Ryanairin johtaja Michael O'Learyn suorapuheisia möläytyksiä ja kommentteja on kertynyt sen verran, että niistä on julkaistu kirja.
Aikaisemmin kuluvalla viikolla Ryanairin suorasukainen johtaja Michael O'Leary laukoi mielipiteitään omasta työpaikastaan. Mies muun muassa valitti, että Ryanairilla on liian kallis lentää sen korkeiden matkatavaramaksujen vuoksi. Lue lisää O'Learyn valituksista!
Nyt Telegraph Books on julkaissut kirjan miehen möläytyksistä. Toiset ovat sitä mieltä, että mies on mukavan rehellinen ja suorasukainen, mutta puheet voivat myös ärsyttää tai jopa huolestuttaa matkustajia. Mitä mieltä olet?
– Yksi asia mitä olemme miettineet, on rahalukon asettaminen WC-oviin niin, että matkustajat joutuvat käyttämään kolikoita päästäkseen vessaan tulevaisuudessa. Voisin kantaa heidät vessaan ja pyyhkiä heidän takamuksensa vitosesta, kommentoi O'Leary keskustelua WC-tilojen maksullisuudesta.
– Ai matkustavatko rikkaat Ryanairilla? Kyllä matkustavat, minäkin lensin sillä tänään ja olen hyvin rikas.
– Emme anna hyvitystä, joten häivy. Emme halua myöskään kuulla nyyhkytarinoitasi. Mitä osaa "ei hyvityksiä" -lauseesta et ymmärrä?
O'Leary haukkui aikaisemmin syksyllä naisen, joka joutui maksamaan lisämaksua siksi, ettei ollut printannut matkalippuja etukäteen kentälle saapuessaan. O'Learyn mukaan virhe oli "tyhmän asiakkaan".
– Sanotaan, että asiakas on aina oikeassa, mutta arvaapa mitä! Niin ei ole. Joskus he ovat väärässä ja silloin se pitää kertoa heille.
– Jokainen joka kuvittelee Ryanairin lentojen olevan jonkinlaisia pyhyyden linnakkeita joissa matkustajat voivat keskittyä omaan napaansa, ovat väärässä. Olemme jo pommittaneet sinua mahdollisimman monilla kuulutuksilla. Jos nukut, herätämme sinut myydäksemme sinulle jotain.
– Haluamme ärsyttää luonnonsuojelijoita parhaimman mukaan. --- He haluavat tehdä matkustamisesta vain rikkaiden asian ja lähettää meidät takaisin 1700-luvulle. Jos ympäristön suojelu tarkoittaa sitä että köyhät eivät saisi lentää, niin antaa olla.
Lisäksi O'Leary on arvostellut muun muassa ylipainoisia ja saksalaisia matkustajia.
MTV3/Matkailu
http://www.mtv3.fi/matkailu/ulkomaat/artikkeli.shtml/1629863/ryanair-pomon-uskomattomat-molaytykset--huolestuttavaa-vai-hauskaa
Ryanair-pomon uskomattomat möläytykset
Maikkel OuLeeri
1
220
Vastaukset
- raikuliiii
Keskustele lentämisestä Ryanairilla!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927