olen 16v tyttö ja bulimia minulla on ollut viimeisen puolen vuoden ajan. Pahimmillaan oksennan 5 kertaa päivässä, mutta yleensä vain sen 1-2. Joskus minulla on muutama hyvä päivä jolloin en oksenna kertaakaan.
Oksentelun takia imusolmukkeeni ovat _todella_ turvonneet ja näytän aivan oravalta, haluaisin vain itkeä kun katson peiliin. En kuitenkaan kykene lopettamaan oksentelua, olen siihen liian kovasti koukussa.
Eli siis, onko oksentelun lopettaminen ainoa tapa saada imusolmukkeet normaaleiksi ja hyvästellä oravanaama, vai onko mitään muuta keinoja?
Ja vielä pyytäisin mielipiteitänne, olen 169cm pitkä ja painan 57kg. Ulkopuolisten kannalta, onko se ihan okei?
turvoneet imusolmukkeet
4
1976
Vastaukset
- C-colt
Itse oon kärsiny samasta ongelmasta liian kauvan ja ymmärrän todella sun tunteita. Ikääki meillä on on melkeen saman verran. :o Luulenpa, että ainut keino päästä "oravan-naamasta" on lopettaa oksentaminen.
Se ei oo helppoa, mutta se on sen arvosta! (Ite tiiän ku välillä pystyny oleen puoli vuottaki ilman oksentelua). Turvotus lähtee yleensä noin 1,5-2 vko:n aikana ja sun mielialaki nousee huomattavasti jos pystyt oleen ilman oksentelua!
Ja mitä tohon sun pituuteen ja painoon tulee, niin vaikutat vähän alipainoiselta eli mun miuelestä sulla oisihan hyvin lihomisenki varaa... Mut tsemppiä ja voimia ja toivon, että oikeesti tosissaan yrität, koska ajan kuluessa tuo sun oksentelu luultavasti muuttuis vaan pahemmaksi. - Orava.-,.
Imusolmukkeet sijaitsevat kainaloissa.
Sylkirauhaset sijaitsevat leuan alla kaulassa. - faktaa-faktaa!
Ihmisellä on arviolta 500-600 imusolmuketta, sijainti mm. kaulassa, kainaloissa, nivusissa, suolistossa.
Ne mitkä sulla on turvonneet, on todennäkïsesti sylkirauhaset. Tavallista bulimikoilla. - pau123
mä kysyisin kans...oon nyt ollu monta kk oksentamatta muttta nyt taas mene siihen suuntaan ja näytän ihan turvonneelta hamsterilta....oon siis siarastanut vuosia, ajattelin että se on käänteisesti verrannollinen siihen kauan on siarastanut.....mutta vaikka olen esim kk oksentamatta niin näytän silti hamsterilta? mikä avuksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3248968Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835528Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3225005SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703470Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32922Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal532305Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42282Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72198- 1132166
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402073