Vantaalla RO +30%

+30%

Vantaalla saa ylittää rakennusoikeuden 30%:lla jos on hyvät perusteet ja asialliset suunnitelmat

5

1647

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinhänsemenee

      Poikkeamisluvalla missäpäin Suomea tahansa. Kun on hyvät perusteet ja asialliset suunnitelmat, eikä kovin paljon soita suuta rakennusvalvontaan ja ympäristökeskukseen.

    • ?

      Mistäköhän tämä tieto on peräisin?

      • poikkeaja

        Suomen Laki: Maankäyttö- ja rakennuslaki 23 luku 171 §


      • 30%

        Vantaan sivuilta
        "Lisää rakennusoikeutta kevennettyjen rakentamis- ja kaavamääräysten kokeilusta

        Vantaa on Helsingin, Espoon ja Turun kanssa vuoden 2013 lopussa päättyvässä kokeilussa, jossa ELY -keskusten poikkeamistoimivalta on siirretty kaupungeille. Keskeisesti poikkeaminen koskee rakennusoikeutta ja tontinmittausta. Vantaalla kokeilulakia sovelletaan täysimääräisesti. Kaavoittajan kanssa on sovittu, että rakennusoikeuden ylitykset aina 30 % asti voidaan tehdä rakennusluvan yhteydessä ja tätä suuremmista tehdään aluearkkitehdin erillinen päätös. Poikkeaminen tietysti edellyttää, että sen perusteeksi esitetään erityiset syyt. Lisäksi naapurit on kuultava".


    • Vantaan Sdport

      No mutta tuo ei tarkoita sitä että saisit 30 % ylityksen rakennuslupaan. Nyt valta on otettu pois ELY keskukselta ja siirretty kunnan omalle päätösvallalle. Toki saat ylittää kaavan rakennusmäärän - mutta vain jos kuulut oikeaan urheiluseuraan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      974
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      530
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      503
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      493
    Aihe