Meidän maalle on haettu yksityistietoimitus, mutta emme itse olleet sitä pyytäneet.Haluamme sen pois. Tilanne on sikäli ongelmallinen, että vaikuttaa hankalalta saada sitä pois. Valitimme maaoikeuteen, mutta se ei kumonnut päätöstä. Miten purkaa tietoimitus?
Lainsäädännöt vaikuttavat monimutkaisilta, joten mistä apua? Mistä ammatti- ja vertaistukea saatavissa henkilöiltä, jotka ovat joutuneet yksityistie/metsätie tietoimitus ongelmiin.
Lainsäädännöt vaikuttavat monimutkaisilta, joten mistä apua? Mistä ammatti- ja vertaistukea saatavissa henkilöiltä, jotka ovat joutuneet yksityistie/metsätie tietoimitus ongelmiin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Palkkaa asianajaja.
Niin mitä siinä tietoimituksessa ollaan päättämässä? Tiehoitokunnasta? Tien rakentamisesta? Kulkuoikeuksista?
Tietoimituksessa määrättiin kulkuoikeus meidän maiden kautta ulkopuolisten henkilöiden toimesta. Uutta tietä ei rakenneta, mutta kunnostetaan vanhaa pohjaa. Haluamme keskenämme hoitaa asian, ei ulkokopuolisten toimitusinsinöörin toimesta. He tekivät tietoimituksen ilman meidän suostumustamme. Nyt pitäisi pystyä saamaan se pois, koska eivät sopineet asiasta meidän kanssa.
Eipä tuolle mahda mitään. Ei toimitukseen tarvita maanomistajan suostumusta. Sinänsä on selkeää että kulkuoikeus ratkaistaan virallisesti ja rasite kirjataan papereihin ja rekistereihin, ei tule myöhemmin epäselvyyttä asiasta maitten myöhemmille omistajille.
Ei tarvita maanomistajan suostumusta? Onko Sinusta miellyttävää, jos tilanne sattuu omalle kohdalle? Onko se oikein että maallesi tulee iso telakaivuri paiskimaan maita kysymättä sinulta mitään?
Tietääkö kukaan onko jossain uusi Hannu Karpo selvittämään asiaa, hän on lienee jäänyt eläkkeelle?
Eikös teillä maalaisilla ole tuo keskutalaisten edustaja joka voisi neuvoa.Ja olethan jo saanut virallisenkin vastauksen.Mutta sekään ei tunnu sinulle riittävän.