eli jos on ns. kermavärinen pentu ja yhtäkkiä karvan sekaan alkaa tulla huolestuttavan paljon ruskeaa karvaa. Tarkoittaako tämä sitä, että pentu muuttuukin kermasta johonkin ruskeampaan sävyyn?
Vai onko tuo ohimenevä, muuttuva vaihe?
Vaihtavatko kultsut pentukarvan vaihtuessa lopullisestiväriä?
11
615
Vastaukset
- Jotkut - jotkut ei
Jotkut koirat tummuvat iän myötä...aika hauskaa, että se on sinusta "huolestuttavaa". Onko sillä väriä enemmän kintereissä tai korvissa? - se ennustaa usein lopullista väriä.
- Paniikki-Pirkko
Kun pentu on kermanvärisenä minulle myyty ja nimenomaa kermanvärisen halusin, en ruskeaa. : (
- oikeaväri
Minä ostan sen sinulta, jos et ole v ä r i i n tyytyväinen.
Ilmoittele mistä voi hakea. - mulkku-Pirkolle
IP-osoitteesi on selvitetty ja tiedän missä asut. Tulen jossain välissä noutamaan koiran sinulta pois. Kaltaisillesi ihmisille ei kenenkään tulisi koskaan myydä koiria. Selvityksen alla onkin, kuka sinulle koiran on myynyt.
- Paniikki-Pirkko
mulkku-Pirkolle kirjoitti:
IP-osoitteesi on selvitetty ja tiedän missä asut. Tulen jossain välissä noutamaan koiran sinulta pois. Kaltaisillesi ihmisille ei kenenkään tulisi koskaan myydä koiria. Selvityksen alla onkin, kuka sinulle koiran on myynyt.
:D
- satu25
minkä värisiä koiria suvussa on, vanhemmat, isovanhemmat, isoisovanhemmat?.. monet kultsut tummuu iän myötä, myös omani..
- Paniikki-Pirkko
Ei tullut kultsulle noutajaa, vaikka niin uhottiin. :D
Mut joo, tää pentu vaihtoi värinsä kermasta kultaan. Et kivakiva! On sitten muutaman vuoden kuluttua uusi kermapennun hankinta edessä, kuhan tää yks rääpäle tästä kasvaa ja kehii järkeä päähän. :)- Ei hyvää päivää!
No kerropa tämä tarina sille kasvattajalle, niin voit olla varma, että kukaan kunnon kasvattaja ei sinulle pentua myy!
Siis kuinka pinnallinen sitä ihminen voi olla
- sdagaetaefadsf
Koiran turkki tosiaan tummuu iän myötä. Luovutusiässä olevan pennun väri, ei ole lopullinen väri. Hauskoja nuo tyypit jotka selvittävät ip ja tulevat hakemaan koiran....
Kun ei vaan kävisi niin että polliisisetä käypi hakemassa kaverin ennenkuin se ehtii hakureissulleen lähteä.....
voi pieniä ku legot on hukassa. - kultsun omistaja
joo meidän kultsu oli pentuna aika vaalea mutta nyt turkki on osaltaan vaalean ruskeahko, enimmäkseen selästä ja korvista.
- ...
Meillä kultsu oli myös pentuna todella vaalea. Nyt 8kk (pentu toki vieläkin) on jo paljon tummempi, tulee vielä komea KULTAINEN poitsu :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311021
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452473- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6916