minkä ikäisenä...

..aloittaa seurustelu?
oon kohta 13, seurustelen, ollaan oltu yhes jo melkee vuos..
minkä ikäsenä vois siis ekan kerran olla yhdynnäs?
kiitti vastaajille!
(:
7279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minusta yhdyntä ei ole ikäsidonnainen vaan parisidonnainen juttu. Ku meet naimisiin, on oikea aika.

Äänestä

^^samaa mieltä

Äänestä

meille terkkari tuli juttelemaan ja sano et jos on suunnilleen saman ikäsii ettei toinee oo esim.15 ja toinen 20 nii voi olla ekan kerran yhdynnäs sit ku silt tunuu mut suositteli kovasti suojausta. itse eka kerta oli 13 ½v. ja "SUOJATTUNA"!!! mut kaikist parason sillo ku silt tuntuu ja luottaa toisee

Äänestä
  • JA RAKASTAA SITÄ TOISTA !

    Vanhempana voi alkaa katumaan jos noin nuorena harrastaa yhdyntää.. :&

    Äänestä

Sitten kun on valmis kantamaan vastuun mahdollisista seurauksista (mikään ehkäisykeino ei ole 100% varma). Suosittelisin odottamaan vielä ainakin vuoden.

Äänestä

Olin itse ekan kerran yhdynnässä 15-vuotiaana, ja tänäkin päivänä toivon, etten olisi tehnyt sitä kyseisen tyypin kanssa. Olin ihastunut, mutta nykyään aikuisena näen asiat miten ne oikeasti olivat. Tyyppi halusi erota pian sen jälkeen, kun oli saanut mitä oli halunnutkin.
Joten suosittelen miettimään. Seksiä ehtii harrastaa kyllä myöhemminkin, mutta sitä ensimmäistä kertaa ei tule enää ikinä.

Äänestä

Omasta mielestäni yhdyntä on enemmän aikuisille tarkoitettua.
Vaikka sitä nuoret harrastavat ja aina vain kuulee että paljon nuoremmat tekevät niin. Kuitenkin tärkeintä että tietää mitä itse haluaa, voin sanoa etten niin suosi tätä nuorten kiirettä harrastaa yhdyntää. Kyllä sitä kerkeää tehdä vanhempana, tuossa iässä on vain hyvä vielä viettää nuoruutta. Sekä miettiä mitä oikeasti haluaa, kuulee niin useasti että on tehnyt nuorena jotain ja katuu vanhempana.

Ja kun sitten joskus ajattelee,että on valmis ja silleen. Niin pitää muistaa käyttää ehkäisyä, se on erittäin tärkeätä. Ystäväni joskus teki tyhmästi eikä käyttänyt.. ja on nyt pienen pojan äiti, tämän vanhemmat joutuvat kasvattaa tämän kun eivät halunneet luopua adoptoitavaksi. Kyseinen kuitenkin 14v tyttö, että menee lapsuus vähän ohisuun kun hölmöilee.

Vinkkinä vain, nauti nuoruudesta nyt kun pystyy. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tytttttö13w kirjoitti:

..aloittaa seurustelu?
oon kohta 13, seurustelen, ollaan oltu yhes jo melkee vuos..
minkä ikäsenä vois siis ekan kerran olla yhdynnäs?
kiitti vastaajille!
(:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu