Moporalli onkos joku jotain mieltä?
http://yle.fi/uutiset/tepsiiko_jarkipuhe_nuorten_moporalliin_tammelassa/6321596
ei taida löytyä viisastenkiveä???
http://yle.fi/uutiset/tepsiiko_jarkipuhe_nuorten_moporalliin_tammelassa/6321596
ei taida löytyä viisastenkiveä???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lakitekstissä lukee, että tarpeeton ja häiritsevä ajo taajamassa on kielletty. Jos tällaista korttelia kiertää ympäri tietyssä ajassa tietyn verran, siitä voidaan tarvittaessa kirjoittaa päiväsakkoa.
Päiväsakko tulee yleensä rikoksesta. Menisikö kuitenkin rikesakolla? Muistakaa nyt, että nuo tietyn vuosiryhmän villitykset kestää aina korkeintaan kolme vuotta, seuraavat keksivät sitten uutta. Antakaa nuorten olla nuoria, aina ne meitä varttuneita toimillaan ärsyttää.
Eihän sinne perämetsiin poliisit eksy.
Eli jos liikkumista ei voi rajoittaa,niin silloin voi viritetyllä mopolla saa ajaa,joka kulkee peräti 80km/h,eli jos poliisi ottaa kilvet pos ja kortin,niin se on nuoren liikkumisen rajoittamista.
Tänne voit laittaa vinkkejä virkavallalle.
http://www.lahivinkki.com/#60.844|24.043|9
Avautuu kartta ikkinaan.
Aha,Orwellin yhteiskunta kolkuttelee jo. Vielä gps-paikantimet ja taydellinen dna-rekisteri sekä ean-koodi otsaan, niin ollaan lähes täydellisesti turvassa pahuudelta:DD
Niihän se Plato totesi n. 400v ennen meidän ajalaskua sanoi, että nuoriso on nyt niin turmiollinen, että koko maailma järkkyy ja mistään ei tule mitään, no Rooman valtakunta loppui ja samalla koko antiikin historia siinä 300 luvulla ja alkoi musta pimeä keskiaka, tätä se Plato varmaan tarkoitti,heheh noo sen hajoitti Hannibaalit, Germaanit ja muut alempiarvoiset tahot, eikä suinkaan Platon aikaiset nuoret. Miksi se aika on pimeää, ei yhtään kunnon sotaa, eikä suurta sotapäällikköä, vasta Viikingit ja Frankit alkoivat toimimaan, niin että historiaa taas voitiin kirjoitaa.
Eli "moporalli" = yhteiskuntaongelma, josta sentään päästään pois n.3v päästä
Se ei ihan 700v taida kestää, että jos ottaa hermoon, kannattaa lukea historiaa, ja tehdä siinä vähän vaikka kuppia:DDD
http://yle.fi/uutiset/jussi_lahde_mopoauton_parina_antaa_uskoa_tulevaisuuteen/6337462
Mopoilua nähtävänä.
http://www.youtube.com/user/THELatezi/videos?view=0
Perjantai-illan liikennettä
Forssa. Parikymppinen tammelalaismies ajeli illalla puoli kuuden aikaan Forssassa kohden emäpitäjäänsä. Tammelantiellä sattui ajelemaan rajoitusten mukaan Liikkuvan poliisin siviiliauto. Nuori mies pisti vilkun vasemmalle ja ohitti poliisiauton. Nopeutta mitattiin tässä vaiheessa 69 km/h, kun sallittu oli 40 km/h. Poliisipartio ei ehtinyt edes laittaa pysäytysvaloja päälle, kun seuraavan risteyksen jälkeen nuori mies oikaisi jalkaansa reilummin kohden konehuonetta ja vauhti kiihtyi 107 km/h, vaikka rajoitus oli lisääntynyt vain 50 km/h. Nuori mies ehti ajella vain hetken reilua sataa, kun havaitsi poliisin valomerkit ja pysähtyi. Tällaista viilettämistä liikenteessä tutkitaan törkeän liikenneturvallisuuden vaarantamisena, joten kortti jäi poliisin haltuun.
Oletko nyt onnelinen??