Minulla on ollut fyysisiä oireita jotka ehkä liittyvän ahdistuneisuushäiriöön noin kymmenen vuotta. Pelkoja on ollut jo pienenä. Minua ahdistaa sairaudet ja pelkään koko ajan että olen sairastunut johonkin vakavaan. Lääkäreillä ravaaminen auttaa vaan hetkeksi, ja kun yksi oire tai "sairaus" lähtee tulee toinen tilalle.
Onko muita joilla on sama ahdistuneisuushäiriö?
Onko muilla fyysisiä oireita jotka liittyvät tähän häiriöön?
Ahdistus ja jatkuva itsensä tarkkaileminen haittaa mun elämää. Olen muuten iloinen ihminen mutta kun ahdistus tulee päälle ei mikään iloita koska luulee että on sairastunut johonkin, johonkin joka pilaisi elämää. Vaikka yhtälailla tämä ahdistus elämää pilaa.
Onko muita joilla on sama ahdistuneisuushäiriö?
Onko muilla fyysisiä oireita jotka liittyvät tähän häiriöön?
Ahdistus ja jatkuva itsensä tarkkaileminen haittaa mun elämää. Olen muuten iloinen ihminen mutta kun ahdistus tulee päälle ei mikään iloita koska luulee että on sairastunut johonkin, johonkin joka pilaisi elämää. Vaikka yhtälailla tämä ahdistus elämää pilaa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei!
Olen ollut ahdistuneisuushäiriön ja pahan masennuksen vuoksi aivan samassa tilanteessa kuin sinäkin. Vieläkin ahdistaa ja pelottaa välillä mutta olen oppinut halitsemaan olojani.
Oireillut olen myös fyysisesti ja silloi kaikki sairaudenpelot iskee päälle ja pilaa elämän. Minulla kesti kauan ennenkuin opin ymmärtämään että mieleni tekee tepposet ja oireilen fyysisesti masennustani ja pelkojani.
Olen myös hypännyt lääkärissä ja koskaan ei löytynyt mitään vakavaa..mutta minähän en lääkärin sanaan aina luottanutkaan. Oireeni olisivat passanneet kaikkiin neurologisiin sairauksiin joita pelkäsin esim. MS oli pahin pelkoni. Tiedän taudista paljon koska olen lukenut kaikki mitä siitä sanotaan ja näin ruokin oireitani.
Tällähetkellä menee hyvin koska pääsin päänmangneettiin jota pelkäsin kaikki nämä vuodet ja lähinnä siksi että jos sieltä vaikka löytyisikin syy oireilleni.
Neurologiian ylilääkäri soitti tulokset ja kertoi ettei mitään vakavaa löytynyt ja kyselin vielä kaikki kasvaimista lähtien. Voi sitä helpotusta kun kuulin tulokset . kaikki nämä 20 vuotta olin pelännyt suotta ja siitä alkoi käänne parempaan elämässäni.
Vieläkin saattaa iskeä päälle jos jonkinlainen pelko sairauksista mutta ainakin tiedän että pelottavimmat fyysiset oireet eivät johdu mistään vakavammasta :) Ja fyysisillä oireilla tarkoitan koko kehon puutumisentunnetta, epätodellista oloa, huimausta,voimattomuuden tunnetta raajoissa, elohiirtä jne. Pahimmillaan pelko oli niin kova että söin rauhottavia ja masennuslääke menee edelleen.
Tsemppiä ja meitä löytyy samassatilanteessa olevia vaikka kuinka paljon.