Vaatetus / viestintäväline?

Vahinko, että riitely pilasi ketjun "mitä mieltä olette meidän ikäihmisten pukeutumisesta".

Riitely on kylläkin ollut vuosia tämän palstan tunnusmerkkejä, mutta vaatetuksesta onnistuttiin keskustelemaan asiallisesti muutamia vuosia sitten.
Vasta ketjun loppupuolella alkoi muutamaa mummoa närästää...

http://keskustelu.suomi24.fi/node/2276991#comment-11576976
12117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Pukeutumisella voi ilmentää myös mielen tilaa. Ennen tosi tosi vanhaan aikaan pukeuduttiin säkkiin ja ripoteltiin vielä tuhkaa päälle, jos oikein paha pahvi kävi.
Nykyään on alettu luopumaan perinteisistä pukeutumismalleista. Jopa hautajaisissa näkee kirjavampaa pukeutumista. Eläköön vapaus tässäkin.

Äänestä

olisit nyt köpy kattonu, vanha eltaantunut ketju nostettu piruuttaan.

Äänestä

Maalla hautajaisissa ollaan vielä täysmustassa, mutta muutama fiksu Helsingissä asuva sukulainen oli kyllä musta-harmaa-valkoisessa hameessa, valkoisessa puserossa ja mustassaa bleiserissä kesällä hautajaisissa.
Se tuntui kyllä ihan helpottavalta tuon pakkomielteiseltä vaikuttavan mustan rinnalla. Eihän vaatteet sure.

Äänestä
  • Ihan tota sanoi Kopoinkii, vaikka on sentäs pastorismies. Hautaustilaisuuden päähenkilökään ei sure, vaatteist ny puhumatikaan.
    Näin nuorella hautaustilaisuuteen tulleella kaverilla farkut ja punaisen nahkapusakan. Kenenkään en nähnyt paheksuvan pukeutumistaan.

    Huokaaja tuossa ihmetteli, miten en katto onko aloitus Niinistön vai UKK:n kaudella tehty. Hui hai sanon mie. Muistini kun on siinä tilassa, että kaik on uutta.

    Äänestä

Värien käyttö vaatetyuksessa, en tiedä ilmaiseeko se ulospäin jotain ihmisestä, mutta itsellä on ainakin mukavampi mieli värillisessä pukeutumisessa kuin mustassa.
Olin joskus hyvinkin musta valkoinen, ei ollut hankalaa valita, siitä vaan vaatteet päälle ja jotain valkoista kirkastukseksi, se oli siinä ja siisti vaikutus.
Joskus 40nä kävin värialalyysissä ja se kannatti, sain värikartan käyttööni ja kantelin sitä laukussani siltä varalta että jos vaikka sattumalta näkee näyteikkunassa jonkun mielenkiintoisen.
Kun löytää mieluisen vaatteen jostain kyllä siihen liikkeeseen tulee poikettua uudestaankin siinä toivossa että sieltä löytyy jotain mieluista.

Niin ne näyteikkunat ovat hävinneet kun alkoi rikolliset käyttää niitä 'ostospaikkoina'.

Äänestä
  • Yksivärinen musta tai tummansininen tuntuvat tosiaan olevan kovin vallalla talvivaatteissa.

    Olen etsiskellyt musta-kelta-yhdistelmää talvivaatteista, mutta ei sitä juuri löydy.

    Miksi näitä värejä?- Keltaista pidetään turvallisena värinä, se hav aitaan helposti vielä mustaa taustaa vasten.
    Eipä ihme, että ne ovat Savon värejä.

    Äänestä

Ketjun aloittaja panettelee toisen ketjun kirjoittajia ja täýsin aiheetta.

Toisessa ketjussa on käsitelty aihetta monipuolisesti ja toisinaan on värikäinkin kääntein puolusteltu omia näkemyksiä ja kumottu toisten väitteitä.

Mitäs pahaa siinä on? Normaalia keskustelua se on.

Äänestä
  • vähätellä muitten ketjuja ja laittaa oma samasta aiheesta pystyyn, siinä sitten omiin nimiinsä otta muitten parhaat palat.

    Äänestä

Lienee minun onneni, että liikun useimmiten Sammu Sirkkani kanssa.
S - S = Dumbo norsun selässä matkaava virallinen omatunto.

Pukeutumiseni heijastanee yleistä välinpitämättömyyttäni ympäristön mielipiteistä ja varsin usein Sammu Sirkkani toimii asustekontrollina.
Tosin en voi moittia häntä ylilyönneistä ja pukeudun tilaisuuksiin hänen vuokseen.

Jukopliuta! Kerran on täytynyt kääntyä kesäteatterin jonosta vaihtamaan paitaa.
Onnistuin livahtamaan porukoihin hieman myöhemmin mutta eipä kelvannutkaan.

Mokoman asian vuoksi en viitsi ryhtyä kinaamaan vaikka vakavampiakaan ei ole.

Äänestä

Mistään ei saa riidellä jos aihe on asia.

Äänestä

On se kumma kun katselin hoikkaa hyvin pukeutunutta vastaan tulevaa naista. Läheltä näin hänen ikääntyneen jo aikoja sitten. Silloista ajatukseni kulkua nyt muistelen ja pitääpä tunnustaa, että mietin motiivia miksi?

No, tietysti siksi nainen oli laittanut hatun päähänsä ja nuorekkaat vaatteet, kun halusi olla mukana elämässä tietoisena hyvästä ulkonäöstä ja nauttia itse huomatuksi tulosta. Käyttää niitä vaatteita mitä kaapista löytyy.

Anteeksi pitää naisilta pyytää moukkamaisuuttani kun noin kyselen itsestään selviä pukeutumis-asioita ja vielä sitä, että ostelen jotakin turhia vempeleitä vaikka vaatteeni ovat aivan liian vaatimattomat. Naiset voisivat kysyä minulta, miksi?

Äänestä

.:

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikäihminen minäkin kirjoitti:

Vahinko, että riitely pilasi ketjun "mitä mieltä olette meidän ikäihmisten pukeutumisesta".

Riitely on kylläkin ollut vuosia tämän palstan tunnusmerkkejä, mutta vaatetuksesta onnistuttiin keskustelemaan asiallisesti muutamia vuosia sitten.
Vasta ketjun loppupuolella alkoi muutamaa mummoa närästää...

http://keskustelu.suomi24.fi/node/2276991#comment-11576976

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu