Jalmari Alias Antti Pikkasen soluttautuminen Eläviin vesiin

Minulainen

Vaikka tiedän, että Suomi24:ssä keskustelut pysyvät hyvin harvoin asiallisina, haluan kuitenkin aloittaa tänne keskustelun tämän päivän polttavasta puheenaiheesta ja siitä heränneistä ajatuksista. Jalmari alias Antti soluttautui Aslan ry:n Elävät vedet-kesäleirille tehdäkseen leiritoiminnasta jutun. Myös itse juttuun ja sen ympärillä pyörivään kohuun perehtyneenä haluan nostaan asian esille kristityn näkökulmasta. Taustani tietäen monet eivät kykene viestiini asiallisesti vastaamaan, vaan heitä alkaa ärsyttää ja he todennäköisesti lynkkaavat kristittyjä ja kyseisen toiminnan hyviin vaikutuksiin uskovia ihmisiä entistä enemmän.

Monet pitävät Aslan ry:n toimintaa pilkan alaisena. Koen, että toimittaja Antti Pikkanenkin teki niin. Hän soluttautui Elävät vedet -kesäkurssille, joka oli apua hakemaan tulleille ihmisille tarkoitettu mahdollisuus eheytyä. Jutussa ja monissa keskusteluissa tällainen toiminta ja siihen liittyvät opetukset pyritään leimaamaan "salaseuran toiminnaksi". Sekö tekee toiminnasta salaseuran, että pienryhmiin ei päästetä sivustaseuraajia tai soluttautujia? Kursseille tällaisia ihmisiä ei haluta päästää, koska aiheet ovat todella henkilökohtaisia. On moraalitonta tunkeutua urkkimaan toisten asioita ja varsinkin kirjoittaa koko tapahtumasta reportaasi ilman kenenkään antamaa lupaa. Kurssille tullaan saamaan apua pyytämään ruokoillen, että Jumala auttaisi ihmisiä. Mutta rukoilemisella Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen saattaa kylläkin olla vaikutusta ihmisen elämään.

Antti Pikkasen ja muiden soluttautujien on hyvä tietää, mitä kristityt tekevät, kun tällaista epämoraalista toimintaa harjoitetaan. Luulen, että monet eivät välttämättä ymmärrä rukouksen merkitystä, mutta Antti Pikkanen voi olla varma, että hänen puolestaan rukoillaan nyt kahta enemmän Suomen maassa. Kaikki muutkin soluttautujat ja pilkkaajat saavat rukousta osakseen. Mitä kristityt sitten rukoilevat Antin ja muiden pilkkaajien puolesta? He rukoilevat, että Antti Pikkanen saisi oikeasti kohdata Jumalan ja uskoa häneen, ja pelastua. Kun tätäkin asiaa pyydetään. Kaiken Elävät veden - kurssissa, on tarkoitus parantaa ihmisen suhdetta jumalaan. Sen ensisijainen tarkoitus ei ole, niin kuin usein luullaan, eheyttää homoja ja ihmissuhderikkinäisyydestä kärsiviä.

Monet perustelevat "eheytymisen kauheutta" ja tarpeettomuutta sillä, että mitään ei saa muuttaa (esim. seksuaalinen suuntautuminen ja vaikkapa syrjähypyt ovat ihan ok), voidaan olla luonnostaan homoja ja feministisiä ajatuksia kannatetaan. Onko kukaan koskaan kysynyt heiltä, jotka käyvät Elävät vedet -kursseja? Miksi he suostuvat prosessoimaan asioita? Vai leimattaisiinko kaikki kurssin käyneet suoraan hullujen huoneelle, joka tapauksessa, kysymättä?

Itse olen kokenut oman Elävät vedet -kurssini erittäin parantavana. Minä olin ehkä kipeä, kun menin kurssille, mutta hullu en myönnä olleeni. Kun kävin läpi asioitani, koin niille löytyvän jonkinlaisen järjestyksen. Pystyin olemaan esimerkiksi riippumatta läheisissä ihmisissä. Pystyin arvostamaan ja kunnioittamaan itseäni enemmän. Koin tulleeni nähdyksi ja kuulluksi. Ei huono saldo.

Suvaitsevaisuus on kummallinen asia. Kaikkea muuta suvaitaan, mutta ei kristittyjen ajatuksia ja mielipiteitä. Ketään ei olla muuttamassa pakosta, eikä manipuloimassa. Kyllä täysi-ikäiset ihmiset ottavat itse vastuun siitä, minkälaiseen toimintaan osallistuvat ja mitä siitä ajattelevat. Jalmari alias Antti meni ehkä kurssille elättääkseen itsensä tai ostaakseen uusia elektronisia laitteita kotiinsa, hyvän jutun toivossa. Ei sillä ole väliä, sillä väitän, että Jumala vaikutti hänen elämäänsä viikon aikana joka tapauksessa. Hän valitsi mennä, vaikka motiivi oli erikoinen. Siinä mielessä kristittyjen Kolmiyhteinen Jumala on ihmeellinen, että ei hän välitä siitä, millaiset motiivit ihmisillä on tulla hänen luokseen. Tsemppiä siis Jalmari alias Antti Pikkasen ja kaikkien muiden asiaa rankasti kritisoivien ja halveksivien elämään.

1

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivoa.ei.saa.menettää

      Homous on minulle suuri kysymysmerkki. Olen itse vain tavallinen hetero, syntinen mies ja uskovainen samaan aikaan. Tiedän sen koskevan syvälle ihmisen ytimeen, kun huomaa kiellettyjä tunteita itsessään. Mutta sen tiedän ettei Jumala ole vahingossa johdattanut Raamattuun sanaa siitä, mikä vie ihmistä kauemmas Hänestä. Synti erottaa Jumalasta. Syntisiä me olemme kohdusta asti kaikki. Kipeä ja tuskallinen havainto on juuri uskovalle nähdä oma taipumuksensa ja viehtymyksensä siihen, mikä on pimeässä. Jumala on kirkas ja rakastava valo, mutta minä olen kapinassa ikuista valoa vastaan ja se on karmea havainto.
      Olen jo hyvin nuorena alkanut etsiä Jumalaa. Sydän vahvistuu matkan aikana. Mutta iän karttuminen ei automaattisesti vahvista jumalasuhdettamme. On tehtävä uhrauksia, on roikuttava Jeesuksessa Kristuksessa, nasaretilaisessa ihmeidentekijässä ja Jumalassa joka päivä, joka kuukausi, joka vuosi elämän päätepisteeseen asti. Armahda Jeesus meitä avuttomia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      195
      14027
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4898
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4475
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      226
      3755
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      106
      3542
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      113
      3450
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      75
      2054
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1395
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1129
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      289
      1078
    Aihe