Miten runkoruusu talvehtii? Vienkö kellariin talveksi, juuret pahvilaatikkoon? Leikkaanko vasta keväällä ja jos leikkaan, niin minkä verran?
Minulla on ihana valkoinen runkoruusu, ja haluaisin että se olisi ilonamme monta vuotta.
Olisin kiitollinen avusta.
runkoruusu
6
4935
Vastaukset
- Näin se
on-se on pakko talvehdittaa matalassa ja tasaisessa lämpötilassa kuten kellarissa talven yli. Muuten se ei selviä. Tällaisella hoidolla se kstää vuosikausia ja jos tilaa on ja kokemukset on hyviä, kannattaa hankkia useampia lajikkeita-kukkaloisto on taattu.
- Talveh-
omassa ruukussaan, keväällä uutta multaa.
- Marita
Talveh- kirjoitti:
omassa ruukussaan, keväällä uutta multaa.
Ostin keväällä keltaisen runkoruusun ja istutin sen maahan. Myyjä sanoi ostaessani minulle, että kaiva ruusu syksyllä maasta ja laita lappeelleen maahan sit turvetta ja havuja päälle.
Itse en oikein luottaisi tähän talvehtimiseen.
Joten kaivanko ruusun maasta ja istutan sen ruukkuun ja vien 5 asteiseen varastoomme josta sitten istutan jälleen keväällä maahan tai jätän kyseiseen ruukkuun??
Olisin kiitollinen jos joku osaisi antaa tähän vastauksen joka säilyttää ruusuni kevääseen asti. - Leila
Marita kirjoitti:
Ostin keväällä keltaisen runkoruusun ja istutin sen maahan. Myyjä sanoi ostaessani minulle, että kaiva ruusu syksyllä maasta ja laita lappeelleen maahan sit turvetta ja havuja päälle.
Itse en oikein luottaisi tähän talvehtimiseen.
Joten kaivanko ruusun maasta ja istutan sen ruukkuun ja vien 5 asteiseen varastoomme josta sitten istutan jälleen keväällä maahan tai jätän kyseiseen ruukkuun??
Olisin kiitollinen jos joku osaisi antaa tähän vastauksen joka säilyttää ruusuni kevääseen asti.5 asteinen varasto on liian lämmin. Suositeltava lämpötila olis -1- 2. Liian lämpimässä se alkaa kasvaa pitkää honteloa versoa.Kokemusta on!
Riippuu paljon siitä millä vyöhykkeellä asustelet, voisko ajatella kallistaa maahan. Miksei se menestyisi maassa, kun moni muukin ruusu menestyy maassa talven. Peitellä vain pitää hyvin. Mutta vasta sitten kun maa on hieman roudassa.
Lykkyä! - Erjis
Leila kirjoitti:
5 asteinen varasto on liian lämmin. Suositeltava lämpötila olis -1- 2. Liian lämpimässä se alkaa kasvaa pitkää honteloa versoa.Kokemusta on!
Riippuu paljon siitä millä vyöhykkeellä asustelet, voisko ajatella kallistaa maahan. Miksei se menestyisi maassa, kun moni muukin ruusu menestyy maassa talven. Peitellä vain pitää hyvin. Mutta vasta sitten kun maa on hieman roudassa.
Lykkyä!Runkoruusun vartekohta kestää vain noin 5astetta pakkasta. Vartekohtahan on siinä rungon yläpäässä. Jos sen kaataa maahan on se siis suojattava aika hyvin...Osaisiko kukaan kertoa leikkauksesta?? Ohjeen mukaan pitää leikata 70% kasvustosta pois...Ohje antaa ymmärtää että syksyllä leikataan...Mutta miten?
- leikannut
Erjis kirjoitti:
Runkoruusun vartekohta kestää vain noin 5astetta pakkasta. Vartekohtahan on siinä rungon yläpäässä. Jos sen kaataa maahan on se siis suojattava aika hyvin...Osaisiko kukaan kertoa leikkauksesta?? Ohjeen mukaan pitää leikata 70% kasvustosta pois...Ohje antaa ymmärtää että syksyllä leikataan...Mutta miten?
Minä olen leikannut vasta keväällä ja on toiminut hyvin. Nytkin kukkii aivan upeasti.
Keväällä en jättänyt niihin varsiin paljoakaan vanhaa, ronskisti vaan poikki, hetkessä kasvattavat uudet oksat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k734001- 1013545
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823368Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia372747- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191154Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1201055