Mikä helvetti?

3t3gegg

Mulla on ollut jo pidemmän aikaa yli 5 viikkoo semmoinen olo, että kuin flunssassa urheilisi. Elikkä semmoinen, että olisi pieni keuhkoputken tulehdus, mutta limaa ei irtoa. Hengästyttää. Kuumetta ei ole missään vaiheessa ollut. Olen juossut näinä 5 viikon aikana, niin yksityisellä kuin julkisellakin puolella terveydenhuollossa. Mitään ei ole löytynyt. Kaikki alkoi kun olin elokuun lopulla ulkomailla, niin siellä hakeuduin ensimmäisen kerran hoitoon ja lääkäri määräsi minulle antibioottikuurin alkavaan keuhkoputken tulehdukseen. Olen nyt syömässä 3 antibioottikuuria tällä hetkellä. Olen myös vetänyt ainakin 2 kortisoni tabletti kuuria.

Joo elikkä olo on tosiaan semmonen, että kuin kipeänä (flunssaisena urheilisi) alkaa hengästyttää ja tuntuu, että olisi joku keuhkoputken tulehdus. Sairastan myös astmaa, mutta PEF arvot pyörivät 550-600 välillä. Myös lihassärkyjä esiintyy paikoitellen ja mustelmia tulee aika helposti näköjään. Kurkku oli viime viikonloppuna kipeä.

Lääkärissä on otettu tulehdusarvot (11 oli kun tänään soittivat). Keuhkoröntgen (Thorax-rtg seisten) kuvista ei löytynyt mitään. Sydämen koko normaalin puitteissa. Keuhkoverekkyys normaalin puitteissa. Keuhkoissa ei ylipäätään mitään poikkeavaa. Sukupuolitauti (HIV, Klamydia (myös suusta) ei löytynyt mitään. FIDD-arvot olivat normaalit, EKG oli normaali. Pieni verenkuva oli normaali. Hemoglobiini 156. B-tromp 230 (normaali). fB-Leukp 7,1 (viite 4.2 - 8.2). Korva-, nenä ja kurkkutautien erikoislääkäri ei löytänyt kurkusta mitään poikkeavaa.

Tällä hetkellä odottelen tuloksia mykoplasmasta ja keuhkoklamydiasta. Antibioottikuurina toimii amoxin, jonka lääkäri määräsi minulle poskiontelontulehdukseen, kun ultrassa mukamas "kaiku". Kävin samana päivänä sitten myös erikoislääkärillä, joka sanoi, että ei ole mitään tulehdusta, mutta aloitin kummiskin terveyskeskus lääkärin määräämän antibiootin.

Alkaa oikeesti pikkuhiljaa häiritsemään :/. Jännä, että välillä oireeni häviävät, mutta sitten taas illalla palaavat. Ensi viikolla kämppääni tehdään pinta tarkastus, sillä tein vuokranantajalle ilmoituksen kosteusvaurio epäilystä. En kuitenkaan usko, että asunnossa olisi hometta sillä opiskelija-solu ja kivi kerrostalo.

Toivon asiallisia vastauksia, sillä tiedän, että en ole luulotautinen!! Omat epäilykseni ovat borrelioosi/keuhkolaajentuma/jokin syöpä

Kiitoksia kaikille vastanneille!!!!

12

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3t3gegg

      Niin ja leposyke 50 - 70 ja verenpaineet normaalit.

    • 3t3gegg

      Lisäyksenä vielä. Kaulastani (leuan alta) löytyy suurentunut imusolmuke. Löysin sen jo viime keväänä, ja silloin kävin sitä työterveyshuollossa kuvauttamassa, ja sanoivat sen olevan noussut parran leikkuusta, ja se ei ollut pahanlaatuinen. Silloin ei ollut näitä oireita. Samalla katsoi myös kilpirauhasen mikä oli kunnossa. Iältäni olen 21 vuotias opiskelija poika.

    • utelias äx

      missähänpäin olit ulkomailla.
      eritoten kiinnostaa kuinka pitkä matka on ollut ja millä olet mennyt ja tullut.

      • 3t3gegg

        Olin Kyproksella. Lentokoneella menin ja lento kesti n. 4 tunti per suunta. Eikös toi FIDD-arvot kerro veritulpasta? Ne olivat normaalit ja otettu 2xkertaa


    • 3t3gegg

      Viimesimmissä verikokeissa leukosyytit olivat 11 ja tulehdusarvo kans 11

    • utelias äx

      voimia sulle taistelussa vaivojen kanssa. mulla ei kyllä fidd ollut noussut ollenkaan ,vaikka oli massiivinen tulppa keuhkossa. ja tuskinpa olen ainoa lajissaan.
      olen jostain lukenut että fidd ei näytä jos tukos on vanha tai purkautunut

    • 3t3gegg

      näkyikö tuo tulppa kummiskin keuhkoröntgen kuvassa vai miten sitten lopulta löytyi?

    • utelias äx,

      keuhkotulppa ei näy millään muulla kun keuhkoverisuonten varjoaine tt kuvauksella. usein se jättää röntgen kuvaan jonkun varjostuman, mutta ei välttämättä sitäkään mulla oli se varjostuma jota ei noteerattu mitenkään.
      lopulta pääsin yksityisen röntgeniin kuvaamaan jalkasärkyä.
      lennot ainakin altistaa tulpille.
      sauhutteletko, jos niin kannattaa lopettaa ainakin niin pitkäksiaikaa kun vointisi kohentuu

      • 3t3gegg

        Joo sauhuttelen, tai olen oikeestaan lopettanut. En ollut nytkään polttanut 1,5 viikkoon Hitto olin äsken yhissä illan istuijaisissa ja tuli taas poltettua joku 4 tupakkaa ja tuntuu kuin olisi karvo suussa :(((((((((((((((. Miten ihminen voi olla näin tyhmä!!


      • 3t3gegg

        oletko mimkä ikäinen ja oliko verikokeissa jotain muuta poikkeavaa? Oliko jalkasärky kovaa? Itselläni ei ole jalkasärkyjä ollenkaan. Ainut, että suonenvetoja/kramppeja jalkapohjissa


    • utelias xä

      olin sairastuessani alle 50v.
      kaikki verikokeet oli ok.jalkasärky ei alkuun ollut mikään kova ,juuri suonenvedon kaltaista tiukkausta. muuta kipua oli kuin elohiiriä olisi ollut ropassa joka puolella
      oletko kokeillut koskaan asperiinia tuossa tilanteessa.keskustele vaikka lääkärisi kanssa asiasta. se nimittäin auttaa jos verenkierrossa on ongelmia. eikä siitä mitään haittaa ole ,jos et käytä lisäksi
      verenohennuslääkettä tai muuta joka ohentaa verta.
      ja kannattaa nostaa varmuuden vuoksi sängyn yläpäätä 10cm korkeammallle,

      joko olet saanut odottamasi tulokset?

      • 3t3gegg

        Joo mykoplasmaan antoivat 2 viikon antibioottikuurin. Viitearvo oli 45 ja multa löyty vasta-aine arvot verestä 117. Toivotaan nyt, että tällä häviää :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      446
      3839
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1652
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1444
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1378
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1336
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1049
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe