Viimeisin oli sellainen, jossa eräs minulle täysin tuntematon mies kirjoitti haluavansa kaverikseni Facebookissa. En tajua mistä hän on sähköpostiosoitteeni saanut, enkä muutenkaan tuota viestiä, koska en ole ikinä Facebookiin liittynyt, enkä liity.
Toinen oli ihan omituinen lainaehdotus, jossa mrs Ana jotain... tarjosi kaikkea mahdollista kansainvälistä lainaa esimerkiksi autoon tai asuntoon ja myös jotain bisneslainaa. Mistä ne näitä sähköpostiosoitteita onkivat?
Toinen oli ihan omituinen lainaehdotus, jossa mrs Ana jotain... tarjosi kaikkea mahdollista kansainvälistä lainaa esimerkiksi autoon tai asuntoon ja myös jotain bisneslainaa. Mistä ne näitä sähköpostiosoitteita onkivat?
Vastaukset 21
Vanhimmat
"???"
Joo, kesällä aiheesta keskusteltiin, etsihän keskustelu.
Ei tarvitse alkaa jankutusta sit uudelleen.
H.
Mikä sinua korpeaa? Onko viinat ja rahat loppu vai mikä äijää vaivaa?
"???"
No siehä tiiät. Ei mikään.
Mut sie tiiät enemmän, kun etsit tuon aikaisemman ketjun.
H.
Hunskilla on taas
pitsipöksyt kateissa.
Poista roskapostina ja unohda koko juttu. Älä vaan avaa liitetiedostoja, jos sellaisia on mukana. Noita fb-kutsuja tulee jatkuvasti aina silloin tällöin, mutta muut roskat loppuvat, ellet avaa vieraista osoitteista tulleita viestejä.
Onhan viruksentorjuntasi kunnossa ja ajan tasalla?
Virustorjunta on tietääkseni ajantasalla, mutta edelleen ihmettelen mistä jotkut saavat tietoonsa sp-osoitteen, koska en tuota ole antanut muualle kuin joillekin viranomaisille erinäisiä asioita hoitaessani.
"???"
No etsi se vanha keskustelu, ja lue se.
Tää jankutus niinku riittäis jo.
Ja tilaa joku tietokone-lehti.
Tai lue edes uutisia.
H.
Etsi itse jos haluat, en minä sinulta mitään ole kysynyt, kunhan ihmettelin miksi sp-osoitteeseen tulee jotain omituisia kutsuja ja mainoksia, vaikka osoite ei ole kuin harvoilla.
Sinä olet kyllä typerä tyyppi. Älä ota osaa keskusteluun, jos ei antisi tuon kummoisempi ole.
Jos lontoon murre sujuu edes auttavasti, lataa ja asenna MailWasher ohjelma.
Sillä voit katsoa mitä/keneltä postia on tulossa ja valita mitkä otat vastaan.
Voit pistää roskapostit mustallelistalle ja ne jäävät vastaisuudessakin postipalvelimelle.
Perusversio on ilmainen.
http://www.mailwasher.net/
Kyllä ne leviävät osoitteet rahanarvoista tavaraa. Toisekseen, robotit voi lähetellä summamutikassa meilejä, jos tavallinen nimi jne. Älä reagoi viestiin mitenkään, laita estolistalle.
Kannattaa jättää tuo mustilaishunkki omaan arvoonsa, sillä on vaihdevuodet ja murrosikä menossa samaan aikaan.
=DW=
Tulee niitä vaikka minkälaisia aina välillä. Minä en avaa mitään viestejä, jos lähettäjä ei ole tuttu. On minuakin kummastuttanut että mistä joku on osoitteen saanut.
Minulle on tullut muutaman kerran ihan tutun sähköpostiosoitteen lähettämänä sellainen sähköposti, että olen epäillyt, että hän ei ole lähettäjä, enkä ole liitteitä avannut. Olen soittanut ja kysynyt, onko hän sellaisen mailin lähettänyt. Eipä ole. Silloin olen poistanut viestin. Kovin useasti se viesti ei tule. En ymmärrä mistä se tulee. Hänen sähköpostiosoitteensa on ihan oikea.
Olisiko sellainen mahdollista, että tämän tuttavasi sähköpostin salasana on paljastunut jollekin ketkulle?
"Olen soittanut ja kysynyt, onko hän sellaisen mailin lähettänyt. Eipä ole. "
Ystäväsi kone on "saastunut", eli koneessa on virus.
Virusten yksi ominaisuus on se että ne levittävät itse itseään.
ei tarvii kun kerran osaillistuu johinkin kilpailuun ja laittaa sä-postiosoitteen, se leviää kuin kulovalkea...saa poistaa, poistaa, ja poistaa joka päivä tai sitten ruksata, ettei halua postia, mutta eipä ole osoitetta minne vois laittaa tiedon, lienee parasta vaihtaa koko osoite..
Älä koskaan googlaa mitään, äläkä laita säköpostiosoitettasi minnekään.
Roskaa ei tule!
kyllä uppo-outoja kaveriksipyyntöjä. Se on ihan normaalia.
Olen ajatellut, miksi hyväksyisin.
Varmaan niitä tulee, mutta kun minä en ole koskaan liittynyt Facebookiin.
Lainattu:
F-secure
Phishing
A type of social engineering attack in which fraudulent communications are used to trick the user into giving out sensitive information, such as passwords, account information and other details.
Phishing is a criminal activity in many jurisdictions.
'Phishing' is pronounced the same as "fishing".
How Phishing Attacks Are Done
A phishing attack usually involves a fake communication, supposedly from a trusted corporation or institution, that uses an alarming pretext such as "restoring access to a bank account" to
pressure the user into providing their sensitive details.
Phishing attempts are most commonly done via e-mail, but attempts made by instant messages and SMSes are also known. Malware may also drop these communications as part of their payload.
The simplest attacks simply request the user to reply to the communication with the desired details. More sophisticated phishing attempts will direct users to a seemingly-legitimate website, which is actually under the attacker's control. Any information the user enters in the malicious website is then compromised.
Phishing may be considered similar to spamming in that thousands of fake communications may be sent out, with very few successful responses. Occasionally, phishing attempts may be more targeted - they may be directed to a specific individual, workers in a company or product users.
This is particularly prevalent with Banking Trojans, which target users of specific online banking services. This approach, known as 'spear phishing', tends to yield more successful results.
Phishing is a growing concern for many businesses with online portals, as well as for law enforcement agencies.
H.
Jos minulta kysytään, niin ei tarvitse kysyä. Jokainen vähänkin järkevätietää miksi niitä kutsuja sun muita tulee. Meilit ovat vapaata riistaa maailman laajuisesti.
Minulle meilit (sähköpostiosoitteet) ovat eri asioiden välitystä varten. Niinpä jakelen niitä surutta ja sehän on selvää että ne alkavat täyttyä roskaposteista, niin kauan, että menevät juntturaan kun ovat täynnä.
Siinä vaiheessa voi sen unohtaa ja jättää oman onnensa nojaan, ja avata uuden meilin. Avaan aina kaikki roskapostitkin, pornot sukkahousutarjoukset, viagra tarjoukset - kaikki. Mukavaa katsoa millaisesta roinasta se meili täyttyy.
Koneeni on aina puhdas kuin nuori mies jolla poikuus tallessa.
Itehän sitä kai olet käyttänyt, niin ainakin minä teen.
Mitä sellaisella sähköpostilla tekee jota ei käytä ?