Nyt on Open Office writer:ssa niin, että ainoastaan Open Officen oma kaava – objekti toimii. Tarkoitan tällä sitä, että kun haluaa tehdä matemaattisen kaavan, niin menee Lisää → Objekti → Kaava. Tämän jälkeen voi muodostaa matemaattista tekstiä ja sitä voi myös jälkeenpäin halutessaan muokata.
Olen saanut aiemmin muodostettua Open Office Writer – dokumenttiin myös MathType – apuohjelman kaavan( en muista mistä sellainen on onnistunut, mutta muistan, että jonakin päivänä sain vaan tehtyä sellaisen. Tämän avullahan ei OO:ssa pysty normaalisti kaavaa kirjoittamaan) ja sitten olen kyennyt myös jälkikäteen muokkaamaan sitä. Nyt kuitenkin kun olen lisännyt dokumenttiin kuvan( 613px-Stirling_Cycle_color.png ), niin sen jälkeen ei ole pystynyt muokkaamaan Math Type – apuohjelmalla tehtyja kaavoja, vaan tulee virheviesti: Yleinen virhe. Ja kun poistaa kuvan niin ongelma muuttuu sellaiseksi, että se näyttää kaavan OpenOffice.org Math – ohjelmalla, mutta sitä ei voi muokata. Ja jos Math Type – ohjelma aukeaakin muokkausta varten, niin muokkauksen jälkeen kaavan tilalla näkyy Object 253 -kuvake. Tämän lisäksi nyt ei onnistu edes kuvan lisääminen dokumenttiin.
Ehkä yksi syy voisi olla se, että OpenOffice writer on ollut kauan aikaa päällä ja ehkä voisi kokeilla sitä, että käynnistää tietokoneen ja OO:n uudestaan.
Joo tuossa testasin tallettaa uutta dokumenttia( Tiedosto → Tallenna Nimellä) eikä onnistunut. Eli nähtävästi OO on ollut liian kauan aikaa ”päällä”. Käynnistin nyt uudestaan OO:n ja tietokoneen ja huomaan, että ei ole enää äsken mainittuja ongelmia vaan voin Math Type:n kaavoja muokata. Ilmeisesti OO:lla on bugi, joka tulee ilmi, kun OO on ollut kauan aikaa ”päällä”. Onko tuttua tällainen käyttäytyminen?
Nyt on Open Office writer:ssa niin, että ainoastaan Open Officen
1
446
Vastaukset
Eipäs ole kyseistä MathType-ohjelmaa käytettävissä, mutta nettihaun perusteella näyttää seuraavalta:
a) MathType väittää toimivansa OpenOfficen kanssa (versiot 3.1...3.4).
b) OpenOffice ei lupaa yhteensopivuutta.
c) Ihmisillä on ollut ongelmia
d) Joku on väsännyt makron asian hoitamiseen
Tämä on käsittääkseni sellainen asia, että siitä ei voine tehdä varsinaista virheilmoitusta OpenOfficen suuntaan, koska ominaisuutta ei ole edes luvattu toimivaksi? Toisaalta voi kylläkin tehdä parannusehdotuksen. Osoite on:
https://issues.apache.org/ooo/
Kun en tunne kyseistä kaavaohjelmaa, niin en tiedä, onko siitä mahdollista joukkotallentaa vanhat kaavat OpenOffice Mathin tiedostomuotoon. Tämän jälkeen vain Mathin käyttö sitten kaavoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1826604- 1481824
- 1131598
- 511320
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️471029Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢41985Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98952Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5879Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan248871- 41839