Onko muillekin rapmiesten kanssa seurusteleville tuttua ravun itsekeskeisyys?
Rapumieheni kaipaa jatkuvasti kehuja ja kannustusta, mutta vastalahjaksi samaa saa tuskin koskaan. Tajusin tämän kun hän oli onnistunut eräässä asiassa, ja olin hänen puolestaan onnellinen. Hänen onnistumistaan hehkutettiin ainakin kaksi päivää, ja senkin jälkeen kaikille tutuille kehen törmättiin. Olen edelleen vilpittömän iloinen siitä. Mutta melkein heti perään itselleni sattuin myös onnistuminen asiassa joka on minulle tärkeä, ja rapumies ei noteerannut sitä lainkaan, valitti vain että ei ole itsellään ollut onnea samassa asiassa. Samoin, jos joku asia harmittaa minua, hän ei ole huomaavinaankaan. Mutta häntä pitää olla tukemassa joka käänteessä. Häntä ei saa kritisoida, mutta itse saattaa arvostella hyvinkin tökerösti.
Alkaa olla sellainen tunne että olen parisuhteessa täysin keskenkasvuisen ja itsekkään yksilön kanssa. Kyllä hän silti tietää miten tulisi käyttäytyä, varsinkin vieraille naisille hän esittää ymmärtäväistä ja avuliasta. Onko ravuilla empatiakykyä ollenkaan, kiinnostaako heitä oikeasti miltä muista tuntuu? Itse olen hyvin empaattinen ja huomioiva, ja välillä kaipaisin jonkinlaista ymmärrystä myös itse.
Onkohan rapu ja jousimies ihan liian eri maailmoista?
Kaikki ravut itsekeskeisiä?
3
451
Vastaukset
- totuus sinulle
On
- huomannut saman
Tuttua on, pitäisi kehua ihan tavallisistakin asioista. Hänen vaivat, ongelmat, huolet, aina ne esillä. Ihan sama mistä juttelee, aina palatan häneen liittyviin asioihin. Ei tunne empatiaa, ei pysty tuntemaan, kylmä ihminen. Muita naisia liehittelee ja on todellakin aina avulias ja auttavainen muita naisia kohtaan. Miesten kanssa ei pärjää.
Keskenkasvuinen ja itsekäs todellakin, olen samaa mieltä. Naisesta tulee sitten haluttava kun hän ei ole sen kanssa naimisissa tai parisuhteessa, suhteessa ollessa nainen ei ole mitään, kaikki menevät edelle. Ja joka asia on tietysti aina naisen vika, hänessä ei ole mitään vikaa.
Näyttää myös usein että ymmärrä tekojaan, ei ymmärrä mikä on oikein ja mikä väärin, ei osaa pyytää anteeksi, ei kadu tekemisiään eikä sanallisia loukkauksia. - ei käsitä
Kyllä on. Juuri itse yritän pyristellä Rapumiehen otteesta irti :( ennenkuin ns.kuolen henkisesti. Mies kun haluaa ja ei halua,ottaa lähelleen ja seuraavaksi jo heittää sivuun...voih tätä suhderallia hänen kanssaan,sydän jo rikki.En tiennyt hänen luonteen julmuutta ja itsekyyttä silloin kun aloimme tutustumaan,mutta nyt tiedän. Miten joku mies voikin olla niin ilkeä kun Rapumies on näyttänyt olevan ja hulluinta tässä on se,että Hän kuitenkin tykkää minusta,mutta ei taida kuitenkaan olla niin suuria tunteita kun itselläni on...hänhän ei tunteistaan puhu tai puhui kyllä alkuun ja oli superihana niin pitkään kun jaksoi,eli ei kovin kauaa. Sain hetken häneltä kauniita sanoja,mutta nyt enää kylmää kyytiä...miksi sitten ei jätä minua rauhaan? Uskomatonta.Mutta nyt se on loppu,tosissaan. Sattu miten kovaa tahansa niin parempaa on luvassa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184721Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5122486Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1442055Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.181999- 811606
- 181536
- 1461515
- 1081057
- 125863
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40849