Kun maapallon tuottama

ruoka ei enää riitä kaikille, tarvitaan
vain sivistyneet syyt nostaa hintaa.
http://www.iltalehti.fi/ruoka/2012100916178880_ru.shtml
965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jossakin vaiheessa tulee vastaan aika, jolloin Maan asukasluvun lisääntyminen pysähtyy ja lähtee laskuun.
Kuinka paljon Maa jaksaa elättää asukkaitaan nykyisellä epäoikeudenmukaisella omaisuuden jaolla?
Vaurain osa 25% maailman ihmisistä omistaa saman minkä 75% niukemmin pärjäävistä. Hirmuista!

Äänestä
  • Aikaisemmin jopa 30% väestöstä kuoli nälkään katovuosina.
    Me olemme sodistakin huolimatta eläneet ehkä menneen ja tulevan ajan parhaat vuodet. Eihän maapallo ja sen ilmasto voi kestää jatkuvaa vääestön lisäystä, ympäristön saastumista ja väistämättä tulevia sotia joissa käytetään ydinaseita.
    Nuo seikat johtavat tuhoon jossa 30% tuntuu pieneltä.
    Toistaiseksi : Hyvää yötä !

    Äänestä

Viljastakin valmistetaan yhä enenevässä määrin myös bio-polttoaineita. Myös viljanviljelyyn soveltuvaa maata käytetään tähän.

Äänestä

Totta puhut!
Kehitys on viennyt kaukoitään
viljatuotteet. Riisin sijaan syö-
dään enemmän pastoja. Eh-
kä tulemme näkemään todel-
lista olemassaolon taistelua!
Vesi on myös hyvä sodan ai-
he.

Äänestä

Vielä yksi kaikkein vakavin tulevaisuuden näkymä:
Bakteerisodankäynti.
Valmiudet varmasti ovat olemassa.
Levittämällä tuhoisaa bakteeria saadaan 90% elävästä elämästä tuhottua.
Haittana on että ihmiusten lisäksi myös hyödyllinen eläimistö tuhoutuu kenties alueelta ainaiseksi.

Äänestä

Ruoan hinta kyllä kipuaa lähes päivittäin. Joutuu harmittelemaan perheitä, joissa on kasvavia nuoria. Ei niitä hinnan nousuja "kuuluuteta kirkossa", vaan vaivihkaa ne ilmestyvät kaupan hyllyillä. Muistelen lukeneeni, että ns luonnon laki pitää tämän ihmiskunnan kasvun kurissa. Kauheat sodat ja taudit ja kai ruoan puute tasapainottavat väestön kasvua.
Epätasapaino ja inhimillisesti vääryys tulonjaossa on aina ollut ja luulenpa se jatkuvan niin kauan kun ihmiskuntaa telluksella vaeltelee.

Äänestä

Enpä ymmärrä yskääsi.

Niin kauan kuin ruokaa riittää, sen hinta on suorassa suhteessa tuotantokustannuksiin.
Ne taas nousevat jatkuvasti, niin tekee ruo'an hintakin.

Mikä ja kuka tuottaa ilmaiseksi mitään?

Keräisivät ihmiset ilmaista ruokaa metsistä.

Äänestä

Kyllähän ruokaa maailman elintarvikevarastoista löytyy jos vaan on rahaa . Maapallollla on yli miljardi, (1.000.000.000) ihmistä, joiden päivätulo keskimäärin on muutama dollari, €uron hintaan suhteutettuna.
Heillä ruuan hinta karkaa käsistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikea nälkä. kirjoitti:

ruoka ei enää riitä kaikille, tarvitaan
vain sivistyneet syyt nostaa hintaa.
http://www.iltalehti.fi/ruoka/2012100916178880_ru.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu