AMK eroaminen ja kesken jääneet kurssit

Aloitin elokuussa amk-opinnot ja aion nyt lopettaa. Saako kesken jääneistä kursseista opintopisteitä jotta voisi osoittaa kelalle opinnoissa edistymisen ettei tarvi maksaa opintotukea takaisin? Siis kurssit ovat sellaisia että jatkuvat seuraavalle jaksolle, esim. 6 op:tä käyty 3 op. Ja joutuuko maksaan takaisin jos ei saa mitään suorituksia?
4785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kannata lopettaa. Tuet joutuu maksaan muuten takaisin ja siitä on moni joutunut ihan kuseen. Keskeneräisistä kursseista ei saa suoritusmerkintöjä, mutta niistä voi kyllä saada hyväksiluvun jos jatkaa jollain toisella linjalla. Jätä nuo hankalat kurssit kesken äläkä stressaa niillä, ja tee minimi määrä muita suorituksia että saat pitää tuet. Samalla mieti ihan rauhassa mitä haluat oikeasti opiskella. jos tuntuu että et oikeesta voi opiskella nyt mitään, mitä on tarjolla, niin ilmoittaudu poissaolevaksi. Älä missään tapauksessa keskeytä.

Näin saat pitää opiskelijakortin ja kaikki edut, ja jos hyvin käy, saat vielä hyväksiluvut kaikista kursseista myöhemmin.

Äänestä

Meillä ainakaan ei ole muuta tässä alkuun ollutkaan kuin ns. hankalia kursseja. Tosin, ne alkavat olla jo tehty, suurin osa. Osa tosiaan on niitä, mitkä jatkuvat ensi vuoden puolella, ja niistä on tentit vasta joulukuun alkuun, joten, jos nyt heittää leikin kesken, ei niistä tule opintopisteitä. Tässä vaiheessa ei kannata todellakaan lopettaa, jos ei meinaa kelan kanssa ihan liriin joutua.

Oma suunnitelma on, että käyn nyt amkn pakollisia kursseja, saan ne pois käsistä, ja katson, josko pääsen toiseen suuntautumisvaihtoehtoon. Jos en, mietin kuvion uudelleen.

Äänestä

Pakko nostaa tämä keskustelu ylös uudestaan. Siis eikö kela oikeasti ota huomioon kuin loppuun asti suoritetut kurssit. Meillä ainakin suurin osa kursseista jatkuu kevätlukukauteen asti ja aikomus olisi lopettaa Amk opinnot lähiaikoina, jotta keväällä jäisi aikaa lukea pääsykokeisiin eikä tuhlata turhaan energiaa kouluun, jota minulla ei ole kuitenkaan aikomus jatkaa. Periikö kela siis minulta tuet takaisin, vaikka olen opiskellut täyspäiväisesti?

Äänestä
  • Kela maksaa sitä tukea nimen omaan SUORITETTUJEN OPINTOPISTEIDEN kertymän mukaan. Kesken jääneistä (=suorittamattomista) kursseista ei tule merkintää eikä myöskään opintopisteitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Millaa9000 kirjoitti:

Aloitin elokuussa amk-opinnot ja aion nyt lopettaa. Saako kesken jääneistä kursseista opintopisteitä jotta voisi osoittaa kelalle opinnoissa edistymisen ettei tarvi maksaa opintotukea takaisin? Siis kurssit ovat sellaisia että jatkuvat seuraavalle jaksolle, esim. 6 op:tä käyty 3 op. Ja joutuuko maksaan takaisin jos ei saa mitään suorituksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu