Kestääkö lattia akvaariota?

akva

Asumme vuokralla 50-l. rintamamiestalossa, jossa tyypillisesti katutasossa aula, keittiö, kaksi huonetta, yläkerrassa pieni aula ja kaksi huonetta, kellarissa pukuhuone, kylppäri ja sauna. Talo on hyväkuntoinen ainakin ulkoisesti.

Edellisestä asunnosta mukaan tuli 150cm(pit.) x 60cm (kork.) x 50cm(leveys) kokoinen akvaario, jonka seinät ja pohja tehty 10 mm lasista ja vesitilavuus n. 400l. Alla umpikoivusta vastavarsin teetetty akvaariokaapisto, jossa sokkeli alla (= ei pistekuormitusta), kaapiston paino n. 50-60kg. Akvaario tulisi 1. krs:een eli katutasoon, sijoittuu huoneen ulkoseinälle (ts. ulkoseinää vasten, ei siis keskelle rakennusta väliseinää vasten), alapuolella kylpytilat. Lattia on tavanomainen lankkulattia, päällä muovimatto.

Ennenkuin alamme täyttämään akvaariota, kyselisin asiaa tuntevilta, mahtaako rintamamiestalon lattia kestää moista kuormaa? Painoa tulisi siis (akvaario vesi pohjamateriaali kaapisto) ainakin n. 500 kg. Vuokranantaja ei akvaariota kieltänyt mutta ei osannut kyllä ottaa lattian kestävyyteen kantaa. Kyselisinkin, osaako joku täällä antaa edes auttavaa arviota asiasta. Emme toki ehdoin tahdoin lähde lattian kantavuutta testaamaan; jos vastausta ei löydy, odotellaan oman talon rakentamista, suunnitellaan asia siellä sitten ihan erikseen...

Kiitos, mikäli joku asiaa tunteva pystyisi neuvomaan!

2

1393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timpuri - Uki

      No mietitäänpäs asiaa tällä lailla: Kutsu 5-6 isoa ystävääsi kylään ja sano heille että menevät niin tiukkaan jonoon kuin voivat akvaariolle suunnitellulle paikalle. Uskon vahvasti, että lattia kestää. Näin ollen voit hyvillä mielin alkaa täyttää akvaariota.

      Jos lattian runko ( niin kuin todennäköisesti ) on puuta voit tarkkailla lattian käyttäytymistä täytettyäsi akvaarion. Puun hyviin ominaisuuksiin kuuluu mm. erittäin suuri murtolujuus. Eli lattia antaa periksi TODELLA paljon, ennen kuin pettää.

      Mutta jos näyttää siltä, että lattia alkaa antamaan periksi ( helppo testata esim. pallolla ) suosittelen tyhjentämään akvaarion. Ei siksi, että lattia saattaisi pettä, vaan jos puu joutuu pitkäksi ajaksi jänitykselle, se myös jää siihen asentoon, vaikka päällä oleva kuorma poistettaisiinkin. Ja tästä ei vuokra-isäntä luullakseni tykkää... :)

    • kestää

      Tuommoinen allas menee vielä melko mukavasti,ilman suurempia tutkimuksia.
      Jos sen ulkoseinän viereen laitat ja mielellään poikittain päälimmäisien koolinkien mukaan niin tuskin tulee ongelmia.

      Käy aqua-web:ssä siellä on asiasta keskusteltu useaan otteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2757
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      304
      2693
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      47
      2361
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1424
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1132
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1106
    7. 57
      822
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      803
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      719
    10. 55
      712
    Aihe