Vpaa kasvatus sai tuulta siipien alle jossain 70-luvun alussa. Ei sitä heti huomattu kun vanhempina olivat sota-ajan nähneet aikuiset. Sai kuitenkin jalansijaa.
Nyt on vapaan kasvatuksen hedelmät vanhempina. Jopa toista sukupolvea alullansa. Ja mitä kuuluu kouluympäristöstä. Sieltähän ehdotellaan vanhempien sijoittamista johonkin kasvatukseen, jotta osaisivat omia muksujansa kasvattaa.
Tämä nyt pitää tajuta. Kasvatuskulttuuri on murtunut ja uusi tyyli on ja pysyy. Joku isovanhempi voi vielä ojentaa kullannuppuja tukistamalla vaivihkaa mutta se on pian pelkkää legendaa.
Vapaa kasvatus tuo leveät ja laveat polut kulkea kakaroille. Ei ole ketään sysimässä kapealle polulle kohti päämäärää tai polun haarassa antamassa vauhtia oikeammalle polulle. Tuuliajon kulttuuri on nyt tämä tässä. Missä ovat vastuulliset? Turha on syyttää vapaan kasvatuksen saaneita vanhempia. Ei noilla ole hajuakaan mistä on kyse.
Hätähuuto koulusysteemistä on aivan oikea. Mutta se jää vain huudoksi.
Kultturin murros
1
151
Vastaukset
Vapaan "kasvatuksen" seuraukset ovat kaikkien nähtävissä. Kun lapset eivät ole saaneet ruumiillista kuritusta silloin kun se olisi ollut tarpeen, on heistä kasvanut kurittomia ja väkivaltaissesti käyttäytyviä ja röyhkeitä nuoria.
Hyvistä tavoista heillä ei ole tietoakaan; he eivät tiedä mikä on oikein ja mikä väärin, kun sitä ei ole heille koskaan opetettukaan. He katsovat oikeudekseen häiriköidä kouluissa ja kiusata muita oppilaita, huutelevat hävyttömyyksiä opettajille, eivät kunnioita vanhempia ihmisiä.
Hyviä käytöstapoja ei heille saa opettaa sen enempää kotona kuin koulussakaan.
Heitä ei saa ojentaa mistään käytöksestä ruumiillisesti.
Jos nuori on alle 15 vuotias, mitkään lait eivät näytä sitovan häntä. Hän saa tehdä mitä tahansa, eikä siitä tule mitään rangaistusta. Kenenkään ei katsota olevan vastuussa hänen käyttäytymisestään,
Nuorista on tullut vetelyksiä, joilta puuttuu kokonaan ryhdikkyys. Pojilta puuttuu oikea miehen malli ja tytöiltä naisen malli. Pojat eivät tiedä millainen miehen pitää olla ja tytöt eivät tiedä, millaisen naisen tulee olla.
Molemmat pukeutuvat usein pilkullisiin tai ruudullisiin housuihin kuin mikäkin sirkuspelle ja osa takapuolta paljaana. Raukat eivät näytä tietävän edes sitä, miten päin lippalakkia pidetään päässä.
Yksi typeryyden merkki on tatuoinnit eri puolilla ihoa. Mitä enemmän tatuointeja, sitä tyhmemmästä ihmisestä on kysymys, ainakin minun mielestäni..
Kukaan järkevä ja älykäs ihminen ei anna tatuoida itseään.
Oluen kittaaminen ja tupakanpoltto täydentävät kuvaa tyhmästä ihmisestä.
TV:n ala arvoiset ja kevytmieliset sarjafilmit pitävät huolen, että nuori saa väärän elänmallin.
Tämä maa tarvitsee kipeästi täysremonttia. Terve kasvatus tulee ottaa uudestaan käyttöön. Lapsi tarvitsee rakkautta, rajoja ja tarvittaessa myös kuritusta.
Koti, uskonto ja isänmaa kunniaan.
.
Lapset tulee kasvattaa kunnioittamaan vanhempiaan ja kaikkia vanhempia ihmisiä.
Kuri ja järjestys on palautettava kouluihin ja opettajille valtuudet käyttää voimaa järjestyksen ylläpitämiseksi silloin kun se on tarpeen.
Tässä oli muutamia neuvoja päättäjille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1107966Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26784992Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243264- 271511
- 561438
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1021369Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381347Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1671260Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi561011Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si28913