Kohdunsuun lyhentyminen

minävaan...

Eli menossa rv33 ja alkuviikosta kohdunsuu mitattiin ultralla ja pituutta enää 15mm. Paikat ilmeisesti muuten vielä kiinni ja kiinteänä. Ihan vaan kokemuksia muilta kyselen, onko miten pian sitten syntynyt, kun kohdunsuu on noin lyhyt? Ja siis ensimmäistä odotan. Sairaalassa laittoivat kortisonipiikit ja käskivät tulemaan heti sinne jos alkaa kipeitä supistuksia tulemaan. Noita kipeitä supistuksia ei ole vielä ollut koko raskauden aikana, ainoastaan ns. harjoitussupistuksia. Niitä huomasin tällä viikolla tulevan levossakin. On saattanut aiemminkin tulla, en vaan ole asiaan kiinnittänyt huomiota. Välillä myös pientä menkkamaista jomotusta alavatsassa. Vauvakin ilmeisesti jo suht alhaalla on. Sanoivat sairaalassa vaan että saattaa tulla jo piankin tai sitten ei.. Mutta siis ihan vaan muiden kokemuksia olis kiva kuulla :)

1

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie

      Itsellä oli ensimmäistäni odottaessa myös lyhentynyt noilla viikoilla 2 senttiin. Synnytys alkoi viikoilla 38 3 supistuksilla. Synnytys oli kuitenkin pitkä ja avautuminen hidasta, vaikka oletin että nopea tulisi olemaan juuri lyhentymisen takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1658
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      849
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe