Syömisvaihe?

Onko kellään kokemusta siitä, että tulee tämmönen syömiskausi? Et kestää ehkä viikon, päivässä menee yleensä ehkä 700-800kcal, saattaa mennä jopa 1500kcal? Miks ihmeessä tällasia tulee?!
1125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No voi herttileijaa, mitäs luulet? Kun keho saa jatkuvasti aivan liian vähän ravintoa, repsahduksia alkaa tapahtua ennemmin tai myöhemmin. Tuskinpa on olemassa yhtäkään anorektikkoa, jolle niitä ei tulisi. Moni pitää jopa ihan tietoisesti ahmimispäiviä ja selittää sen itselleen niin, että sitten pystyy taas paremmin laihduttamaan. Moisen ratkaisun järjellisyydestä voi tietysti olla montaa mieltä. Mun anoreksia muuttui yhdessä vaiheessa bulimiaksi juuri siksi, että noita repsahduksia tuli säännöllisesti ja ne piti sitten "ratkaista" yrjöilemällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Snsl kirjoitti:

Onko kellään kokemusta siitä, että tulee tämmönen syömiskausi? Et kestää ehkä viikon, päivässä menee yleensä ehkä 700-800kcal, saattaa mennä jopa 1500kcal? Miks ihmeessä tällasia tulee?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu