Maspalomas!

susal81

Millainen paikka tuo on?
ja marraskuussa siellä matkailleet, millainen sää siellä on?
Millaisella pakkailulla siis pärjäisi..?
hintataso?ravintolat? yleinen tunnelma jne...??

Tuo ko kohde ois listalla ensimmäisenä tulevaa lomaa suunnitellessa, kun haluamme molemmat kanariansaarille ja paikkaan jossa emme ole vielä käyneet...
matka-ajankohta ois siis marraskuu...

4

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • don Luis

      Maspalomas on sanoisinko pelkkä Playa del Inglesin nukkumalähiö.Laaja laakso täynnä matalaa turistiasumusta.Olen siellä silti,tai sanonko sen takia,asunut neljään eri otteeseen.Lähes kaikki toiminta,kuten ostari Faro 2 ovat hiipuneet,eipä silti ,hiipuneita osia on myös inglesin alueella.
      Kaikenlainen iltameno on haettava joko Inglesin suunnalta tai sitten Meloneraksen alueelta.Marraskuu on yleensä lämmin eikä pitkähihaisia kamppeita pakosti tarvitse,monet kyllä niitä käyttävät vaikka ei sään puolesta olisikaan välttämätöntä.
      Hinta taso on yleistä kanariatasoa,ruoka ja juoma,vallankin kaupoissa,on halvempaa,kuin suomessa.

      • laspalmasi

        Olen vahvasti sitä mieltä että Maspalomas on aika tylsä paikka,varsinkin jos haluaa vähän toimintaa.Itse menen mieluiten Las Palmasiin,jossa on vähän kaikkea mitä lomalta toivoo.Ilmat ei siellä kylläkään ole niin varmat kuin saaren etelä-osissa.Tässäkin pätee se vanha sanonta:makuja on niin monia eikä niistä pidä kiistellä,joten vaikea sanoa viihdytkö siellä vai et.


      • LorLiRi
        laspalmasi kirjoitti:

        Olen vahvasti sitä mieltä että Maspalomas on aika tylsä paikka,varsinkin jos haluaa vähän toimintaa.Itse menen mieluiten Las Palmasiin,jossa on vähän kaikkea mitä lomalta toivoo.Ilmat ei siellä kylläkään ole niin varmat kuin saaren etelä-osissa.Tässäkin pätee se vanha sanonta:makuja on niin monia eikä niistä pidä kiistellä,joten vaikea sanoa viihdytkö siellä vai et.

        Voi täällä Las Palmasissa on nyt helle! Aurinkokin paistaa suurimman osan päivästä. Illalla tarkenee topilla. Hiki virtaa, kun yölläkin mittarissa 24-25 astetta. Kiva paikka tää Las Palmas!!


    • Tiramisu.

      Tylsääkin tylsempää paikkaa saa hakea kuin Kanarian saaret...miten se vielä vetää suomalaisia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe