
Erikoinen kertalämmitteinen kun lämmitys lopetetaan saunomisen jälkeen? Luki ohjeissa joten ei tarvitse jatkaa juupaseipäs-linjaa
- puolesta
Kiukaanehkävaihtava kirjoitti:
Itseasiassa tuo 'kertalämmitteinen' ei ehkä sovi terminä sähkökiukaaseen (vaikka varaava kiuas kerran lämmitetään kuumaksi) koska tarvitsee lämmön ylläpitoon virtaa. Ota näistä nyt selvää, mutta siis jatkuvalämmitteinen on sellainen jota lämmitetään vaikkapa puoli tuntia, sitten saunotaan lämmityksen ollessa päällä ja sitten kiuas jäähtyy kun virta otetaan pois tai puut ovat palaneet. Näin olen asian ymmärtänyt.
Kappas, mulla oli näköjään termit hukassa. Olin jostain saanut päähäni, että kertalämmitteinen tarkottaisi että lämmitetään joka kerta ja jatkuvalämmitteinen olisi aina lämmin. Väärässä olin näköjään.
Tuota kyseistä kiuasta voin kuitenkin suositella kokemuksesta. Antaa todella miellyttävät löylyt. Johtuu kai tuosta suuresta kivimäärästä ja kohtuu väljästä ladonnasta. Hieman savusaunamainen fiilis kun löylynheiton jälkeen lämpöä tulee pitkään, eikä sellaista parin sekunnin suhausta kuin noissa pienis seinäkiukais. - löylyä lissää
puolesta kirjoitti:
Kappas, mulla oli näköjään termit hukassa. Olin jostain saanut päähäni, että kertalämmitteinen tarkottaisi että lämmitetään joka kerta ja jatkuvalämmitteinen olisi aina lämmin. Väärässä olin näköjään.
Tuota kyseistä kiuasta voin kuitenkin suositella kokemuksesta. Antaa todella miellyttävät löylyt. Johtuu kai tuosta suuresta kivimäärästä ja kohtuu väljästä ladonnasta. Hieman savusaunamainen fiilis kun löylynheiton jälkeen lämpöä tulee pitkään, eikä sellaista parin sekunnin suhausta kuin noissa pienis seinäkiukais.Kuinka kauan muuten lämmität sitä Harvia PC70 kiuasta, jotta löyly riittää? Itsellä samanlainen kiuas ja pitää täydellä teholla paahtaa yli tunti, mielellään puolitoista.
- Kiukaanvaihtovuodet?
Entä jos sillä ei toiveittesi mukaisesti jöpötä, mikä sen luokitus silloin on? Kertalämmitteinen vai kerranlaukeava?
- Anonyymi
Paukkuuko muilla tämä kiuasmalli meillä paukkuu lämmitys vaiheessa.
- Anonyymi
Onko se varmasti kiuas kun paukkuu, vai onko hernekeittopäivä?
- Anonyymi
Löylyveteen kannattaa lisätä desi etikkaa niin lämpenee nopeammin.
- Anonyymi
Kolmen vuoden jälkeen Cilindro hajosi lopullisesti. Ensin meni yksi vastus ja nyt poksahti ohjauspiirilevy joka poltti samalla koko talon pääsulakkeet. Piirilevy kiukaan pohjassa paloi oikosulkuun ja jätti kiukaan päälle vaikka yritettiin sammuttaa päävirtakytkimestä. Vasta releiden sulkeminen sammutti kiukaasta sähköt. Vaarallinen kapistus jo kolme vuoden normaalin käyttömäärän jälkeen (n. 2 krt viikossa saunottu).
- Anonyymi
Meillä tuo Cilindro hajosi myös hiukan yli kahden vuoden käytön jälkeen.
Ilmeisesti vastus paloi. Heittää vikavirtasuojat alas jos yrittää laittaa kiuasta päälle.
Heikko kapistus kun ei kestäny kun pari vuotta eikä ole käytetty yhteensä varmaankin kuin noin 30 kertaa. - Anonyymi
Kumpi malli cilindrosta kyseessä? 7kw vai 9kw?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä tuo Cilindro hajosi myös hiukan yli kahden vuoden käytön jälkeen.
Ilmeisesti vastus paloi. Heittää vikavirtasuojat alas jos yrittää laittaa kiuasta päälle.
Heikko kapistus kun ei kestäny kun pari vuotta eikä ole käytetty yhteensä varmaankin kuin noin 30 kertaa.Kumpi malli cilindrosta kyseessä? 7kw vai 9kw? Joiden keston kanssa ollut ongelmia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3092743Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä532583- 1211710
- 1181400
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461380Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301265PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1441211- 741079
- 691070
- 701010