Haluisin vähän selvennystä, että mitä ortopedi oikein työkseen sitten tekee, että onko se vain sellainen lääkäri vai leikkaava kirurgi vai..? Olen itse menossa penikkautaidin takia ortopedin vastaanotolla käymään.
ORTOPEDI?
chupachups
51428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heh, "vain sellainen lääkäri".
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ortopedia
Lapsesta aina näkyy aloitus olevan Ortopedi ei leikata, äiti aloitus synnytys tahtima tuniste
Eikös huippuortopedeilla käynnit maksa maltaita että älyttömän kallista on käydä siellä? Kuka pienituloinen sinne viihtii mennä??
Voiko esim fysioterapeutti hoitaa esim vaivan joka minua vaivannut viimeiset pari kuukautta eli olkapään seudun kipua , etenkin öisin tietty asento ja valvetilassa myös tietty asento aiheuttaa pistävän kivun tai jos heittää jonkun esineen esim kun olin omalla tontilla puuhommissa niin puunkanto aiheutti olkapäähän isoakin kipua. Myös vasemmassa olkapäässä kipua mut oikeassa enempi.
hah ihan kuin joku etiäinen &ennustus&enneuni viime yönä kun näin unta että otin yhteyttä oululaiseen ortopediin joka sanoi puhelimessa että 3 aikaa varataan hänen klinikalle ja hän sanoi "minä takaan että parannan olkapääsi koska mulla on 20 vuoden kokemus tältä alalta".
Siinä sitten mietimme että mitenköhän löydämme sen paikan kun se oli oulun ydinkeskustassa että pian eksymme kun emme tottuneet liikkumahan yhdessä suomen isoimmasta kaupungissa.
Puhelinsoiton aikana oli paljon hälyä&meteliä kun veli kaverinsa kanssa piti meteliä ja siellä puhelimen toisessa päässä oli myös meteliä.
Enneuni ehkä kun tänä aamuna avasin tämän palstan niin törmäsin tähän avauspostaukseen. Ihan kuin enneuni.
Pikkuveljellä meni joo pahaksi olkapäät 1 vuos sitten ja piti pakosta lähteä hakeen apua.
Sama voi minullekin käydä. En vain mielelläni mee semmoseen paikkaan ainaskaan joka maksaa tosi paljon.
Ortopedin ja fysiatria ero on se, että ortopedi tietää myös luustoon liittyvistä asioista, ja hoitaa kirurgisestikin, kehon toimintaa haittaavia asioita.
Fysiatri keskittyy ei-kirurgiseen hoitoon, jolla elimistö saadaan toimimaan oikein. Ortopedi siis korjaa luustoon, jänteisiin, lihaksiin liittyviä asioita kuntoon vaikka leikaten.
Fysiatri katsoo asioita liikkeen ja lääkityksen kautta.