AAAAPUVA

Rottarakas

Nyt tartteis neuvoja ja vinkkejä pikaseen! Eli, homman nimi on tämä: Sain kaveriltani 3 tyttörottaa itselleni, marraskuussa vuoden ikään tulevia. Kaverini ei itse ehdi niitä juurikaan hoitaa tai pitää seuraa, koska hänellä on koiraharrastus alkanut viemään sen verran aikaa. Rotat on hankittu paikallisesta eläinkaupasta, eli eivät juurikaan ole sielläkään tottuneet käsittelyyn.
Eli ongelmana nyt ois se, että miten saisin noista seurallisia ja ihmisen seurassa viihtyviä? Nyt jos yrittää ottaa käteen, juoksevät lähinnä karkuun ja muutenkin välttelevät paljon. Toki tämän ymmärtää, kun ns. vieras ihminen olen, mutta aikaa olisi näiden kanssa olla ja aikaa hoitaakin. Tällä hetkellä kaikki nököttävät häkissä yhdessä ja samassa kopissa ja 2 niistä tutkii aina toisinaan innokkaasti asuntoa. (siis kun lasken jaloittelemaan.) 3:mas ei juurikaan tule kopista ulos ja tapittaa vain sieltä ympäristöä. Huonosti taitaa vielä syödäkin :/
Hyvät neuvot olisi siis arvokkaat!

Ps. Itsellä on ollut kerran aikaisemmin rottia, eli siten on tuttua noiden kanssa olo ja elo. Toisin sanoen, elämäni toiset rotat kyseessä. Nettisivuja on luettu ja foorumeita selattu, mutta helpompi on kysellä neuvoja sellaisilta, jotka asiasta paremmin osaisi kertoa. Kiitos etukäteen vastauksista!

3

168

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Black rat

      Lapsena/teininä hankin rescue-rottia, siis joista omistajat luopuivat ja aiemmat elinolosuhteet saattoivat olla huonot. Nuoruuden innolla sain jopa aggressiivisen aikuisen uroksen (aluksi puri, kun käsittelin sitä nahkahanskat kädessä) kesyyntymään sylivauvaksi :D Jälkiviisaana voin sanoa, että virallisten kasvattajien rotat ovat helpoimpia, eläinkaupparotilla saattaa olla hyvätkin lähtökohdat, ja rescue-rotat ovat jo haaste.

      Ensin joitakin kysymyksiä perusasioista: miten rotat tulevat keskenään toimeen? Laumassa pieni nahistelu on luonnollista, mutta oletan että rotat eivät kuitenkaan pure toisiaan tai sinua. Silloin on jo hyvät lähtökohdat. Onko niillä häkissä tarpeeksi tilaa? Kiipeilymahdollisuuksia pitäisi olla, virikkeitä ja piilopaikkoja (varmaan tiedät jo). Ainakin tuolle huonosti syövälle voisi hakea apteekista Nutri Plus-ravinnetta. Onko arka eläin varmasti terve?

      Itse olen käyttänyt taktiikkaa, että häkistä otetaan vaikka väkisin ja sylissä pidetään, vaikka siitä ei ensin tykättäisikään. Käsittelyä siis päivittäin. Kun otat ne häkistä ulos, olkaa ensin jollain pienellä rajatulla alueella, esim. sohva tai kylppäri, siis tila josta ei pääse karkaamaan. Makupalojen antaminen on sallittu keino ja toimii :) Juttele ystävällisesti ja käyttäydy rauhallisesti, OLE KÄRSIVÄLLINEN. Myöhemmin kun luottamus on saatu, reviirin kokoa ja leikkejä voi laajentaa.

      Rottien on opittava "käsikesyiksi" mm. siksi, että kynsiä pitää leikata, joskus täytyy pestä turkki, ja kuivassa talvi-ilmassa häntä saattaa tarvita rasvausta. Kannattaa olla HYVISSÄ VÄLEISSÄ ennen kuin alkaa kynsiä leikkaamaan...

      Kokemukseni mukaan arka tai aggressiivinen aikuinen eläin saattaa kesyyntyä jo parissa viikossa! Valitettavasti joillain on ollut huonompia kokemuksia :( Luonne-eroja on: jotkut rotat välittävät lähinnä lajitovereistaan, eivät niinkään ihmisistä, ja saattavat olla sellaisia koko ikänsä. Uskon että rottasi ovat oikein kesyyntymiskelpoisia, jos ne eivät ole aggressiivisia eikä niitä ole kohdeltu huonosti (korkeintaan välinpitämättömästi). Ihminen on kuitenkin se ruokkiva käsi ja virikkeiden järjestäjä :)

      On se vaan ihanaa, kun rotat vapaana juostessaankin hyppivät syliin moikkaamaan ja pusuttelemaan. Jotkut oppivat omat nimensä, itse vaan naksuttelen kieltä kutsuakseni niitä. Pari muutakin käskyä tunnetaan, mutta ei aina noudateta ;)

    • Sedä

      Yritä vaan rohkeasti ottaa ne syliin vaikka vähän vikisisivätkin vastaan, ja käsitellä niitä ja laittaa vaikka paidan alle piiloon että niillä on turvallisempi olo mutta ne tottuvat olemaan lähellä sinua. Jos välttelet niiden käsittelyä, niistä tulee vaan vielä rempia. Ja sit toisaalta antaa herkkuja että ymmärtävät että oot ihan kiva :) Eihän noista enää välttämättä hirveän syliteltäviä saa, mutta toisaalta mulla yksi omista ei ymmärrä silityksiä ja on välillä vähän arka vaikka se on kasvattajalta ja olen ollut sen kanssa päivittäin (okei, enemmänkin oisin toki voinu pyöritellä.) Kahden tilanne kuulostaa ihan hyvältä, ja toivottavasti kolmaskin rohkaistuu toisten mukana :)

    • Rottarakas

      Kiitos vinkeistä! Ainakin tänään nyt illasta kävi yhden kanssa jo niin, että puraisi siihen malliin että verta tulee sormesta :/ pitänee ottaa toistaiseksi hanskat käyttöön, että tottuisi meikäläiseen. Kaveriin otin myös asiasta yhteyttä, kun tietää ja tuntee nämä paremmin.
      Kiipeily tilaa näillä on runsaasti ja tasojakin häkistä löytyy. Virittelin myös häkin läheisyyteen pieniä "lepopaikkoja" missä voivat oleilla halutessaan. Häkin sisältäkin löytyy useampi piilopaikka ja siellä tykkäävät kyllä oleilla. Keskenään nuo tulevat hyvin toimeen, eivät tappele tahikka muuta. (onneksi)
      Mutta toivotaan että nämä tuossa parin viikon aikana vähän kesyyntyisi, niin jos se elo alkaisi vaikka helpottamaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      385
      1552
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      82
      1056
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      93
      930
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      63
      849
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      758
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      755
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      725
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      720
    9. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      658
    10. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      37
      645
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    12. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      54
      602
    13. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    14. Pelasta mut tältä tuskalta

      Jo!!!
      Ikävä
      45
      557
    15. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      538
    16. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      535
    17. 32
      531
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      85
      508
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      489
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      480
    Aihe