ammattilukiosta

A P U A !!!!

Tiedättekö miten ammattilukio toimii? Siis se miten aineita opiskellaan. Opiskellaanko lukio aineita erikseen lukiossa, vai??? Mulle kerrottii et oltais kk amiksessa ja sit kk lukiolla jne. Ja eikös sen kesto ole 3 vuotta?

2

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arska

      Meillä ainakin sai valita suorittaako A)koko lukion (=lukee kaikki samat aineet kun pelkän lukionkin käyvät) tai B) ainoastaan ne aineet jotka kirjottaa.

      A)kohdassa oppiaineita ovat siis äikkä,ruotti,matikka,enkku,reaali,musiikki, liikka ja kuvis sitten jos haluaa opiskella jotain valinnaisia aineita esim espanjaa tms.

      A-vaihtoehdossa meillä piti saada 60 kurssia suoritettua

      B-vaihtoehdossa opiskellaan sitten vaan äikkä,enkku,ruotsi ja matikka, joten urakka on aika paljon pienempi eikä ole mitään rajaa kuinka paljon kursseja pitää saada.

      Ite kävin koko lukion amiksen sähköpuolen eikä siinä nyt niin iso urakka ollut, jos kiinnostusta lukio-opintoihin riittää niin suosittelen. Sen pystyi ainakin meillä vaihtamaan viellä keskenkin, ite olin alunperin opiskelemassa B-mallin mukaan eli pelkkä YO amis mut sit toisen vuoden jälkeen päätinkin käydä koko lukion.

      meillä homma toimi niin, että välillä oli lukiojakso (n. 2kk) ja sitten välillä amisjakso 2kk. Kun kävin pitkän matikan niin amisjaksoihinkin piti änkeä aina kurssi tai pari,mutta ei se mitään ongelmia tuottanut. amiksesta sai lähteä aina kesken päivää lukioon tunneille ja sitten tuli niitten jälkeen vaan takasin, eikä amiksessa niin kova tahti ole että siinä olisi yhtään jälkeen jäänyt.

      Tavallisesti ammattilukion kesto on 4 vuotta, mutta eiköhän sen saa kolmessakin vuodessa suoritettua jos käy lukiossa ainoastaan ne aineet jotka kirjottaa.

      • omppu

        tähän ei voi yksiselitteisesti vastata. Joko oppilaitoksessa jossa on tämä mahdollisuus, on vähän eri systeemit. Kysy opoltasi HEIT koulujen alottua, hän parhaiten tietää.

        t. Imatran ammattilukiolainen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      124
      3139
    2. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      64
      2242
    3. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      158
      2178
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      43
      1847
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1494
    6. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Suomen Kansa ei selvästikään p
      Maailman menoa
      7
      1402
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1016
    8. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      926
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      103
      860
    10. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      57
      823
    Aihe