Kesäkuun loppupuoli, heinäkuu, elokuu ja syyskuun alkupuolisko ovat ilmestyneet Wizzairin almanakkaan 2 vuoroa per viikko. Gdanskin osalta 2013 almanakkaa ei saa vielä selata.
Wizz: TURKU - BUDAPEST 2013
ebrmog
1127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Halpalentoyhtiö Wizz Air alkaa veloittaa käsimatkatavaroista 10 euron hintaa.
Matkustajat, joiden käsimatkatavarat ovat suurempia kuin 42 cm x 25 cm, joutuvat maksamaan lisämaksun, kun pienemmät laukut pääsevät koneeseen ilmaiseksi, niin kauan kuin ne mahtuvat istuimen alle. Maksu tulee voimaan 24. lokakuuta.
Lentoyhtiön mukaan tällä politiikalla se voi laskea lentojensa hintoja noin viidellä eurolla, vaikka matkustajamäärät voivat tosin laskea. Lentohintoja vertailevan Skyscannerin kyselyn mukaan 88 prosenttia matkustajista lentäisi mieluummin toisen lentoyhtiön kanssa, kuin maksaisi lisämaksua käsimatkatavaroistaan.
Wizz Air on ensimmäinen eurooppalainen lentoyhtiö joka ottaa käyttöön käsimatkatavaramaksun, mutta maksupolitiikka on ollut käytössä jo aikaisemmin pohjoisamerikkalaisilla lentoyhtiöillä, kuten Spirit Airlinesilla ja Allegiant Airilla.
Spirit Airlines kertoi kuluvalla viikolla nostavansa käsimatkatavaroiden hinnat jopa 27 ja 77 euron välille, riippuen siitä milloin asiakas maksaa maksun. Kalliimpi hinta tulisi matkustajille, jotka maksavat vasta lähtöselvitystiskillä. Verkossa maksaminen olisi edullisempaa.
Wizz Air lentää muun muassa Turusta Budapestiin.
MTV3/Matkailu