Sain Finnmatkoilta viestiä, etteivät tee ensi kesäkaudella thaimaan lämpöön valmismatkoja. Alunperin oli tarkoitus että tulevat myyntiin 18.10, mutta näin tällä kertaa. Toukokuussa olis tarkotus taas mennä, ei auta ku katella lento hotelli paketteja..välilaskujen kanssa :/ oli niin helppo lentääsuoraan hkistä phukettiin tänä vuonna...
Finnmatkat ei tee valmismatkoja ensi kesäkaudelle
Tillu
18526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
eihän Tuitui ole koskaan Suomesta tehnytkään. Euroopasta pääsee heidän hotellikohteisiin, tsuhnia niihin ei haluta.
Finmatkat on joku paikallinen tuotemerkki, oikeasti vastuullinen matkanjärjestäjä on TUI Travel PLC. Konserni työllistää nykypäivänä liki 54.000 ihmistä.
Tui:n juuret ovat juutalaissyntyisten saksalaisten liikemiesten matkabisneksissä.
Tui:n matkalle osallistuminen on kosto holokaustista ja keskitysleireistä arjalaiselle rodulle :)
╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╮╭∩╮╭∩╮╭∩╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╮╭∩╮╭∩╮╭∩╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╮╭∩╮╭∩╮╭∩╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╮╭∩╮╭∩╮╭∩╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮
Kannattaa katsoa vaihtoehtoa Ruotsin Arlandan kautta. Esim Ving:llä on pakettimatkoja kesäksi Phuketiin jo nyt tarjolla (www.ving.se). Itse olen jo ensi vuoden
toukokuuksi tuolta matkan olen varannut :-)
Vantaalta 10 tuntia reittilennolla Bangkokiin ja siitä Thai air 1 tunti....koko siivu n. 13 tuntia vaihtoaikoineen...mihin tässä valmismatkoja tarvitaan? Otat hotellin netistä ja vaihdat jos ei ole mukava sitten perillä. Hintaero satoja euroja ja et elätä matkanjärjestäjää. Lopettakaa nämä valmismatkat....sanakin puistuttaa.
varaisin liput Finnairin sivuilta vaihto bangkokissa bangkok airin lennolle. Lennot samalla lipulla transfer luukulle bangkokissa ja matkalaukuthan on selvitetty finnairin toimesta phukettiin asti, helppoa ja vaivatonta.
http://www.finnair.com/FI/FI/home
katsoin juuri hinnatkin 3.5.2013-31.5.2013 vain 912 € siis eikun varaamaan jos haluat
Mihin noita matkatoimistoja tarvitaan ?
käsittäkseni tuolle jatkolennolle ei Finnair tee matkalaukun siirtoa vaan ne pitää itse siirtää Bangkokissa...näin ainakin viime talvena oli. Mutta ei tuo nyt kovin iso juttu ole mutta hyvä kertoa ettei näin ole. Meillä oli tosin Thai-air eli onko näissä eroa...en tiedä.
Tavara kulkee OneWorld -konsortion sisällä, jos nyt yleensä on kulkeakseen.
Finnair ja Bangkok Airways ovat yhteistyössä joten matkalaukut selvitetään molemmissa päissä perille asti.Eli voit muuttaa käsitystäsi.
On.
Thai ei kuulu oneworld alianssiin. Siksi uusi lähtöselvitys konetta vaihtaessa.
Finnair ja Bangkok Airillä on code share sopimus ollut voimassa tämän vuoden alusta. Elikkä matkalaukut voi selvittä molemmissa päissä jatkolennoille.
Thai airways ja Bangkok air on eri lentoyhtiöitä.
Voi pahus .. itsekin ollaan lennetty SUORAAN Phukettiin kun lasten koulut loppuu mutta nyt ei siis enää pääse :( Joteskin ollut niin helppoa noi suorat lennot ja lisäksi lennot saatu aina edullisesti, 500 euron hintaan. Tuohon hintaan tuskin sitten enää onnistuu jos mennään Finnairilla. Ja lomailu ei onnistu talvisaikaan koulujen takia joten pakko olisi kesällä päästä ! Eikä siellä kyllä sada koko aikaa vaikka niin joku kohta väittääkin :)
miten niin ei talvella onnistu....nytkin joulun aikaan saa 2,5 viikon loman kun ottaa 4 arkipäivää lomaa....kesällä on Suomessa...kauneinta koko maailmassa omalla mökillä.
Onks ihan totta, että joku haluaa lähteä ihan tosissaan kesällä Thaikkuihin, eiks sielä pala tuolloin? Ja mä tiiän sulle kertoo yhen faktan eli, jos muksus pärjää keskinkertaisesti kouluss, niin takuuvarma oon, että vähintäin viikon koulusta poissaolo järjestyy lähes koska tahansa. Nastoja lomia!
Vain viikoksi ei nyt kannata thaimaahan asti matkustaa, kaksi viikkoakin kuluu aivan liian nopesti.
miten siellä voisi palaa kun tuolloin on sadekausi parhaillaan....miten voi olla tyhmnää porukkaa ja koulusta ei kyllä lupaa saa milloin vaan...tilattu loma ei ole syy että viikon loma järjestyy....
http://www.guidetothailand.com/thailand-weather/. Sadekaudella joka siis ei ole suomen keski-kesän aikaan sateet saapuvat iltaisin ja öisin. Ei thaimaassa aurinko paista öisin ja taatusti ruskettuu myös "sadekaudella". Etelä thaimaassa esim Phuket sataa aina enemmän kuin keski thaimaassa.
No, meillä noi teinit on jo peruskoulun suorittaneita eli keskiasteen koulussa nyt. Ja kun kuopuskin pääsi haluamaansa kouluun niin heti haastattelutilanteessa sanottiin että lomia ei sitten myönnetä ! Joistakin kouluista ei voi olla pois 2-2.5 viikkoa. Viikoksi thaikkuihin ei edes kannata lähteä. Esikoisella taas viimeinen vuosi opiskeluja menossa joten hänkään ei voi ottaa ylimääräistä vapaana koska jäisi liikaa jälkeen. Peruskoulussa parin viikon lomat onnistui ilman suurimpia kitinöitä mutta ei enää. Joten kesällä matkustetaan. Halvat hinnat, vähemmän turisteja ja vaikka olisi pilvistä niin mua ei ainakaan haittaa sillä kyllä tuolla silti saa ihon palamaan.
PS. reissu joulun aikaan ei kiinnosta, matkan maksaa tuplasti sen kuin kesällä ja porukkaa kuin pipoa.