Melkein erakko

Aikuinen nainen

Olen ollut kauan tosi yksinäinen. Olen asunut samalla paikkakunnalla vanhempieni kanssa, ja he ovat olleet ainoat ihmiset, joiden kanssa olen ollut tekemisissä viikottain.
En ole saanut ketään ystävää. Olen arka ottamaan kontaktia. Kukaan ei ota kyllä kontaktia minuunkaan. Jos en ole vanhempieni luona, olen yksin. Erityisesti kesät ja erilaiset juhlat, esim. juhannus ovat vaikeita. Tiedän, että muut ovat yhdessä ystäviensä ja perheidensä kanssa. Minulla ovat vain vanhemmat, ja ei ole tosiaankaan kivaa enää tässä iässä roikkua aina heidän seurassaan. Olen usein riidellyt heidän kanssaan, välillä tosi rajustikin. On ollut tosi raskasta...
Nyt tilanteeseeni on tulossa helpotusta, sillä olen muuttamassa täältä kurjasta kaupungista pois. Vihdoinkin. Mutta nämä raskaat ajat ovat jättäneet minuun jälkensä. En muistele näitä aikoja ilolla.
Onko ketään, jolla olisi samankaltaisia kokemuksia?

10

2547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen

      Hienoa, että rohkenet muuttaa tilannettasi! Uudessa ympäristössä sit vaan sillä samalla rohkeudella ihmisiin tutustumaan!
      Toivon kaikkea hyvää "uuteen elämääsi!"

    • tyttö20v

      joo, sun kirjotuksesi muistutti mun elämää. Oon ollut myös tosi tosi paljon yksin, joitain kavereita on mutta ei ketään niin läheistä. pari vuotta sitten muutin opiskelemaan toiselle paikkakunnalle ja olin innoissani koska odotin että voisin tutustua uusiin ihmisiin. no ei noi asiat ihan niin mennyt. Nyt olen taas täällä porukoiden luona ja ei silleen, mulla on ihan hyvät välit mun vanhempiin mutta ei niiden kanssa aina jaksa olla. Tähän mun tilanteeseen nyt kyllä vaikuttaa muutkin asiat kun sairastuin tossa ennen kesää yms. mutta tosiaan, et ole yksin tän asian kanssa!

      • lisää

        Mihin sairastuit. Määkin on sairas. Voidaanko mennä kihloihin periaatteessa?

        Muutama juttu vois vaihtaa eka.
        Mailiosoite?

        Moi,

        Ystävyydellä


      • Aikuinen nainen

        Helpottaa heti, kun saa tietää, ettei ole ainoa kummallinen, yksinäinen... Usein tuntee itsensä niin huonoksi ja epäonnistuneeksi tämän yksinäisyyden vuoksi...


      • Tyttö20v
        Aikuinen nainen kirjoitti:

        Helpottaa heti, kun saa tietää, ettei ole ainoa kummallinen, yksinäinen... Usein tuntee itsensä niin huonoksi ja epäonnistuneeksi tämän yksinäisyyden vuoksi...

        No et ole varmasti ainut, sen oon kanssa huomannu kun oon täällä netissä pyöriny. Jos haluat ni ois kiva vaikka mailailla, sun kertomukses oli vaan niin saman tyyppinen kuin mun elämä on tässä ollu.


      • Aikuinen nainen
        Tyttö20v kirjoitti:

        No et ole varmasti ainut, sen oon kanssa huomannu kun oon täällä netissä pyöriny. Jos haluat ni ois kiva vaikka mailailla, sun kertomukses oli vaan niin saman tyyppinen kuin mun elämä on tässä ollu.

        Laitapa mailisi jos "uskallat" niin mailaillaan vain. :)


      • Tyttö20v
        Aikuinen nainen kirjoitti:

        Laitapa mailisi jos "uskallat" niin mailaillaan vain. :)

        juuh tässä maili:loving_you150@yahoo.com


    • erakkoos

      They are sexy!

      They know. They do not play.

      Milaista on sitten erakon päivä muuten?
      Tuleeko yksinäisiäkin hetkiä?

      Onko mitään erakkopjärjestöä tai puoluetta
      nimittäin erakkous antaa esim rakastamiseen valatavsti energijaa.Soit sitten jaksaa nöyrtyä vähän vähemmänkin haluttavan edessä.

      Puhumattakaan hiljaiset hetket. Sekä riitelemättömyys.

      Pois vanhemmat jaloista. Yäk.

      Millaisia harrastuksia olette kehittääneet?

      Entä kuinka tasapainopuoli?
      Kuinka pysy hallussa jos naapurit alkaa nipottaan tai sattuu jotain ikävää?

      Onko erakolla uysein joogaustaitoja tms.
      Näistä olisi mukava kuulla.

      Kiitokset,

      T: E. Rakko

    • minä kanssa

      Mulla on likipitäen samanlainen tilanne.
      Koin vaikean avioeron n. 15 vuotta sitten. Exä piti huolen, että yhteiset ystävät lakkasivat pitämästä yhteyttä minuun ja silloin kun olisi kuuntelevaa korvaa tarvinnut, niin omat sisarukseni käänsivät hienovaraisesti selkänsä ja lakkasivat kyselemästä kuulumisiakaan. Vanhempien kanssa ei oikein voinut puhua. Äiti on ja oli kaikesta ei-toivotuista asioista sitä mieltä, että ne on niin vaikeita asioita, että ei niistä oikein sovi tai pidä puhua. Siis sellaista kuoliaaksi vaikenemista. Vanhempien luona käyn pelkästä velvollisuudentunteesta.
      Sisaruksiin en pidä enää yhteyttä. Heiltä tulee vielä joulukortti, mutta itse en ole enää niitäkään viitsinyt vuosiin lähettää. Ainoita yhteydenottoja heidänkin puoleltaan on joulukortin heidän lapsiensa ylioppilas- ja rippijuhliin kutsu. Useimmiten olen ostanut lahjan ja toimittanut sen, mutta en ole juhliin mennyt, koska yksinkertaisesti en viitsi kuunnellla sisarusten rehvastelua uusista autoista, kesämökeistä ja asunnoista.
      Olen alkanut ajatella, että jos onni suosisi ja voittaisi lotossa tai sitten viimeistään kun pääsen eläkkeelle, niin muutan kokonaan Suomesta pois, enkä kerro kenellekään. Kyllä minäkin olen alkanut uskoa, että muualle muutto voisi olla avain pois tästä yksinäisyydestä. Toisaalta tähän tottuu. Ei tarvitse surra, eikä ihmetellä kenenkään asioita. Kun tulee töistä niin voi vetää oven perässään kiinni ja vaikka ottaa puhelimen pois seinästä ja vain olla. On tässä ne hyvätkin puolensa.

      • Erakko myös

        Tässä myös yksi erakko. Olen kyllä itse karkottanut kaikki entiset ystäväni, kun en ole pitänyt keneenään yhteyttä. Mutta minä nautin tästä kun saan olla rauhassa, kukaan ei häiritse. Nautin yksinolostani. Olen ajatellut että sitten kun lapseni on aikuinen, sanon itseni irti työpaikastani ja muutan jonnekin metsän keskelle yksinäni asumaan. Jonnekin missä saan olla täydellisessä yksinäisyydessä eikä kukaan tule häiritsemään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9245
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8100
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5895
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2420
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2135
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1775
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1719
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1498
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1494
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1399
    Aihe