Haluaisin avonaiselle valokatteelliselle terassille jolla yksi seinä lasia kokonaan ja yksi puuseinä, lämmittimen mutta on kovin monenlaista ja hintaista. Terassi on siis eräänlaisessa suojatussa tilassa seinien ansiosta.
Olisiko vinkkejä millainen kannattaa ostaa?
Hobby Hallista olen katsellut Eurom paneelilämmitintä jonka luvataan lämmittävän vain kohteen, ei koko tilaa joka olisi mahdotontakin kun kyseessä on avonainen tila.
Kertokaa, kiitos!
Terassilämmittimet?
4
6946
Vastaukset
- Pedelecci
Tuollaisissa terasseissahan käytetään ns. infrapuna säteilylämmittimiä. Niiden ominaisuus on se, että ne lämmittävät parhaiten hyvin vesipitoista orgaanista ainetta, eli esim. ihmisen paljasta ihoa. Esim. rakenteita, vaikkapa ovat orgaanista perua, ne eivät juurikaan lämmitä.
Et kertonut terassisi kokoa, joten on mahdotonta suositella jotakin tiettyä lämmitystehoa sinulle.
Kuitenkin, tyypillisin terassilämmitin on sellainen noin 1 metrin mittainen infrapunaputki, joka on sähköteholtaan 1 kW. Jos haluaa tehokkaan lämmityksen tällaisia pitäisi laittaa noin 2 kappaletta kutakin 3 metrin matkaa myöten. Lisäksi olisi eduksi jos nuo ir-lämmittimet saisi asennettua kahteen seinää, siis 90 asteen kulmaan.
Tyypillinen esimerkki näistä lämmittistä on esim tämä Starkin myymä halpa 1 kW putki:
http://piha.starkki.fi/fi/terassilämmitin-1000w-bright
Huomaa vielä, että noita kun asennetaan useampi on paras antaa työ sähköasentajalle, joka tekee kiinteän kytkennän olemassaolevan sulaketehon huomioiden. Noita lämmittimiä löytyy toki myös pistotulppaliitäntäisinä, mutta jos niitä menee asentamaan useampia pistorasian haaroituksen avulla, niin helposti voikin sulakkeen tehon kesto ylittyä.
Mainittakoon vielä, että löytyy monelaisia muitakin ja tehokkaampia sähkökäyttöisiä terassilämmittimä, ihan sinne johonkin 300-1000 euron hintoihin saakka! - Rita
Terassini on kooltaan n. 4X4M.
- Pedelecci
i nfraKun terassisi on noinkin iso kuin 4 x 4 mm, eli 16 m2, suosittelen todellakin, että asennutat ne infralämppärit kahdesta suunnasta!
Jotta noin isolla terassilla saavutettaisiin mukava paljaaseen ihoon ottava lämpövaikutus niin olisi hyvä olla kahdelta eri suunnalta (90 asteen kulmassa) neljä (tai ainakin kolme) 1 kW tehoista lämmitysputkea. Siis yhdeltä suunnalta 2x1kW ja siihen nähden 90 asteen kulmassa olevalta suunnalta toiset 2x1kW infraputket.
Tuollaiseen hommaan tarvitaa siis ilman muuta laillistettu sähköasentaja, tuollaisia ei saa alkaa itse pusaamaan! Meillä puolestaan mietitään 27m2:n umpikuistin lämppäreitä. Mietittiin myös tuota Hobby Hallin lämppäriä. Se, mikä mietityttää on se että tuollaisessa suljetussa tilassa voisi ilmaakin lämmittää... Toki meillä on ilmanvaihtokanavat, mutta mitään vedontunnetta kuistilla ei ole. Kellään vinkkejä meille? ;)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242958Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142557Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122238Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012190Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342028MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995