Mistäkö johtuu?

Suomi ottaa velkaa joka vuosi ja paljon! Etuisuuksia ajetaan alas. Kunnilta napataan pois 3,4 mrd euroa, kuntia aletaan yhdistää yhä suuremmiksi. Rikkailta ei oteta mitään pois, päinvastoin. Esimerkkinä lapsilisät. Ne jäädytetään muutamiksi vuosiksi, hetkauttaako tämä suurituloista, tuskin. Jos maailmassa olisi solidaarisuutta, niin hyvätuloisilta pois lapsilisät ja nostetaan niitä köyhimille perheille.
Hyvät Lieksan asukkaat, nyt on aika tehdä se toinen jytky, joka pistää valtapuolueet polvilleen. Toinen vaihtoehtokin löytyy, äänestää vanhoja ja rukoilla Jumalalta apua, epäilen vain, että Jumalakin viisaudessaan (tai tyhmyydessään) ei meitä kuuntele. Ehkä Jumalakin on siirtynyt Brysseliin ja tulee sieltä tuomitsemaan, ei kuolleita, mutta eläviä.
Jotain Helvatin järkeä pitää löytyä, muussa tapauksessa päädytään sinne "Nahkurin orsille"!
8115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä me kokoomuslaiset homman hoidamme. Meillä on apupuolueina muutama ryhmä, joiden äom ei kovin kummainen liene, ja sehän kuvastaa niiden taitoa olla äänettä, kun kuntiamme asennamme päällekkäin.
Kepulaisten mahti on huvennut leivän kannikkaan. Pilasivat aivonsa aikoinaan pontikankeittopuuhissa ja nyt maristaaan, että mikään ei enää kannata. Saatte nähdä ihmeen. Me kokoomuksessa ennustamme itsellemme n. kokonaisvaltaisestim. kattaen koko maan, -23 % vähintään.

Äänestä
  • Persuagitaattori jynkyttää näppistä hekuman huipulla jynk jynk!

    Äänestä

Siellähän kaatuviin maihin ilmaantui sitten Tsekki. Kukapa katsoi illalla telkasta ko. maan lahjusskandaalista.
Ja Suomi vaan maksaa. Miksei muuten tänään ole liputuspäivä. Suomen valtio lahjoittaa lanjonnantukemiseen Euroopan Unionille 1,5 miljardia euroa.
Pikkasen isommassa mittakaavassa jatkuu noiden suojelurahojen maksu.

Silloin kun KePulaiset huseerasi hallitusvastuussa pysyttiin miljoonissa ta sadoissa miljoonissa, joista ne sai puolueelleen suojelurahaa.

Äänestä

AAMEN... ja Halleluja nyt tulee JYTKY ja Lieksatakin loppuu köyhyys.Eikä mistään tarvitse säästää. Ei haittaa vaikka veron maksajia ei ole,tehdään sitä rahaa. Mitä se haittaa vaikka suurituloiset ei saa vastinetta verorahoilleen, otettaan vaan kaikki niiltä pois ja laitetaan pika junalla Brysseliin. Suljetaan rajat ja puhutaan paskaa toisista. JA KIITETÄÄN HERRAA ETTÄ ANTOI MEILLE JYTKYN.....

Äänestä
  • Juu tuliskin JYTKY niin vois sitten huutaa hallelujaa, kun rahaa virtais joka lävestä sisään! Kaikille köyhille sekä vähäosaisille ostetaan autot ja talot. Kukaan ei oo enää köyhä ja kipee. Suomessa syntyisi enää vaaleaihoisia ja pellavatukkaisia ihmisiä. Vilja-aitat täyttyisivät, tehtaat jauhaisivat terästä ja paperia suur-Suomen tarpeisiin. Asevelvelvollisuus julistettaisiin 3 vuotiseksi ja joko pitäjään tulisi oma kasarmi ja kodinturvajoukot. Suomessa olisi vain yksi kieli... suomen kieli. Kouluista otattaisiin pois taiteen, ruotsin ja muun jonnin joutavan opetus. Tilalle laitettaisiin lisää liikuntaa ja uusi aine "Isänmaan oppi". Vanhukset laitettaisiin tehorentoutushoitoon ja syötettäisiin vaan voita ja pullaa. Työttömyyskorvauksista ja sosiaalietuuksista voitaisiin luopua kokonaan, koska enää ei olisi työttömyyttä eikä myöskään sosiaalisia ongelmia, koska kaikilla ja kaikkialla olisi rahaa. Televisiossa näytettäisiin hyviä ja positiviisia suomi-filmejä. Maahanmuuttajia ei enää olisi eikä tulisi. Saisi käyskennellä kylillä ja kuunnelle leppoisaa suomenkielistä sanailua ilman korvaan särähtäviä vieraskielisiä sanoja. Lauantaisin kaikki suomalaiset saisivat lottovoiton ja tuutin täydeltä levyraatia ja tanssiohjelmia. Oi tätä ihanuutta... kun nyt vaan tulis se JYTKY!

    Äänestä

Kokoomushan ja demarit mielellään kurjistaa omaa kansaa ja jakaa rahat ulkomaiden vilppiveikoille? Porvarithan on tunnettuja korruptioistaan Suomessakin, suusrinosa johtajista on korruptoituneita! Ei muulla väliä kunhan ei tarvitsisi veroja maksaa Suomeen!

Äänestä

parhaat kirjoitukset ..ihana elämä----i have a dream ei ole koskaa kirjoitettu noin hyvin kymmenen pisteen arvoisia.jatkakaa ihanaa luvettavaa

Äänestä

Tätä lisää, mis viipyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rukoilua muotoillen! kirjoitti:

Suomi ottaa velkaa joka vuosi ja paljon! Etuisuuksia ajetaan alas. Kunnilta napataan pois 3,4 mrd euroa, kuntia aletaan yhdistää yhä suuremmiksi. Rikkailta ei oteta mitään pois, päinvastoin. Esimerkkinä lapsilisät. Ne jäädytetään muutamiksi vuosiksi, hetkauttaako tämä suurituloista, tuskin. Jos maailmassa olisi solidaarisuutta, niin hyvätuloisilta pois lapsilisät ja nostetaan niitä köyhimille perheille.
Hyvät Lieksan asukkaat, nyt on aika tehdä se toinen jytky, joka pistää valtapuolueet polvilleen. Toinen vaihtoehtokin löytyy, äänestää vanhoja ja rukoilla Jumalalta apua, epäilen vain, että Jumalakin viisaudessaan (tai tyhmyydessään) ei meitä kuuntele. Ehkä Jumalakin on siirtynyt Brysseliin ja tulee sieltä tuomitsemaan, ei kuolleita, mutta eläviä.
Jotain Helvatin järkeä pitää löytyä, muussa tapauksessa päädytään sinne "Nahkurin orsille"!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu