Rusehtavamusta MUSTAKSI miten?

Black09we8495

Hei! koirani väri on musta, mutta osittain tämän karva rusehtaa. Mitähän mahtavat näyttelyissä tykätä tuomarit? entä kuinka voin saada turkkia mustemmaksi ja mitkä syyt aiheuttavat rusehtumista? tiedän auringon olevan yksi syy, mutta koira ei ole ollut pahemmin auringon valosssa :P

5

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutki suku

      Perintötekijät vaikuttavat turkin väriin. Tutkipa sukupuuta 4-6 polvea taaksepäin ja selvitä värit. Löytyykö taustalta harmaata tai ruskeaa koiraa?

    • fdrddd

      Jep, oma koirani oli aluksi musta(virallisesti musta vaalein merkein), mutta on oikeasti väriltään karhunruskea(huom, tuomari nimesi värin) sen lisäksi karva on myös palannut auringossa. Erittäin hyvä koira kuitenkin on ;)

    • persoona tärkein

      Ei se väri koiraa tee vaan luonne. Sisus on tärkein.
      Onneksi nykyisin toi väriasia on laitettu uuteen tarkasteluun. Enää ei ns värivirheellisiä pentuja lopeteta. Valkoinen bokserikin on ihan söpö eikä mikään rotunsa epäkelpo edustaja. Karmein kuulemani esimerkki on menneiltä vuosilta. Yksi uusi dalmatiankoiran kasvattaja lopetti koko pentueen heti syntymän jälkeen kun luuli että ne ovat värivirheellisiä. Kukaan ei ollut valistanut että pilkut eivät näy syntyessä.

    • tippadaa

      Näyttelyt ja koiran ulkonäköhän on tehty vain ihmistä miellyttämään. Mutta toki oikealla ravinnolla on suuri merkitys niin koiran ulkonäköön, olemukseen kuin siihen rodunomaiseen väriinkin. Tarkista ettei ruoka sisällä esim. lisättyjä väriaineita. Lisää ruuan joukkoon jokapäivä merileväjauhetta ja kylmäpuristettua öljyä (pellavansiemen, auringonkukka, rypsi) ja lisäksi vielä joko rouhittua tai pala rasvaa/ihraa. Raaka jauheliha päivittäin myös tuo eloa turkkiin ja on tietysti muutenkin koiran ravinnon päälähde.
      Itse olen sitä mieltä, että jos ruokinta asiat ovat kunnossa, koiraa ei tarvitse harjata kuin karvanlähtöaikaan ja pesut hoituu kesäisin järvessä pulikoidessa. Meillä on saksanpaimenkoira, jota ei ole koskaan pesty (3v.) harjataan muutaman kerran vuodessa. Naapurit monasti ovat ihmetelleet kuinka hyväkuntoinen/turkkinen koiramme on. Olen vastannut että koira syö jokapäivä raakaa lihaa ruuan tähteet, sitä ei todellakaan pestä, se ei haise ja harjataan tarvittaessa. hups, meni ot mut jokatapauksessa, merilevää ja öljyä :)

    • Luonnon konsti

      Olen pannut merkille, oman koirani kohdalla sellaisen jännän asian, että aina kun mustikat metsässä kypsyvät ja koirani silloin tapaa syödä mustikkaa lähes päivittäin ,niin jostain kumman syystä sen karvakin aina niihin aikoihin alkaa tulla paljon tummemman näköiseksi myös.En sitten tiedä johtuuko se niistä mustikoista,vai onko sille olemassa sitten joku muu syy, jota en vaan tiedä mikä se olisi ,mutta kummasti se turkin tummuminen vaan tapahtuu silti kuitenkin aina juuri niihin aikoihin kun mustikka- aikakin on ja niitä syödään aika paljon silloin.
      Mustikkahan on kyllä marja jossa on kaikki mahdolliset vitamiinit ja ravinteet,joten ehkä se tosiaan voi sitten vaikuttaa koiran turkkiinkin tuolla tavoin myös.Sillä olen jostain lukenut sellaista myös,että jos ihminenkin saa oikein hyvää ja ravitsevaa ruokaa ,niin se näkyy hiuksissa niin myös, että hiusten väri alkaa tummua ja olla eloisampaa muutenkin myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe