Väliväylä

paikallinen asukas

Minne ovat kadonneet väliväylältä kanoottimelojat ?

Joskus 90 luvulla, harrastajia meni sankoin joukoin.

Nyt väliväylällä menee kesällä muutama kanootti harvakseltaan.

Reittihän on ihan hieno

Onko niin, ettei ole aikaa, vai onko luonnonläheinen harrastus out ?

6

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Retkimeloja

      Kuulostaapa hyvältä tämä Väylän rauhallisuus. Pistetään harkintaan.

    • MrsKuukkeli

      Ollaan uusia melojia. Tullaan sinnekin jossain vaiheessa, reitti on kyllä "listalla". Töistä kun saa vaan kuukauden vuodessa lomaa ja viikonlopun aikana ei kerkeä sinne asti. Suomessa on vain niin mahtavia melontapaikkoja odottamassa valtava määrä, että huhhei, riitääkö ihmisikä.

      Vielä kun saisi uusia painoksia alueellisista melojien reittikarttavihkosista, niin olis hyvä. Mielellään päivitetyillä palvelumerkinnöillä.

    • anvila

      Väliväylä nyt melottu ja olipas tylsät maisemat. Tästä vedimme sen päätelmän vastauksena alkuperäiselle kysyjälle, että melojat ovat vähentyneet varmaan juuri siksi, ettei matkalla ole mitään muuta nähtävää kuin satoja erilaisia mökkejä. Maisema muuten pusikkoista ja kaislikkoista rantaa kun siitä Ala-Kivijärveltä alavirtaan lähdetään. Rantautumispaikkoja ei ole juurikaan muuta kuin melojille varta vasten rakennetut, jotka tosin sitten ovat aika hyvässä kunnossa ja hyvin varustettuja Kopsuniemeä lukuunottamatta.

      • pieru.waari

        aivan! kuntien rahanahne rantojen kaavoituspolitiikka vie viihtyvyyden myös vesiltä. melominen sekä muu luonnossa liikkuminen jossain rakennetussa kitsi-maailmassa ei ole todellakaan aitoa!


      • asukasJaSoutaja

        "Rantautumispaikkoja ei ole juurikaan muuta kuin melojille varta vasten rakennetut, jotka tosin sitten ovat aika hyvässä kunnossa ja hyvin varustettuja Kopsuniemeä lukuunottamatta"

        Pitääkö kaikki olla valmiina ? Ilmeisesti sinulle pitäisi olla rantapuskat siistittyinä, sekä kuivat koivuklapit nuotissa valmiiksi sytykkeineen olemassa. Erähenki on kyllä kadonnut.

        Itse olen melojana tyytyväinen siihen kun edes on jotain.

        Olet ilmeisesti valtiolla töissä kun tuohon sävyyn puhut. Tapauksessasi lienee parempi pysyä vain rannassa, kyllä tuohon väliväylään mahtuu kaikkea hyvää. Mutta on totta, että kaikki eivät näe kaikkea. Luonnon kauneus on katsojan silmissä, ja tästä on osattava nauttia. Itse ainakin nautin.

        Ja kun näkee mökkejä, niin siinähän saa ideoita, minkälaisen itse rakentaisi.

        On hienoa, että ihmiset rakentavat rannoille. Melojille riittää silti tilaa.


    • Yki1

      Olemme seuran kanssa tehneet jo useana vuonna Väliväylän retken emmekä ole koskaan nähneet ketään muita melojia, vaikka ajankohtakin on se retkeilylle otollisin loppukesän viikonloppu. Olemme lähteneet Taavetin kelvelästä ja lopettaneet Tirvalle. Paikallinen Ely keskus on satsannut rahaa ja rakentanut lähinnä matkailuyrittäjien parasta ajatellen Kyykoskelle aivan ylimitoitetun laavun ja sitten rahaa ei olekaan riittänyt minkäänlaisiin laitureihin. Parissa rantautumispaikassa on kajakkikärryt jotka on aivan liian heppoiset lastatun inkkarin tai kajakin siirtoon. Käsittääkseni jo lainsäädäntökin edellyttää voimalaitosten yläpuolelle sellaiset rakenteet ettei vesistössä kulkija voi ajautua voimalaitoksen rakenteisiin, mutta ne puuttuu Väliväylän kaikista padoista.
      Tiedustelimme olemattomista tai vääränlaisista rakenteista Elykeskuksesta mutta siellä väitettiin että heillä on riittävä asiantuntemus melonnan vaatimiin rakenteisiin. Esim Tirvalla on n. 50 cm veden pinnasta oleva hutera ponttuunilaituri. Se asiantuntijoista.
      Mökkirakentaminen ei lienee yllätys kellään suomessa meloneille, niitähän on joka vesistöissä. Väiväylän suurin miinus on mielestäni sen suunta...länsilounas myötävirtaan melottaessa. Siis sama kun yleisimmin vallitseva tuuli , elikkäs vastatuuleen saa puskea koko matkan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      303
      6622
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5796
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5272
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4043
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1008
    Aihe