Käytän tällä hetkellä budesoni easyhealer astmalääkettä, joka on 400 mikrog/per annos. Joudun ottamaan sitä 2 annosta aamuisin ja 2 iltaisin. Olen käyttänyt lääkettä jo 2 vuotta astmaani. Johtuuko lääkkeestä, että kasvoni ovat pyöreät ja kaksoisleuka, vaikka muuten olenkin suhtkoht timmissä kunnossa mm. vatsalihakset näkyy ja painoindeksit kohillaan. Kuinka saisin nämä kuukasvot pois?
Kuukasvot
5
680
Vastaukset
- astma+vajis
Kyllä tuo johtunee vallan muusta, sinä hengität sitä kortisoonia, et ota oraalisesti.
Miltä näyttää kilpirahastestien tulokset?- :///////////////
ei ole lääkärit ottaneet mitään kilpirauhastestejä :O
Siis tuleeko toi "kuukasvoisuus" vain nieltävistä tableteista? - näin on....
://///////////// kirjoitti:
ei ole lääkärit ottaneet mitään kilpirauhastestejä :O
Siis tuleeko toi "kuukasvoisuus" vain nieltävistä tableteista?Voi tulla myös inhaloitavista kortisonipitoisista astmalääkkeistä suurilla annoksilla pitkäaikaisesti käytettynä.
Budenosid suurempi kuin1600mikrg vrk. - elimistön haittavaikutusten vaara suurenee.
Turvallinen annos budenosidia pitkäaikaishoidossa on 800-1000 mikrg.
- liioittelua
Pöh ei kuukasvoja saa hengitettävistä astmalääkkeistä, Mieti sit jos joudut syömään suun kautta 40 mg eli 40 000 µg vuorokaudessa..eli aika monta nollaa syömäsi annoksen lisäksi..
- kuukasvo
Kyllä suurilla annoksilla hengitettävääbudenosidia tai vastaavaa hoitavaa lääkettä pitkäaikaisesti käytettynä voi tulla samoja haittavaikutuksia kuin oraalisesta kortisonipitoisesta lääkkeestä.
Ei ole aivan tuulesta temmattua vaan täysin tutkittua tietoa.
Kannattaa keskustella lääkärin kanssa jos jokin asia lääkityksessä mietityttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492033Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051737- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671150
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966- 45947