mikä tarkoitus vastasyntyneen heijasteilla (moron-, kävely-, tarttumisheijasteet jne) on?
heijasteiden tarkoitus?
ettämitenkhä
8365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Selvitä, tietenkin. Ehkä ne ovat jäänne ajoilta, jolloin ei vielä oltu näin homo sabienseja, vaan elettiin puissa. Ehkä ne auttavat ryömimään rinnalle ja imemään, jos äiti ei pystykään. Ehkä ne tekevät jotain muuta. Selviämisestä kaikki on kuitenkin biologiassa kyse.
Moro on käsittääkseni ns. uimarefleksi eli lapsi pyrkii poistamaan nopeasti naamalleen tulevan asian. Sama tapahtuu, jos kasvoille kaataa vettä. Silmien sulkeminen ja nenän nyrpistäminen auttavat pitämään asiat pois tärkeistä paikoista. Vai olikos nämä kaksi eri refleksiä, muista nyt en, mutta pointti lienee selvä.
Kävelyssä lienee kyse siitä, että jalat ovat olleet koukussa ja automaattisesti sitten hakevat vastusta, kun niin voivat tehdä. Ko. refleksihän ei poistu, jos sitä stimuloi jatkuvasti, joten kai kyseessä on tarve liikuttaa itseään mahdollisuuden ilmetessä.
Tarttua pitää totta kai, jotta pysyy kiinni, jos meno on hurja. Esim. pakotilanteessa aikoinaan se on ollut varmasti erittäin hyödyllinen refleksi. Lisäksi sillä saa rinnoista tulemaan maitoa paremmin, kun pieni käsi stimuloi ja pumppaa imun kaverina.
Maalikkoarvauksia.
Moron-refleksi on ns. säpsähdysheijaste.
"Moron heijaste muistuttaa säikähtämistä tai säpsähtämistä, mutta on vaaraton ja häviää yleensä kolmen kuukauden iässä. Heijasteen voi välttää asettamalla lapsi hoitopöydälle varovasti niin, että lapsen kylki koskettaa ensin hoitopöytää. Myös kovat äänet voivat saada aikaan Moron heijasteen. Mikäli heijasteliikkeitä tulee useita peräkkäin, kannattaa asiasta keskustella neuvolassa tai lääkärin vastaanotolla."
niin ja lähde siis terveyskirjasto.fi
Tässä oli myös sukellusheijasteesta.
"Toinen heijasteliike, joka toisinaan herättää huolta, on nk. sukeltajan heijaste. Lasta syötettäessä, kylvetettäessä tai esimerkiksi kasvoille puhallettaessa voi kurkusta kuulua korahdus. Tämä johtuu siitä, että lapsi sulkee henkitorven kurkunkannen avulla ja suojaa näin ilmatiehyitään. Sukeltajan heijaste mahdollistaa sen, että imeväisen pää voidaan upottaa veden alle."
Tiedän kyllä miten heijasteet ilmenee mutta miksi heijasteita on, mikä niiden tarkoitus on?
Eikös kakkonen jo tuohon vastannut? Alkukantaisia taitoja joilla on ollut tarkoitus selvitä tässä maailmassa.
Heijasteiden tarkoitus on lisätä vauvalle turvallisuuden tunnetta, sopeuttaa hänet ympäristöönsä ja ennen kaikkea pitää hänet hengissä.
johan valkeni :) kiitoksia!